Aj vy si obliekate rifle ťahaním za pútka? Aj vy ste už na to poriadne doplatili a urobila sa vám diera? V mojom šatníku mám dva páry riflí. Jedny na zimu, hrubé, tmavošedé a druhé tenké, svetlomodré na teplejšie dni. Tieto som kúpila vo výpredaji za 8 EUR z pôvodných 49 EUR len preto, lebo bola na nich takáto diera. Som presvedčená, že si niekto skúšal rifle v kabínke tak, že ich ťahal za pútka. Ak sa to stalo aj vám, ukážem vám ako to jednoducho opravíte aj bez použitia šijacieho stroja.

Have you ever broken a belt loop on jeans? Have you a habit of hiking your pants up by yanking on the loops, you’ll likely encounter a loose or torn belt loop at some point in your life. It’s an annoyance, but luckily it’s an easy one to fix. How to fix it? It is very easy and in this blog post, I show you a photo tutorial. Let´s start.

Potrebujeme

 • ihlu
 • náprstok (určite to oceníte, keď sa budete snažiť pretlačiť ihlu cez hrubú látku)
 • nožničky
 • niť vo farbe jeansov / oblečenia, ktoré opravujete
 • vlizelín t.j. lepiace plátno alebo kúsok inej látky najlepšie rovnakej, ako oblečenie, ktoré opravujete
 • žehlička a žehliaca doska (ak použivate vlizelín)

What You’ll Need

 • needle or sewing machine
 • thimble
 • scissors
 • Thread to match the denim
 • non-woven fabric or a scrap of fabric slightly larger than the hole.
 • iron and iron board

1) Postup s vlizelínom

Ako prvé očistite látku od nitiek t.j. okolo vzniknutej diery obstrihajte trčiace nitky. Potom vystrihnite z látky kruh alebo taký tvar, aby prekryl dierku. Vlizelín priložte lepivou stranou na zadnú časť t.j. do vnútra nohavíc a pomocou žehličky prilepte. Potom prejdite na lícnu stranu a v rukách zachytávajte pútko a látku spolu s vlizelínom až kým nebude pevne držať k sebe.

2) Postup so šijacim strojom

Ak budete používať šijací stroj, postupujte rovnako. Potom ako látku priložíte z rubovej strany, navlečte do stroja niť vo farbe nohavíc. Vložte lícnou stranou hore a šite hore a dole hore a dole, až kým vám nevznikne tvar ako vidíte na fotke. Takto vlastne vytvoríte ako keby novú látku, štruktúru. Verím, že to dáva zmysel, ak nie kľudne mi napíšte. Robíte vlastne záplatu na stroji. Cik-cak až kým nie je úplne zaplnená. Potom už len prišite pútko o spodnú časť.

3) Postup s látkou nie vlizelínom

Ak nemáte vlizelín alebo sa vám nepodarilo ho kúpiť použite kus látky. V tomto prípade postupujte ako v bode 2. Látku buď prišite ručne o rifle okolo diery alebo na stroji vytvorte záplatu. Je to jednoduché a určite to zvládnete. Ak by náhodou nie na IG pridám krátky video návod.

VIAC RÁD OHĽADOM ŠITIA

Instruction

Examine the size of the hole left where the belt loop came off; you’ll need a scrap of fabric slightly bigger than that to patch it. Keep any threads of the denim that remain in the hole. Use your finger or the tip of an iron to press them into the hole to fill it in as much as possible. Trim a scrap of fabric. Place the patch of fabric on the inside of the jeans under the hole. Thread the sewing machine with the thread that matches the denim color in both the upper thread and bobbin.

Adjust the stitch length and width to sew a wide and elongated zigzag stitch. Zigzag stitch around the edge of the hole to hold the threads and patch in place. Sew back and forth over the hole, horizontally and then vertically, to completely close the hole as if your stitching is new fabric, with no gaps in the stitching. Thread the sewing machine with matching topstitching thread. Line up the belt loop with its original position. Sew, placing the stitching where the original stitching was on the belt loop, sewing back and forth until the loop is sewn tightly to the patched fabric under the belt loop. Trim all of the threads, and your jeans are ready to wear.

MORE CLOTHING ALTERATION TUTORIALS

source english version

How to replace a broken zipper? Ako vymeniť pokazený zips?

You May Also Like

Leave a Reply