The National Museum of the American Indian (NMAI) is an active and visible component of the Smithsonian Institution, the world’s largest museum complex. The NMAI cares for one of the most extensive collections of Native American objects in the world: more than 800,000 items representing 12,000 years of history and more than 1,200 Indigenous cultures.

Ako to začalo

Ako som spomínala na IG, do tohto múzea som vošla z jedného dôvodu. Po celodennej prechádzke po rozpálenom Washington D.C. som si potrebovala oddych. Tieň, vodu, kávu a wc. Zašla som do botanickej záhrady, ale otvorené boli iba záhrady, nie interiér, kde by som sa ukryla pred páliacim slnkom. Pokračovala som teda ďalej a uvidela múzeum, v ktorom som nebola. Vstupy sú zadarmo, takže mi bolo jedno kam pôjdem, len nech tam je tieň. Múzeum amerických Indiánov. Hovorím si prečo nie. Ako prvé som zašla na wc alebo teda restroom, ako to v USA volajú. Dala som si kávu, vychladenú vodu za asi 8 dolárov a pustila sa do prehliadky múzea.

This museum was not my goal of day

After a whole hot day in Washington D.C. I was really tired, I needed rest, refreshment, and some shade. So, I decided to go to the Botanic garden, but there were open only gardens and no interior with a coffee shop and restrooms. I saw a building next to the Botanic garden, which I didn´t visit yet. I thought that I visited all of the museums. But not. This was a National Museum of the American Indians. “Wow,” I said to myself. I had no idea about what is going in this museum but I knew that there will be a restroom, shade, and something nice for my old soul.

Na čo si dať pozor

Pred vstupom do múzea musíte absolvovať povinnú prehliadku vecí a prejsť cez detektor kovov. Toto ale absolvujete všade, raz sme to absolvovali aj keď sme si išli kúpiť sandwich. Začiatkom roka bol vstup zadarmo, ale bolo potrebné urobiť online rezerváciu. Boli regulované počty návštevníkov v múzeu. Neboli povinné ani rúška ani žiadne masky. V lete zaviedli povinné rúška a vstup resp.počet návštevníkov nebol regulovaný.

Before the entrance

Before the entrance is control of purses and metal detector. All museums and galleries are free admissions. I recommend you to control a web site of museum because, at the begining of the year 2021, every visitors had to booked his visit on time. There are rules you have to follow as wearing a mask, using a hand sanitazor, and keeping 6 feet social distance.

Čo ma očarilo

Čo sa mi na múzeach a galériach páči je vstup zadarmo pre všetkých a to, že tam plynulý pohyb regulujú pracovníci. Najhoršie je keď sa nejaká skupinka zasekne pri jednej výstavke a 20 minút tam nikoho nepustí. Tu pravidelne obchádzajú pracovníci a hovoria niečo v zmysle, že je to pre všetkých a majú sa posunúť ďalej nie stáť na jednom mieste. V múzeach a galériach sa môže aj fotiť, natáčať a môžete mať so sebou fľašu vody. Si viete predstaviť čo by bolo keby zakázali aj nápoje a niekto tam odpadol? Uff.

Prečo sa mi múzeum páčilo

Múzeum je na štyroch poschodiach. Odporúčam začať od hora dole. Ja som v múzeu bola nakoniec dvakrát. V múzeu sú rozne výstavy, na niektorých je iba text a veľa veľa histórie a inde sú nádherné výstavy odevu alebo nástrojov každodennej potreby. Mňa očaril tradičný odev, zdobenie. Zaujímavé bolo delenie podľa farby odevu. Podľa toho vedeli, kto odkiaľ pochádza. Presne toto ma zaujímalo a už v decembri som sa snažila o tom nájsť nejaké literatúru. Odchádzala som nadšená a ešte raz som sa vrátila. Len som čítala, užívala si to a kochala sa. Takéto pocity som mala asi naposledy v Martine v SNM v etnologickom múzeu. Zdobenie odevu amerických Indiánov mi veľmi pripomínalo slovanské ornamenty. V pohode by som si to obliekla aj dnes. Krása. Asi sa pustím do hlbšej analýzy týchto ornamentov a farieb, tkoré používali na zdobenie odevov a predmetov každodennej potreby.

This museum is my favorite one

Finally, this museum is my new favorite museum. I absolutely adore it. I love all about the history of native American Indians, the clothes they used to wear, ways how they decorated clothes. Everything is so amazing and so exiciting. For me, as lovers of history, was this something amazing. So much information and so many interesting facts. I love it. Finally, I was in this museum twice. One with a camera and secondly only with my eyes and an open mind. I recommend visiting this museum for everyone …. Americans, and non-Americans too.

Zamyslenie na záver

Ak chcete spoznať skutočnú kultúru Američanov resp. pôvodných Američanov, určite nevynechajte toto múzeum. Nádhera a krutosť v jednom. To ako sa ich snažili vyhubiť a vyhnať uff to ma zasiahlo dosť. Vôbec som o tom netušila, že to bolo až tak. Že príde ktosi z Európy a pôvodných obyvateľov vyhubí. Tak kto je vlastne Američan? Terajší obyvatelia môžu povedať “som xy generácia imigrantov” neviem či je na mieste povedať “som Američan” možno “mám americké občianstvo”. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale to je môj názor. Nie nehovorím, že The USA je zlé alebo dobré, len konštatujem. Ale to som sa už odklonila od návštevy múzea k filozofovaniu. Múzeum jednoducho nevynechajte. Nachádza sa pri Capitol building.

You May Also Like

Leave a Reply