Od kedy som sa naučila vyšívať, pozri tento článok, vyskúšala som rôzne techniky. Vyšívanie krivou ihlou, počítanie nití, krížiky, výrezy, hladkovanie. Zistila som, že ma najviac baví, tá najťažšia technika. Počítanie nití a výrezy. Pre mňa je to kúsok matematiky, ktorú milujem. Musím počítať a poriadne sa sústrediť. Ak zle spočítam, výšivka bude úplne iná. Stačí jedna tenká nitka naviac a niekoľkomesačná práca je fuč. Najviac ma bavia horehronské geometrické vzory. Tieto vzory boli kedysi na ľudovom odeve v obciach Bacúch, Závadka nad Hronom a Polomka. Postupným vývojom, ktorým prechádzal ľudový odev, sa vyrezávané výšivky zachovali iba v obci Bacúch. Závadka nad Hronom a Polomka zostala pri geometrických vzoroch, ale polomské oplecké zdobia nádherné krížiky a už nie výrezy a závadské oplecká sú v strede kosoštvorcov ozdobené kvetmi. Dokonca aj pôvodný ľudový odev v Heľpe bol ozdobený geometrickými vzormi a výrezom v nádherných jemných farbách. Heľpianske kroje prešli naozaj veľkou zmenou a počas krízy v 30.rokoch, kedy veľa Slovákov vycestovalo do Ameriky, začali domov posielať rôzne pestrofarebné bavlnky a kroje dostali dnešnú výrazne ružovú podobe a geometrické vzory nahradili rastlinné motívy, kvety. Toľko zaujímavosti na začiatok. V článku si môžete pozrieť fotky a prečítať si ako som vyšívala už v poradí druhý, pozri prvý, opasok inšpirovaný horehronskou výšivkou. Tentokrát som použila krížikovú techniku a hladkovane. Inšpirujte sa.

Pôvodný plán bolo vyšiť si krásny opasok, inšpirovaný opäť bacúšskou výšivkou z opleciek a kapiek. Vybrala som si vzor zo staršieho oplecka. Farby som upravila podľa toho aké som mala,ale snažila som sa dodržať farebnosť, ktorá sa vývojom na bacúšskych opleckách naozaj vyskytovala.
Neviem ani prečo, ale ako prvé som si nakreslila vzor. Asi som sa nechala uniesť a myšlienkami som zaletela k vyšívaniu krivou ihlou, kde sa vzor predkresľuje. Pri počítaní nite alebo krížikovej technike je to zbytočné. Nevadí, aspoň som si dokázala predstaviť ako približne bude vzor vyzerať.
Použila som nový stojan. Tá spodná časť je pod zadok, takže si na stojan sadnem a mám voľné ruky. Je to super aj na vyšívanie krivou ihlou aj na krížikovú techniku. Kúpila som ho na aliexprese za 5 EUR, v kamenných obchodoch som ho videla za šialených 50 EUR.
Keď bolo všetko pripravené, pustila som sa do vyšívania. Ako prvé bola základná oranžová línia, ako ju ja volám. Volá sa to furmanie (plus mínus nejaké písmenká 🙂 presne si to nepamätám).

Najprv jedna línia … 

 … a potom druhá.

 … potom bordové pílky …

 … a farebné pílky (hladkovanie)… 

 … zopár krížikov a je to 🙂 Trvalo to asi štyri víkendy.

… potom nasledovalo ušiť alebo vyrobiť zapínanie. Najprv som z vlny uplietla vrkoč a prišila ho na okraje. Nevyzeralo to však dobre na šatách, preto som ho ku koncu zmenila.
 Opasok som ušila rovnako ako predtým.Zažiť z rubu dokopy … 


 … otočiť …

 … a dieru v strede buď zašiť, alebo ju nechať takto.

 …voilá a je to, opasok je na svete a úplne som si ho zamilovala.

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

2 comments

Krásne vymyslené a také jednofarebné šatičky to pekne oživí.

Ďakujem krásne 🙂

Leave a Reply