Do Plaviek – Eva Borušovičová

Túto knihu som dočítala ešte minulé leto. Čítala som ju poriadne dlho, pretože ma najprv bavila, potom mi prestala dávať zmysel, tak som ju odložila, a potom ma opäť neuveriteľne začala baviť až som ju dočítala na jeden šup. Knihu napísala Eva Borušovičová v roku 2018. Ako sa píše v popise “Texty vychádzali v denníkoch, týždenníkoch a mesačníkoch a ľudia sa na dni, keď ich mohli čítať, tešili. Teraz sa s nimi, zoskupenými v jednej knižke, môžu tešiť každý deň.” Toto som na začiatku nevedela a nechápala som prečo je tá kniha písaná tak zvláštne. Miešajú sa tam rôzne témy zo života, politiky a každodenné radosti a starosti. Môžete ju podľa mňa čítať aj nie zaradom, ale preskakovať kapitoly. Táto kniha patrí k tým “človek musí mať na ňu náladu”, ale to asi platí pri každej. Kniha sa číta veľmi ľahučko, je pekne napísaná a je pútavá. Pre mňa bola aj poučná a motivujúca.

Tajomstvo neviditeľna – Jules Verne

Raz za čas zájdem do antikvariátu a vyberiem si nejakú “Verneovku”. Len tak, podľa toho ktorá mi padne do oka. Na výlete v Kremnici som mala približne hodinu do odchodu autobusu a preto som si sadla na námestie na kávu a koláč. Hneď vedľa bolo malé, nenápadné kníhkupectvo. Názov a farebná paleta obchodu splývala s budovou v ktorej sídlilo. Dopila som kávu, zjedla koláč, ktorý mi dodal potrebnú energiu a išla som smerom k obchodu. Zistila som, že je to antikvariát, čo ma potešilo ešte viac. Pár minút som sa tam len tak prechádzala, nasávala atmosféru a vôňu starých kníh. Ako vždy som s predajcom prehodila pár slóv o tom, čo hľadám, prečo sa o túto tému zaujímam a ako som sa k nej dostala. Vždy to každého prekvapí, že sa v mojom veku zaujímam o tradície a etnografiu, etnológiu. No ale poďme ku knihe. Knihu som si vybrala len tak, lebo som mala chuť na niečo iné ako čítam bežne. Kniha má anglický názov “The Secret of Wilhelm Storitz” a ako všetky “Verneovky” aj táto sa mi páčila. Pre mňa je to veľké obohatenie slovnej zásoby a hlavne moja fantázia môže pracovať naplno. “V knihe sa francúzsky inžinier Henri Vidal vydá na cestu za svojím bratom, maliarom Marcom Vidalom do dolného Uhorska. Marc sa totiž chce oženiť s Myrou Roderičovou, dcérou slávneho Ragzského doktora.” Stretáva sa tu niekoľko národností, v niekoľkých mestách, príbeh je celkom zapletený, niekto sa zneviditeľní, potom opäť zviditeľní, no celkom sranda :).

Čo všetko o mne nevieš – Pavel “Hirax” Baričák

Túto knihu som kúpila už poriadne dávno ako vianočný darček mame. Knihy, ktoré som mala v knižnici som všetky prečítala a tak som si povedala, že si prečítam, čo som to vlastne kúpila. Od Baričákam som čítala už poriadne veľa kníh a zatiaľ sa mi všetky páčili, niečo mi dali alebo ma niekde posunuli. Táto kniha nie je výnimkou. “Základ knihy stojí na partnerskom vzťahu, ale paralelne s hlavným príbehom sa vyvíja aj hrdinov vzťah s dcérou, ako aj s jeho rozvedenými rodičmi, súrodencami, kolegami, priateľmi, nepriateľmi. ..” . Za mňa je to super kniha, veľmi mi vyhovuje štýl písania, taký priamy a nepriklášený dialóg, monológ. Za mňa super.

Ďalšie knihy, ktoré odporúčam

Jedna Stačí – Mike Birbiglia

Túto knihu som vyhrala resp. ju vybral ako výhru môj šéf v jednej súťaži a jedna putovala aj mne. Najprv som poďakovala, že takýto štýl kníh nečítam, ale potom som si to rozmyslela a trošku ma viedla aj zvedavosť, prečo sa táto kniha môjmu šéfovi páči. Prečo ju vybral. Kniha sa čítala veľmi ľahúčko, to mám rada. Napísal ju stand-up comic, ktorého som doteraz nepoznala. V knihe sa striedali vtipné príbehy, pri ktorých som sa naozaj nahlas smiala s takými trošku nudnejšími, ktoré som čítala len preto, lebo som chcela vedieť čo bude ďalej. Taká vyvážená kniha. Príbeh sa mi páčil a určite vám ju odporúčam. Píše sa tu hlavne o dieťati, ako sa na to pripravovali, ako prežívali narodenie, čo bolo potom. Ale je to písané naozaj vtipnou formou z pohľadu Mike “„Keď sa vám narodia deti, život už nikdy nebude rovnaký. Predstierať niečo iné je bláznovstvo.“

Kaviareň v Kodani – Julie Caplinová

Juuu túto knihu som si kúpila, lebo sa mi páčil názov. Ja mám veľmi rada také jednoduché a pritom záhadné názvy kníh, ktoré ma zavedú nie len do romantických príbehov hlavných predstaviteľov, ale aj na zaujímavé miesta. V Kodani som nikdy nebola, ale po prečítaní knihy by som sa tam hneď vydala na niekoľkotýždňový poznávací výlet. Autorka napísala viacero podobných príbehov a ja už iba čakám, kedy budú aj v slovenčine. Štýl písania sa mi veľmi páči, takisto aj príbeh, zápletka, hrdinovia a miesto. Myšlienka knihy, príbehu je naozaj veľmi silná resp. aspoň mne pripomenula, čo je v živote dôležité. “Mladá a krásna Katie nikdy nemala ustlané na ružiach. Mama jej zomrela príliš skoro a otec nezvládol situáciu práve najlepšie. Napriek tomu si dokázala vybudovať úspešnú kariéru v jednej z najprestížnejších londýnskych PR agentúr a nájsť skvelého priateľa. K šťastiu jej chýbalo už len vytúžené povýšenie. Sny o úspešnej kariére a veľkej láske však zrazu visia na vlásku, keď sa dozvie, že jej úžasný priateľ ukradol nápad, vďaka ktorému ho povýšili namiesto nej. A tak sa Katinou poslednou nádejou stáva cesta do Kodane, kde sa musí pokúsiť získať nového klienta. Spočiatku otravný výlet s hŕstkou ešte otravnejších novinárov sa postupne mení na jedno úžasne dobrodružstvo, ktoré nakoniec všetkým zmení život.”

#mademoiselleiva_book

Normálni ľudia – Sally Rooney

Uff tak táto kniha. Kúpila som si ju už ani neviem prečo. Nikdy si nekupujem knihy len preto, lebo sú populárne alebo sú vyložené v časti Novinka alebo best seller. Skôr ich obchádzam a nikdy neprečítam. Odrádza ma to. Táto však bola vystavená práve na taktom mieste a asi som mala chvíľkové zatmenie svojich zásad a kúpila som si ju. Nebudem sa ospravedlňovať na svojom blogu za svoj názor, ale nepáči sa mi ani obal, ani názov ani obsah, príbeh. V polovici som ju chcela nedočítať, ale dala som jej šancu. Dočítala som ju a nepáči sa mi. Kúpila si ju moja kamoška a jej sa páčila. Hmm je to na vás. “Normálni ľudia sú príbehom o neprekonateľnej fascinácii, priateľstve a láske. O ľuďoch, ktorých vzájomná príťažlivosť a zároveň neznesiteľná vzdialenosť dovádzajú k poznaniu, že nemôžu byť spolu ani jeden bez druhého. Podáva svedectvo o tom, aké ťažké je zmeniť sa, stať sa tým, čo považujeme za „normálne“. A s dojímavou nehou odkrýva, ako nás život učí manévrovať v priestore medzi sexom a mocou, tendenciou zraňovať a byť zraňovaný, túžbou milovať a byť milovaný.

Emócie – OSHO

Knihu, alebo skôr knižočku, Emócie som čítala snáď aj 10x. Patrí k mojim top 3 knihám, ktoré mám “po ruke” alebo “na dohľad” a keď už neviem čo od radosti tak si ich len tak náhodne otvorím a čítam. Prvá je “Žiadne stretnutia nie sú náhodné” , druhá “Šťastie nie je náhoda”. Emócie, ktoré nás ovplyvňujú je len 6-7 a ak ich vieme ovládať, ak si ich uvedomíme, tak máme vyhrané. Veď viete, že smútime lebo chceme smútiť, nie že niekto nás nahnevá, my sme sa nahnevali, lebo sme tak zareagovali. Mohli sme zareagovať aj inak. Za mňa vrelo odporúčam. “Základom emocionálnej inteligencie je sebauvedomenie. Sebauvedomenie je schopnosť uvedomiť si svoje emócie a naučiť sa ich rozpoznávať. Emočne inteligentní ľudia si dokážu uvedomiť, v akej emócii sa nachádzajú, a aj to, aký má alebo môže mať dopad na ich konanie. Nedovolia, aby emócie ovplyvňovali ich správanie. Dokážu ich rozpoznať a pracovať s nimi. Nenechajú sa emočnou vlnou strhnúť. Naopak, dokážu na nej plávať a pracovať s ňou. A to je niečo, čo sa dá postupne naučiť.”

You May Also Like

Leave a Reply