Mám pre vás skvelý tip ako ozdobiť obyčajné tričko. Naučte sa pomocou fotopostupu ako vyšiť na tričko kvetiny. Vybrala som dve výšivky. Jedna je veľmi jednoduchá a zvládne ju určite každý a druhá je trošku zložitejšia, ale vyšíva sa rovnakým princípom. Na konci článku nájdete odkazy na video postupu a takisto aj na články, v ktorých nájdete viac inšpirácie na vyšívanie. Vyšite si aj tenisky, šiltovku alebo rifle. Poďme na to.

Do you know how to embroider flowers? I show you two types of embroideries. The first is simpler and the second one is more complicated. For both embroideries, I made a video tutorial and a photo tutorial, too. I show you how to embroider dandelion and daisy. Let´s get start it.

Pomôcky:

 • bavlnené tričko, najlepšie bez elasténu
 • ak je tričko s elasténom, potrebujeme aj vlizín
 • kruh na vyšívanie
 • bavlnky na vyšívanie
 • ihla & pomôcka na navliekanie
 • nožnice
 • žehlička
 • ceruzka alebo krieda

Materials:

 • scissors
 • chalk or pencil
 • needle 
 • embroidery floss
 • measuring tape
 • t-shirt
 • iron and ironing board
 • Iron-on non-woven fabric

1. SPEVNITE

Ako prvé odporúčam tričko podlepiť vlizínom. Vlizín je lepivé plátno. Drsnejšia strana obsahuje lepidlo a rozpúšťa sa teplom. Drsnejšia strana ide tam, kde chceme aby sa plátno – vlizín, prilepil. Zabezpečíme tým to, že sa tkanina, ktorá obsahuje elastán nebude naťahovať.

1.Use a non-woven fabric

At first use Iron-on non-woven fabric. Make a copy of your pocket and iron non-woven fabric into a pocket. This fabric is perfect for a fabric with elastane. Non-woven fabric strengthens a t-shirt with elastane and it is easier to embroider on a t-shirt.

Vlizín kúpite v rôznych hrúbkach a v rôznych farbách. Najčastejšie biely, čierny, šedý. Tvar vystrihnite podľa tvaru vrecka, na ktoré budete vyšívať. Lepivou časťou, drsnejšou vložte do vrecka tak, aby drsná časť bola smerom hore. Prežehlite a voilá, vlizín je prilepený k vrecku.

2. NAZNAČTE

Nedokážem vyšívať podľa vzoru. Odporúčam vám však aby ste si ho nakreslili. Akokoľvek sa mi to nepáči, už si ho vždy predreslím. Takto presne vidíte aká veľká bude výšivka, že budete mať rovnaké kvietky a pekne rozmiestnené. Keď si ich nepredreslíte, kvietky budú s najväčšou pravdepodobnosťou rôznej veľkosti a nerovnomerne rozmiestnené. To nemusí až tak vadiť, ale odporúčam predresliť si vzor. Použiť môžete ceruzku, kriedu na textil alebo fixku na textil, ktorá po chvíli zmizne.

2. Use a template

I recommend you use a template. You could embroidery without a template. It is easier to embroidery when you see the size of flowers and the position of the whole embroidery. To make marks use a pencil or chalk.

Na ružové tričko som zvolila jednoduchší vzor, margarétky, a na pásikavé trošku zložitejší. Pôvodne to boli tri štádia púpavy t.j. puk, rozkvitnutá a odvitnutá, ale na bielom podklade to bolo veľmi nevýrazné, preto som nakoniec odkvitnutú púpavu zmenila na červený kvietok z uzlíkov.

3. VYŠITE

A) MARGARÉTKY

Samotné vyšívanie margarétky je veľmi jednoduché. Odporúčam vyšívať podľa farieb. Najprv bielou, potom žltou a nakoniec výšivku dotvoriť zelenou. Biele sú kvietky, žltou stred a zelenou lístky.

Odporúčam postupovať podľa tohto video návodu. Pichnite do stredu zo spodnej časti. Urobte slučku a opät pichnite do stredu, kde ste začali. Slučku pridržte prstom, urobíte uzlík a opakujete. Potom uzlíkovou technikou stred a lístok. Kvietkov môžete urobiť koľko len chcete :).

3. Embroidery

A) DAISY

Follow my video tutorial. It is easy to embroidery a daisy. Use white thread for flowers, yellow for the middle of flowers, and green for leaves. Have fun.

B) PÚPAVA

Ako som spomínala pôvodný plán, resp. aj to bolo vyšité, bol puk púpavy, potom žltá rozkvitnutá a nakoniec odkvitnutá s biely s rozfúkanými semiačkami :). Niečo takéto, aha. Poučenie: Biela na bielom veľmi nevynikne. Aj keď v minulosti sa vyšívalo prevažne bielou.

Na lístky, stonky, žlté kvietky a vlastne takmer na všetko som použila klasické stehy. Jedine na červený kvietok som aplikovala uzlíkovú techniku. Postup na uzlíky si pozrite na youtube.

B) Dandelion

For the whole embroidery, I use a classic stitch. Only for the red flower, I use french knot embroidery. Follow my video tutorial for the french knot.

You could use any color you like.

Články s postupom na vyšívanie:

Videá s postupom na vyšívanie:

You May Also Like

Leave a Reply