Po ukončení kurzu “Výšivka krivou ihlou” som sa rozhodla, že si niečo pekné vyšijem, len aby som to nezabudla. Nemala som presne vymyslené, čo by som mala vyšiť, tak som vyšívala len tak. Potom mi do oka padol môj opasok, ktorý mám z obchodu a povedala som si, že to je presne to, čo vyskúšam. Vyšiť si opasok. Trvalo to celú väčšnosť, pretože len samotný náčrt trval niekoľko hodín, výber farieb trval ešte dlhšie a niekoľko krát som celú farbu vypárala a výšivku som vyšila opäť a inou farbou. Farby som hľadala v knihách, rôzne som ich kombinovala a samozrejme opäť párala a vyšívala znovu. Dnes by som farby trošku zjemnila, vtedy mi to bolo jedno, pretože som si myslela, že ho aj tak nebudem nosiť. Opasok som vyšila za niekoľko mesiacov. Použila som krivú ihlu a hladkovanie. Potom som hotový kúsok nechala asi tri mesiace len tak ležať a tento víkend som ho konečne dokončila. Zobrala som výšivku na hodinu vyšívania a tam boli z nej nadšené, mne prišla hrozne škaredá. Tak ma vlastne tam prehovorili, že ho mám došiť. Voilá a opasok je na svete. Prečítajte si ako som postupovala pri vyšívaní a šití opasku.

// PRÍPRAVA
Ako sa zrodila myšlienka práve na tento vzor? Trošku som ho odkukala z horehronských čepcov. Kedže som v tomto čase ešte nevedela vyšívať krížikovým stehom, iba krivou ihlou, vymyslela som si, že to celé urobiť práve krivou ihlou. Trošku som si ho upravila a zmenila aj farby. Takže ide o vymyslený vzor, inšpirovaný milovaným Horehroním. 

Odmerala som si svoj opasok, ktorý mám z obchodu a slúžil mi ako inšpirácia aj na šírku aj dĺžku.

Potom som si vzor dôkladne rozpočítala a rozmerala na plátno, perličku. Toto mi zabralo celkom dosť času, pretože som si pôvodný vzor chcela (musela) upraviť a teda som “za behu” rozmýšľala, čo kam vyšijem. Aj tak som to počas procesu menila, ale základné rozdelenie som si urobila. Pomocné čiary mi naozaj pomohli a bol to super nápad. Ako vidíte opasok bol veľmi dlhý a nestačilo ani pravítko. Použila som časť rámu, ktorý používam na vyšívanie krivou ihlou. 
// VYŠÍVANIE
Nemala som možnosť položiť si rám na dva stolíky, tak ako na kurze, tak som si vymyslela pomôcku. Zasekla som ho medzi spodný rám okna a parapetnú dosku. Takto som mala super držiak a naviac aj denné svetlo a v zimnom období aj teplo. 
Najprv som si vyšila stredný vzor červenou farbou. Tú som potom vypárala a zmenila na oranžovú, tak ako to je na originálnom vzory. Urobila som chybu v tom, že som na jednej strane vyšívala z vnútornej strany a potom zvonku t.j. zostali mi nerovnomerné rozostupy a šírka vnútri oranžového vzoru (ten cik-cak). To som však zistila až na konci a párať to sa mi už nechcelo ani nedalo.

Potom som urobila druhý cik-cak modrou perlovkou. Opäť som ju vypárala a zmenila na bielu. No zábava poviem vám.

Ďalej som si vyplnila stred oranžového vzoru, bordovým cik-cakom, kde najviac vidno nerovnomerné rozostupy (ale až vtedy keď na to upozorním, vraj). No a potom som už iba hladkovala a hladkovala a hladkovala.

Použila som niekoľko farieb, ktoré som striedala, vytvorila som si na to logický vzorec, ale je dosť komplikovaný, tak ho nejdem ani písať. Možno na to prídete, keď sa zahľadíte na striedanie farieb na výšivke. Opasok bol dlhý a rám krátky. Na konci som ho odmotala a dovyšívala zostávajúcich asi 15 centimetrov.

Takto vyzeral postup práce na vyšívaní. Ku koncu som ešte chcela vyplniť biele časti na výšivke, ale už mi to prišlo príliš farebné a nechcela som pridávať ďalšiu farbu, tak zostali biele. Je to však OK, trošku plátna vidno a nijako to neprekáža.
// ŠITIE

Výšivku som vystrihla z plátna a nechala som si väčšiu časť okolo. Vtedy som ešte nevedela ako to celé došijem, tak som si radšej nechala viac ako bolo potrebné. Obšila som tak, aby keď rozložím opasok, tak plátno bolo na celej zadnej strane.

Potom som ho skúsila otočiť, či je všetko OK a pokračovala nasledovne.


Potrebovala som nejaké zapínanie. Gombíky boli dosť komplikované, tak som sa inšpirovala opaskom, ktorý som už mala. Z mulinky som si vytvorila 4 vrkôčiky a našila na konce výšivky.  Urobila som si hrčky, aby mali ako držať a nevyvliekli sa, a šila som tak, aby hrčky boli vonku t.j. šitie ide pod hrčkou.
Nezabudnite, že koniec musíte otočiť, nitky skryť dnu, aby ste ich nezašili. Potom otočiť a opasok je na svete. Voilá 🙂 som rada, že som ho došila aj keď to trvalo tak neuveriteľne dlho. 

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply