Každý rok sa snažím naučím nové remeslo. Nie je to moje predsavzatie. Robím to lebo chcem. Tentokrát mi učaroval kurz tkania na kartičkách, ktorý organizuje ÚĽUV. Veľmi ma fascinuje história a všetky zručnosti, ktorými kedysi ľudstvo disponovalo. Chcela som toto remeslo naučiť a utkať si pás na zaväzovanie čepcu do horehronského kroja. Na kurze som nakoniec zistila, že pás sa tkal inou technikou. Na tú sa prihlásim nabudúci rok. Teraz si prečítajte o tkaní na kartičkách.

História

Najstaršia pamiatka utkaná touto technikou je pás Ramzesa 3. z 12.storočia pred Kristom. Pás bol nájdený v Tébach v kráľovskom hrobe. Bol utkaný pomocou 300 kartičiek, so 4-5 dierkami. V Európe bola táto technika známa už v mladšej dobe kamennej. A ja som sa ju tento rok rozhodla naučiť. Tkanie sa prevádzalo na zvislých krosnách. Tkali sa dlhé pásy, ktoré lemovali okraj látky na mužskom a ženskom odeve, látka bola takto vyzdobená. Potvrdzujú to i zachované pamiatky z 3.storočia – kniežací plášť nájdený v Thórsberskom močiari v severnom Nemecku.

DIY kartičky

Kartičky sa dajú vyrobiť aj doma , potrebujeme tvrdý papier, kartón a je to. Rozmer kartičky je 8×8 cm. V každom rohu od kraja odmeriame 1,5 cm a označíme. Dierkovačom na tomto mieste urobíme dieru priemeru 5 mm. Diery označíme A,B,C,D. Postup už čoskoro na blogu aj na instagrame. Kartičky sú už na svete.

Postup tkania

Najťažšie je získať, kdesi nájsť alebo si vytvoriť návod na vytvorenie vzoru. My dostávame návody na kurze v ÚĽUVe. Inak si to ženy značili na papier, písmenami, číslami, znakmi a rôznymi šípkami, ako otáčať kartičky a v akom poradí ich ukladať. Potom navliecť kartičky, čo je tiež sem-tam komplikované, uviazať o seba o rám a samotné tkanie je už čerešnička na torte. Výsledok je však náááádherný. Trošku to pripomína náramky priateľstva, ale nedajte sa oklamať. Toto je iná technika a oveľa komplikovanejšia.

Skúšali ste túto techniku? Poznáte ju? Alebo ste sa s ňou už stretli?

text z knihy Remeslá v kocke, Agata Hlimicová

You May Also Like

Leave a Reply