Blúzka s mašľou pod krkom má dávnu históriu. A pussy-bow blouse, ako ju nazývajú v angličtine, sa stala symbolom moci pre ženy. V mojom šatníku mám niekoľko blúzok na zaväzovanie na mašľu a zatúžila som po jednej aj na leto. Veľmi ma potešil model v časopise Burda easy 1/2021. Medzi látkami, ktoré čakajú v skrinke na svoje spracovanie do nositeľnej verzie, som vybrala bielu s malinkým čiernym vzorom. Všetko som prekonzultovala s mamou a pustili sme sa do tvorby.

Do you wear a pussy-bow blouse? I have never heard this world for this type of blouse. I love to wear a blouse with a bow high under the chin. It looks very feminine and elegant. There are three models in the Czech magazine Burda easy 1/2021 and exact directions on how to sew it. I decided to sew a model without sleeves and a button-down version. This model is not in a magazine but it is easy to remove or don´t sew sleeves. I created small ruffles instead of them. And voilá, the new pussy-bow blouse is done.

Model 3A, 3B, 3C

V Burda easy 1/2021 nájdete jeden model hneď v troch možných variantoch. Dva s dlhým rukávom a jeden s krátkym rukávom. Poviem vám pravdu, najviac a zaujal model s dlhým rukávom s kontrastnou mašľou. Wow, takú si ušijem na jeseň. Teraz však potrebujem spracovať látku na leto a preto som sa rozhodla model ešte upraviť. Namiesto rukávov sme vymysleli malinké volániky, ktoré sme našili iba do hornej časti prieramku.

Materiál s ktorým sme pracovali bol typický pre blúzky. V metrovom textile si môžete vypýtať “blúzkovinu” podobne ako “šatovku”. Alebo jednoducho iba povedzte, že by ste chceli látku na letnú blúzku. Materiál je padavý, vo vetre krásne veje a je jemne kĺzavý (alebo ako to napísať). Ak sa rozhodnete pre blúzku s viazačkou pod krkom, tak siahnite po látke ktorá sa nekrčí, prípadne s nejakým vzorom ako ja, kde nebude pokrčenú látku až tak vidno keď sa rozhodnete počas dňa, mašľu zaviazať inak.

Úprava modelu

O podobných rukávoch, ktoré mám veľmi rada aj na šatách nie len na blúzkach, som písala článok “Flutter sleeves“. Poďme ale pekne postupne. Najprv sme vybrali z Burda easy 1/2021 strih. Strih je urobený naozaj výborne. Je vykreslený na hodvábnom papieri, takže jediné čo potrebujete sú nožnice a zo strihu vystrihnúť svoju veľkosť. Ak ale chcete používať strihy aj do budúcna, odporúčam vám, predsa ho len prekresliť na extra papier, aby sa vám nestratil, prípadne aby ste o pár rokov mohli ušiť väčšie číslo. Alebo ak sa zapáči kamarátke s inou veľkosťou ako nosíte vy. Je to na vás.

Strih sa skladá s predného, zadného dielu, mašle a rukávov. Oj ešte sme urobili jednu úpravu. Moja blúzka sa zapína na gombíky v magazíne Burda easy 1/2021 je bez gombíkov a oblieka sa cez hlavu/výstrih. Strih je však urobený tak, že je predný diel prestrihnutý, takže sa s tým môžete pohrať aj vy. Časopis beriem ako skvelý zdroj inšpirácie a často si na modely niečo upravím. Ak budete postupovať podľa veľmi detailných inštrukcii v časopise a pozorovať aj nákresy a strih, pôjde vám to jedna radosť. A ak urobíte nejakú chybu. No worries. Vypárajte a skúste znovu. Veď nikto učený z neba nespadol. Hlavne nech je to pre vás zábava :). Tak veľa šťastia pri šití.

foto: Marián Klepáč

You May Also Like

Leave a Reply