V nedávnom článku som vám písala o mojej novej záľube, a to kroje a výšivky. V dnešnom článku si môžete pozrieť zoznam kníh, a prečítať krátku recenziu kníh, z ktorých čerpám zaujímavé informácie. Knihy sa týkajú ľudovej výšivky. V článku nájdete aj informácie, v ktorých rokoch knihy vyšli a mená autorov. Keďže je väčšina kníh z rôznych bazárov alebo som ich dostala za poštovné, neuvádzam odkazy na e-shopy. Odporúčam knihy hľadať na stránkach nakladateľstiev a hlavne sa nedajte oklamať a nekupujte ich za horibilné sumy. Knihy nájdete aj v digitalizovanej podobe, ale žiaľ takisto neuvádzam zdroj. Iba vám chcem vnuknúť myšlienku, aby ste hľadali a nekupovali hneď prvú knihu za sto eur. Článok nie je sponzorovaný. Príjemné čítanie, inšpirujte sa. K 3.12.2019 som článok aktualizovala, doplnila a hlavne ho rozdelila na 3 články, pretože kníh mám naozaj veľa a jedne článok by bol príliš dlhý. Články sú o vyšívaní, krojoch, textile, šití a hobby knihách. Slovenská ľudová výšivka – techniky a ornamenty
autor: Anna Chlupová a kolektív

Táto kniha bola prvá o výšivkách a získala som ju pomerne jednoducho. Napísala som na IG, že by som túto knihu chcela vlastniť a ozvala sa mi bývalá kolegyňa, že jej mama jednu má a predá mi ju. Veľmi som sa potešila, lebo som knihu veľmi chcela a v antikvariátoch bola zúfalo vypredaná. Teraz ako ľudia zisťujú, že táto kniha nie je veľmi dostupná ju dokážu predávať aj za sto eur, čo je úplne šialenstvo. V knihe je veľa rôznych výšiviek a aj postupov ako výšivku vyšiť. Mne je to však zatiaľ trošku zbytočné lebo neovládam všetky techniky vyšívania, takže sa zatiaľ inšpirujem iba farebnosťou a vzormi. Ak viete techniku vyšívania, tak budete vedieť aj prečítať postup. Kniha je super a zisťujem, že to bude čoskoro naozaj vzácnosť. Vydal ju ÚĽUV a už je na pultoch (na e-shope som ešte nenašla) moderná verzia tejto knihy, bude stáť okolo 31 EUR a malo by tam byť to isté, len budú výšivky inak zoradené. Teraz sú podľa oblastí. Novú som ešte nevidela, pôjdem pozrieť priamo do ÚĽUV a ak bude odlišná tak si ju kúpim. Kniha je z roku 1985 predávala sa za 125 KČS a ide o 1.vydanie v náklade 40 000 výtlačkov. Btw. už je naskladnená spomínaný dotlač, len sa ešte nedá kúpiť.

Vyšívame na netradičných materiáloch
autor: Martiga Barišová

Túto knihu som objavila na FB v niektorej zo skupín ohľadom krojov alebo vintage bazár z domov starých rodičov. Hľadala som postup na vyrezávanú výšivku a nevedela som ju nikde nájsť, tak som si kúpila túto, lebo som mala info, že sa vyrezávaná výšivka vyšívala na iný typ plátna, práve kvôli vyrezávaniu a vyťahovaniu nitiek. Trefa. Bola tam a aj detailne nafotený postup a konečne som sa do toho mohla pustiť. V tejto knihe sú rôzne druhy výšiviek na rôznych materiáloch. Na paname, kanave, perličke atď.a vidíte ako sa zmení vzor, keď použijete iné plátno. Sú tam aj fotopostupy k vyrezávaným výšivkám a rôznym, kde sa vyťahovali nitky, čo je trošku netypické pre knihy staršieho vydania. Väčšinou tu však nájdete iba nafotené hotové výšivky a menej už predkreslený postup, ktorému zatiaľ nerozumiem. Je to skôr taká vizuálna prehliadka výšiviek na rôznych druhoch plátna. Kniha stála 64 KČS a ja mám 1.vydanie z roku 1983 v náklade 60 200 výtlačkov.Výšivky
autor: Marta Mannová

Knihu nájdete v antikvariátoch alebo FB bazaroch v rôznych rokoch vydania. Ja mám doma dve a každá je iná. Možno sú len inak usporiadané fotky a text, na to som zatiaľ neprišla. Prvá je z 1973 a druhá 1972. Prvé vydanie je práve z roku 1972 a vyšlo v náklade 37 000 výtlačkov. Druhé vydanie je z roku 1973 a vyšlo v náklade 70 000 výtlačkov. Takže iba hľadajte je ich dosť v obehu a možno vyšla aj v ďalších vydaniach. Predávala sa za 50 KČS. Kniha je krásne spracovaná rozdelená na úvod, kde sa dočítate o materiály, pomôckach na vyšívanie, praní a žehlení výšiviek. Potom o rôznych technikách vyšívania a v každej kapitole nájdete postup ako na jednotlivé druhy výšiviek a aj veľa inšpirácie na tvorenie. Fotky hotových výšiviek na rôznych materiáloch. Už len trénovať. Je to super kniha na učenie.

