Šedé tričko si priam pýtalo “ozdob ma”. Véčkové výstrihy vôbec nenosím, tričko som si kúpila vo výpredaji ako potencionálneho čakateľa na moje kreatívne chvíľky. Vždy mi veľmi dlho trvá vymyslieť vzor a vybrať vhodné farby. Dokážem aj hodinu listovať v knihách a vyberať správny vzor a kombináciu farieb. Tentokrát som si povedala, že na to pôjdem intuitívne. Bola sobota a ja som sa potrebovala ukľudniť a odpočinúť si od internetu a notebooku. Zobrala som si svoj nový kruh na vyšívanie so stojanom a jednoducho som si niečo vymyslela a intuitívne vyšívala. S výsledkom som maximálne spokojná. V článku sa dočítate môj trik, ako sa dá vyšívať aj na elastický materiál a ako si môžete jednoducho vzor zrkadlovo prežehliť na druhú stranu trička. Inšpirujte sa.

Pokiaľ nie je tričko zo 100% bavlny a obsahuje aj elastickú zložku, vyšívanie je veľmi obtiažne. Vyšíva sa spravidla iba na materiál, ktorý neobsahuje elastickú zložku. Od kamarátky som odkukala trik, ako môžete vyšívať aj na elastický materiál. Je potrebné si ale uvedomiť, že potom už materiál nebude elastický, takže tento trik neaplikujte na tričká, ktoré vám idú ťažko cez hlavu (okolo výstrihu) alebo napr. na veľmi úzku sukňu, šaty atď.
Tip ako vyšívať na elastický materiál:
Trik spočíva v tom, že si časti, ktoré budete vyšívať podlepíte lepivým plátnom. Dá sa kúpiť v metrovom textile, ale sem tam aj v galantérii pod názvom vlizelín. Vlizelín je nažehľovacia výstuha na odevy a predáva sa v rôznych farbách, najčastejšie biela a čierna a takisto aj v rôznej gramáži. My ho používame na spevnenie vreciek, rôznych častí oblečenia, ktoré sa často namáhajú. V predajni vám istotne poradia, ktorý je vhodný pre váš materiál. Cena je veľmi prijateľná, takže si ho pokojne kúpte aj viac. POZOR! plátno je z jednej strany lepiace, lepidlo sa roztápa pod žehličkou t.j. lepivú/drsnú stranu dajte smerom na látku, na ktorú budete vyšívať, navrch dajte ešte nejakú látku a až tak prežehlite. Inak sa vám plátno nalepí na žehličku a zničíte ju.

Postup:

Vzor som si najprv chcela vybrať z knihy, ale neustále som ho prekreslovala a vymýšľala ako ho upraviť, tak som sa na to vykašľala a jednoducho som vyšívala. Nakreslila som si ho kriedou, ktorá ale pri každom vpichu ihlou opadala a ku koncu tam už nebolo nič vidno, takže to bol čistý freestyle.

Takto vyzerá stojan, ktorý som si už dávnejšie kúpila na aliexprese za nejakých 15 EUR, v slovenských e-shopoch som ho našla aj za 70 EUR. Existuje v dvoch verziách. Obidva sú na tom princípe, že na doštičku si sadnete a potoms i nastavíte kruh do polohy, aby sa vám dobre vyšívalo. Nahrádza to veľké rámy na vyšívanie krivou ihlou. Tie sú vhodné ak vyšívate naozaj veľkú výšivku a potrebujete ju vidieť celú.

Vybrala som si jednofarebnú výšivku a vyšívala som bielou farbou. Jednu stranu som dokončila a vyzeralo to veľmi pekne. Po dovyšívaní som bola presvedčená, že na jednej strane stačí a druhú nebudem vyšívať. 

Tip ako preniesť výšivku na druhú stranu

Potom som si spomenula na ceruzku, ktorá sa prenáša teplom “heat transfer”. Výšivku si nakreslite na papier, ale pozor myslite na to, že ceruzka musí byť smerom k textílii, takže ju budete mať zrkadlovo (to ak budete z knihy prekresľovať). V tomto prípade nám presne o to ide. Takže ceruzkou prekreslíte na hodvábny papier, a potom položíte na tričko a žehlíte, kým neuvidíte vzor na tričku. Je to rýchlovka a kamarátka mi spomínala, že takto dokázala vzor prežehliť až 3x. Ja mám bordovú ceruzku a na šedom ju bolo zle vidno. Skúste možno iné farby.
Nakoniec som jemnučkú bordovú obtiahla opäť kriedou a dovyšívala. Nemusíte sa vôbec trápiť ak nebudú obidve strany rovnaké. Je to ručná práca a tá nemôže byť dokonalá. Na dokonalú kópiu tu máme predsa stroje a my stroje nie sme. Dokonca som sa stretla aj s názorom, že kamarátke nechceli veriť, že niečo vyšívala ručne, lebo sa im to zdalo príliš dokonalé.

Po dokončení vyzeralo tričko naozaj veľmi pekne :). Čo poviete? 

Ešte vám ukážem ako vyzerá vyšívanie z druhej strany. Na častiach kde je plátno je textília pevná.

Mne sa páčia obidve verzii a pokojne by som ju nechala iba na jednej strane.  Prajem príjemné tvorenie.

foto: Ivana Klepáčová


 


******

Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT


******

You May Also Like

Leave a Reply