Vyšívame
autor: Milina Duchoňová

Táto kniha mi veľmi pomohla pri pochopení ako sa vyšíva vyrezávaná výšivka. Kniha je z tretieho vydania v náklade 70 000 výtlačkov z roku 1978, prvé vydanie bolo v roku 1976. Cena bola 43 KČS. “Kniha je výberom mnohých vzorov výšiviek, nenáročných i zložitých, s detailne rozkreslenou predlohou, z ktorej si každý s troškou zručnosti môže vzor odvyšívať. Uvedené sú najmä rohy výšiviek, ktoré najčastejšie robia začiatočníčkam ťažkosti. je to vlastne vzorník slovenských výšiviek, ktorý spolu s peknými farebnými ilustráciami podnieti fantáziu a talent na vyhotovenie prekrásnych ručných prác.” Na začiatku knihy sú opäť nakreslené postupy rôznych druhov stehov, ktoré sa dajú pekne pochopiť. Ja stále hovorím, že najlepšie je keď vám to niekto ukáže. Ja som sa síce naučila sama vyrezávanú techniku, ale stálo ma to veľa nervov a “zničených” bavlniek. Ako sa píše v citácii z úvodu knihy, je tam veľa fotiek rohov výšiviek a k tomu na druhej strane presný postup ako sa šije. Veľmi sa mi to páči, ale pokiaľ neviete vyšívať, tak je naozaj fajn dať si konzultáciu s niekym kto vám vysvetlí značky. Ja ich napríklad nechápem, ale snažím sa ich pochopiť z našich obrúskov, ktoré máme doma, či ide o krížik alebo hladkovanie a takisto sa pýtam aj starkej. Btw. zistila som, že najlepšie pochopíte výšivku z rubu 🙂 teda aspoň mne sa to osvedčilo. Fotiť si nie len spredu ale aj zozadu. 

Výšivky na Slovensku
autor: Oľga Danglová

Túto knihu som si kúpila náhodne resp. chcela som si kúpiť inú knihu no google mi vyhodil v ponuke práve túto. Cena bola o takmer 2/3 nižšia ako na e-shopoch tak som neváhala a kúpila som si ju. Kniha je písaná v slovenčine a hneď aj v angličtine.  Prekladané nie sú popisky pri obrázkoch a fotkách a celý text knihy je dvojjazyčne – najprv slovensky a potom anglicky. Kniha je rozdelená podľa techniky vyšívania aj s informáciou v ktorých oblastiach sa využívala. Na začiatku je veľká fotka na celú stranu, potom nakreslený postup stehu a pokračuje trošku histórie a ukážky hotových výšiviek z rôznych regiónov. Táto kniha je skvelá, ale nie ej vhodná pre začiatočníkov, veľa sa tu nedozviete ako postupovať pri vyšívaní. Kniha je aktuálne vo vydavateľstve vypredaná, ja som ju kúpila za 13,20 EUR a videla som ju už aj za 45 EUR. Kniha je z roku 2009 a ide o prvé vydanie. Mne sa vždy páči zoznam použitej literatúry, pretože tam vždy objavím nejakú knihu, ktorú by som si rada prečítala a pátranie začína od začiatku. 🙂VYŠÍVÁNÍ – časopis 
diel 8, 11

Časopis je asi v niekoľkých dieloch, ale nie som si istá koľko ich je dokopy. Mám tento diel, ktorý vidíte na fotke a ešte diel č.11. Diel 8 je zameraný na hardangerské vyšívanie t.j. práve na vyrezávanú výšivku, ktorú som sa chcela naučiť. Je to tam super popísané a nájdete tu aj postupy a predkreslené vzory na vyšívanie. Za mňa super na učenie. Diel 11 je zameraný na bruselskú krajku, vyšívnie pred sto rokmi a farebné vyšívanie. Časopis vychádzal v náklade 120 000 ks v roku 1988.
Krížikové vyšívanie
autor: Alžbeta Lichnerová

V knihe je veľmi pekne vysvetlená technika krížikovej výšivky. Slovom aj pekne nafotený postup. Dá sa z toho veľa vyčítať aj sa naučiť postup. Sú tu všetky stehy krížikového vyšívania a aj rôzne stehy ako retiazka a podobne. Dá sa z neho naučiť jednotlivé stehy a následne aplikovať na predlohách, ktoré v knihe nájdete. Nájdete tu už hotové výšivky nie predkreslené vzory. Vlastne tu nie je nič kreslené, všetko sú fotky buď postupu alebo hotových ukážok výšivky aj s detailom. 


Hladkovaná výšivka
autor: Alžbeta Lichnerová
Hladkovaná výšivka má rovnakú formu a úpravu a dokonca aj obal ako krížiková výšivka. Táto kniha má pevnú obal a dá sa z nej krásne všetko naučiť. Ako vidíte v obsahu, tak sa tu autorka dotkla aj krížikového stehu aj hladkovania. Je tu veľa ukážok hotových výšiviek, ktorými sa môžete inšpirovať. Nenájdete tu prekreslené vzory.

Čaro výšivky
autor: Alžbeta Lichnerová

Táto kniha je takisto plná fotopostupov na jednotlivé stehy podľa obsahu a množstvo fotiek a inšpirácie hotových výšiviek.

Hardangerská výšivka
preklad: Helena Galanová (autora som nenašla)

Od tejto knihy som čakala viac, ale už v úvode je napísané resp. na obale, že ide iba o tipy. Myslela som si však, že tam budú návody. Sú tam, ale to je pre pokročilých nie pre začiatočníkov. Veľmi im nerozumiem a preto ešte hľadám knihu “originální hardangerské vyšívaní” kde sú krásne návody aj pre začiatočníkov. Táto kniha je naozaj iba fotoinšpirácia.

Výšivky a tkaniny

autor: Zuzka Selecká

Táto kniha je takisto iba inšpirácia resp. je tu veľa fotiek na celú stranu, žiaľ chýba aj lokalizácia výšivka. Ak však máte ambície na vyšívanie, tkanie, tak je to krásna inšpirácia. 

Malované jehlou

autor: Marta Jánošovová a kolektív

Táto kniha je poklad. Vlastne je to hneď po Slovenskej ľudovej výšivke druhá najlepšia kniha o vyšívaní, ktorú som držala v rukách. Nie len veľa inšpirácie, ale môžete aj čerpať vzory, pretože sú prekreslené. Paráda. Naozaj odporúčam pátrať trošku po nej.

Ažúry a perzské ažúry
autor: Alžbeta Lichnerová 

Vynikájúca kniha, z ktorej sa môžete naučiť ako ukončovať tkaninu, či už rôzne výšivka na obrusoch alebo aj krojových súčiastkach. Ažúry sú podľa mňa krásne ale poriadne časovo náročné a komplikované. Uff mám čo robiť.

Vzorkovnica výšiviek

autor: Alžbeta Lichnerová

Táto kniha je nááádherná. Síce v nej nenájdete odkiaľ je daná výšivka, ale nájdete tu prekreslené vzory výšiviek. Super. Túto knihu odporúčam ak chcete vyšívať nie len sa kochať výšivkami.

Výšivky (e-forma)
autor: Alžbeta Lichnerová

Ide o staršie vydanie knihy. Mám ju zakúpenú v elektronickej forme. Kniha je z roku 1956. Je tu všetko pekne vysvetlené, ale už existujú lepšie knihy, z ktorých sa dá učiť. Dá sa to z nej samozrejme pochopiť, je to aj opísané nie iba nakreslené. Nájdete tu aj tipy na výšivky na rôzne časti oblečenia a kam sa ktorá hodí.

Horehronská výšivka (e-forma)
autor: ?

Malinká, tenučká knižka, má asi 30 strán, sú tu postupy aj nákresy výšiviek. Ide o horehronské vzory ako to už z názvu vyplýva. Dostupná je v knižnici ÚĽUVu. Tieto vzory nájdete aj v iných knihách. Ide o krížikovú výšivku a hladkovanie.

Slovenské vzory II. (e-forma)
zostavila: Elena Holéczy

Časopisy dorka

Ak by ste natrafili na tieto knihy, tak mi prosím dajte vedieť. Po týchto stále pátram, alebo hľadám lacnejšie ako ich ponúkajú:

 1. Nosášová Viera – Slovenský ľudový odev, 1982  – mám v e-forme zatiaľ
 2. Horehronie, tri zväzky rôzny autori
 3. Náuka o kroji – Renata Tyršová  (mám v e-forme ale chcela by som aj knihu)
 4. knihy z edície Dějiny odívaní – chýba mi asi 8 kníh
 5. S.Smileková – “… a pekný život tie kvety žili …”
 6. Ornament na bytových doplnkochTieto knihy mám v digitálnej forme, sú pomerne staré:

 1. Nosáľová Viera – Naše kroje, 1988 
 2. Nosášová Viera – Slovenský ľudový odev, 1982 
 3. Jak si vyšít šaty  – je tam uvedené copyright 1923, by Jan Rakyta, Smíchov
 4. Renáta Tyršová – Lidový kroj v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku Vydal F. Topič, Praha 1918
 5. Náuka o kroji – Renata Tyršová, 1923
 6. Needle-craft, Artistic and practical, New York, 1889
 7. Nosáľová Viera – Ľudový odev v Heľpe a v Pohorelej, 1956
 8. Slovenský ľudový odev v minulosti – Jozef Markov, 1956
 9. Slovenský ľudový textil – tkaniny, výšivky, čipky, kroje 
 10. Náuka o vazbách tkanin jacquardských rozbor a výpočet tkanin – Bohumil Suchý, 1950
 11. Škola ženských prací ručních – 1889
 12. Abeceda výroby pleteného a stávkového zboží – 1944
 13. Výšivky – A.Lichnerová, 1956 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply