Minulý rok som mala veľké cestovateľské plány na tento rok. Prenášala som si dosť veľa dovolenky. Rozmýšľala som o výlete do USA, Slovinska, Rumunska, Talianska a výletoch po európskych metropolách. Vedela som, že cestovať nezačnem tak ako každý rok,  už počas veľkonočných sviatkov, ale vzhľadom na rekonvalescenciu začnem možno v máji. Človek mieni, covid mení … by som tento rok napísala. Vzhľadom na aktuálnu situáciu som sa rozhodla splniť si svoj sen a cestovať viac po Slovensku. Zatiaľ sa mi to úspešne darí a prešla som naozaj veľa zaujímavých miest. Inšpirujte sa a navštívte niektoré z týchto miest aj vy.  K niektorým mestám a zaujímavostiam napíšem aj samostatný článok. Ku ktorým sa nechajte prekvapiť :). Inšpirujte sa a spoznávajte krásy Slovenska.


 
// Zvolen 
Vo Zvolene som bola už veľakrát. Mám to tu rada. Je tu taká iná energia ako v BB. Námestie má iný tvar, na jednej strane sú obchody a terasy na druhej zeleň, lavičky a detské ihrisko. Aspoň na mňa to vníma oveľa pokojnejšie ako naše námestie. Samozrejme moje srdce patrí BB o tom diskutovať nemusíme. Do Zvolena sa dostanete autobusom, vlakom, ktoré jazdia každú chvíľu. Vlak však neodporúčam, pretože tie neustále meškajú a môj nápad “veď to bude aké pekné ísť domov vlakom” skončil 40 minútovým stánim kdesi na tradi a čakaním na meškajúci vlak z inej trasy. Áno dobre počítate, ZV-BB trvala hodinu. Bolo príšerne teplo, našťastie som mala vodu a vejár, inak si to neviem predstaviť, lebo ten vagón sa zmenil na skleník a saunu behom pár minút. Vráťme sa však k príjemnejšej časti výletu. Môj plán bolo navštíviť Zvolenský zámok, v ktorom je
// Kremnica
Kremnica bola pre mňa záhada. Mala som pocit, že som tam už bola, no keď som do mesta vošla, tak mi nič privolalo spomienky. Pravdepodobne som ich vytesnila lebo … . Autobus stojí v tesnej blízkosti centra. Môžete sa poprechádzať po uličkách alebo ísť rovno k atrakciám, ktoré turistov lákajú najviac. Mestský hrad, Štefánikovo Námestie s morovým stĺpom a parkom s fontánou a múzeum mincí a medailí. Žiaľ na hrade ani v múzeu sa nedá fotiť. Bolo to pre mňa ťažké, ale nakoniec som si spomienky odniesla v hlave a neurobila ani jednu fotku, ani len mobilom. Na mestskom hrade som si kúpila kombinovanú vstupenku, ktorá zahŕňala okrem hradu aj múzeum, galériu a dom, ktorý bol ale zatvorený. Moje odporúčanie je veľmi dobre si pozrieť, kedy má ktorá inštitúcia povinné dezinfekčné prestávky. Striedajú sa a ak si to nevšimnete, môže sa stať, že budete mať dve hodiny na obed :). Mesto ponúka veľmi príjemnú atmosféru a naozaj sa tu nedá zablúdiť. Vhodné aj pre rodiny s deťmi.

 

// Martin
Martin ma veľmi prekvapil a rozhodne sa do tohto mesta ešte vrátim … bez foťáku. Chcela by som si ho užiť len tak sedieť na lavičke alebo sa prechádzať po uličkách. V Martine som však ako cieľ mala etnologické múzeum a výstavu zameranú na ľudový odev Turca. Skromne som si myslela, že stihnem aj to mesto, ale v článku vám potom napíšem, že to jednoducho nešlo. Bola som tak uchvátená výstavou aj expozíciami, že som skoro zmeškala vlak domov. Mesto na mňa pôsobilo pokojne, veľmi príjemne, aspoň počas toho ako som si ho na rýchlo prešla. K múzeu sa z vlakovej stanici dostanete veľmi jednoducho. Stáááále rovno a na konci je na kopci múzeum. Ak patríte k milovníkom etnológie a krojov, toto múzeum je povinná zastávka. 

 

// Ružomberok
Ružomberok je takisto krásne mesto. Malé, pokojné a veru, tu by ste aj mohli zablúdiť, ale myslím, že by ste skôr chodili iba do kruhu :). Na kopci je kostol sv.Ondreja, z ktorého môžete vidieť mesto zo všetkých strán. Pod ním je spleť schodiska, ktorá je tak prudko fotogenická, že som si tam musela urobiť samospúštičko aj keď pršalo. V meste sú ešte obchody, ktoré majú obedné prestávky, len si teraz nie som istá, či to náhodou nie sú tie povinné na dezinfekciu, ale viem, že boli aj pred rokom. Bolo to pre mňa prekvapenie, pretože väčšinou do nejakého mesta docestujem okolo obeda. Cieľom tohto výletu bolo Liptovské múzeum, ktoré má viacero expozícii a výstav. Z expozícii sa môžete tešiť na tieto oblasti: geológia, paleontológia a botanika, zoológia, archeológia, feudalizmus a cechy, národopis, sakrálne umenie, dejiny Liptova 1848-1945, život a dielo Andreja Hlinku, história výroby papiera na Slovensku.  Úplne ma uchvátila výstava “100 rokov očami fotografov”, ktorá je na letákoch datovaná do 30.4.2020, ale stále tam bola. 

 

//Liptovský Hrádok
Cesta autobusom do LH bol zážitok sám o sebe. Nádherné prostredie, lesy, zeleň och krása. Neprekvapím vás, keď napíšem, že cieľ výletu bolo múzeum. Nevedela som, kde presne vystúpiť, ale tak riskla som to a verila online mapám. Vystúpila som správne. Opäť je múzeum na konci mesta, stáááále rovno a nájdete ho. Národopisné múzeum ukrýva poklady. Najobľúbenejšia je podľa pracovníkov múzea expozícia ovčiarstva, mňa veľmi zaujala aj modrotlač, paličkovaná čipka ale aj historické fotografie na prvom poschodí. Keby mi išiel autobus späť do BB trošku neskôr, tak sa tam zdržím aj celý deň 🙂 naozaj nááádherné zbierky. Modrotlač, čipka aj kroje bol balzam pre oči. Mesto je malinké, pokojné, dostanete sa sem aj vlakom.

 

 
// Žilina
Vedeli ste, že v Žiline je hrad? A vedeli ste, že sa k nemu dá dostať aj bez auta? Keď som to zistila, neváhala som. V Žiline som bola už veľakrát a môžem tvrdiť, že ju poznám. V jednej mestskej časti sa nachádza Budatínsky hrad. Stačí sa zviesť MHDčkou 2-3 zastávky, prejsť podchodom, popri diaľnici, ponad železničnú trať, a ste tam. Hrad je krásny a priľahlý park je prudko romantický. Nachádza sa tu Považské múzeum. Bola som nadšená naozaj a vrelo odporúčam. Ďalšiu atrakciu, ktorú som navštívila bola Vyhliadková veža Dubeň. K nej sa už nedostanete tak jednoducho, ale nájsť ju stojí naozaj za to. 

 

// Vígľaš
Malá obec cca 14 km od Zvolena. Bola som tu v roku 2009. Cieľ výletu bol zámok resp. v tom roku tu bola zrúcanina so vstupom na vlastné riziko. Ešte by som aj fotky kdesi našla určite. Minulý rok som si všimla počas cesty do Detvy, že túto zrúcaninu zmenili na nádherný Vígľašský zámok. Od vtedy som ho mala na zozname, že ho chcem vidieť. Dostať sa sem nie je ťažké, ale vychytať prehliadku zámku bez informovania sa je veľmi náročné. Je potrebné napísať e-mail alebo si zatelefonovať. Tým, že obnova zámku bola z časti financovaná eurofondami, museli časť sprístupniť pre verejnosť. Na internete nájdete časy prehliadky, ale je potrebné aby sa jej zúčastnilo asi cca 4 návštevníkov. Po pár e-mailoch som dostala info, že najlepšie bude aby som prišla podvečer, keď sa bude robiť prehliadka pre hotelových hostí. To som nespomenula, je to hotel. Súhlasila som a konečne som zámok videla v plnej kráse. Takže jeden z vašich cieľom môže byť aj tento krásny zámok, kde si môžete vychutnať kávu alebo jedlo, len upozorňujem, že je to 4* hotel, takže káva stojí 2,50 eur a podobne.

 

 
// Východná
Vo Východnej sa konalo stretnutie milovníkov a zberateľov krojov v čase, kedy sa tu koná folklórny festival. Bola som tu prvýkrát a mohla som si areál užiť bez ľudí resp. s malým počtom ľudí. Bolo to nádherne a na tento zážitok budem dlho spomínať. V areáli je vyhliadková veža resp. Rozhľadňa Májka, ktorá je prístupná aj pre verejnosť a je z nej naozaj nádherný výhľad na Liptov. Vstupné bolo jedno euro, má 28 metrov a je celá z dreva, takže to krásne vŕzga :).

 

// Repište
Nad obcou Repište je veľmi dobre ukrytý Zámok Marcus. Ide o stavbu z roku 2009, ale je to zážitok. Dal ho postaviť bratislavský podnikateľ pre svojho syna a mala by to byť replika stredovekého hradu. Zámok je v súkromnom vlastníctve, ale okolo sú lavičky, dokonca aj také, nazvala by som to “instagram friendly” miesta. Vedú tam štyri rôzne cesty, my sme išli cez les do kopca. Je tam naozaj nádherné a je to milé prekvapenie. Dookola sú aj ceduľky s popiskami, rôzne legendy a aj kaplnka. Ako keby to bolo pripravené na návštevu turistov.

 

 
// Banská Štiavnica
Keď už neviete kam od radosti 🙂 tak BŠ. V nedeľu však neodporúčam resp. asi tam choďte cez týždeň. V nedeľu som mala pocit, že sa tam križujú najvýznamnejšie križovatky Slovenska. Neuveriteľne veľa áut, bicyklov, motoriek, kočíkov, všade veľa ľudí, psíkov na vodítkach. No žiadna romantika iba preplnené mesto a hra kto prvý nájde voľné miesto na lavičke, lebo aj tie boli plné. Nenechajte sa však odradiť a sadnite si do nejakej odľahlej kaviarne vo dvore alebo navštívte Starý a Nový Zámok alebo antikvariát, alebo si len tak vychutnajte prechádzku.

 

// Dolná Mičiná 
Táto obec ukrýva ďalší poklad. Ide o kaštieľ v Dolnej Mičinej, ktorý je ale v súkromnom vlastníctve. Stojí na kopci a až ma zabolelo srdce, keď som videla v akom je stave. Chátra a jedného dňa to celé padne. Neviem kto ho vlastní, ale do súkromných rúk sa dostal v  90.rokoch a od vtedy sa s ním nič neurobila. Je poriadne neprístupný, vedie k nemu jedna cestička, ktorá je dobre vychodená a je tam aj ohnisko a lavička. Nikde sme nenašli označenie, že by tam bol vstup zakázaný alebo že kde začína súkromný majetok a nemáme tam vstupovať. Na webe je dokonca info, že síce je v súkromnom vlastníctve, ale vstup je na vlastné nebezpečie. Dnu sa nedá dostať, aj keď to musí byť úžasný zážitok. // Bacúch
Moje milované Horehronie a obec srdcu najbližšia. Bacúch. Ak si urobíte výlet napríklad na Telgárt alebo na Rozhľadňu Polomské očko nad Polomkou, zastavte sa aj na Bacúchu. Obec je 2 km od hlavnej cesty. Choďte po hlavnej a dostanete sa až na koniec obce, kde nájdete Prameň Boženy Nemcovej, technickú pamiatku Tajch, ktorý je už v zlom stave, ale to miesto je magické a má svoje čaro a energiu. Ja tam chodím vždy keď som na Bacúchu a sedím tam aj hodinu. Ale u mňa sú to skôr spomienky na detstvo, vám sa tam možno páčiť nebude. Obec je obklopená horami, takže odtiaľ môžete pokračovať ďalej, na internete nájdete veľa turistických máp so zastávkou v tejto obci. Takisto je tu aj reštaurácia a dokonca sa tu môžete aj ubytovať. 

 

 
// Rajecké Teplice
Kúpele v Rajeckých Tepliciach aj celý areál je tak nááádherny až rozprávkový. Labutie jazero, spa a wellness Aphrodite Palace bol pre mňa zážitok už len z vizuálneho hľadiska. Uff je to tam naozaj nádherné kdekoľvek sa pozriete. Každý hotel bol niečim zaujímavý, každý kúsok mesta bol zaujímavý. Dá sa tu prechádzať, posedieť na káve, na dobrom jedle, zaplávať si alebo sa zrelaxovať na deke pri pikniku. Nádhera, som veľmi rada, že som toto mesto videla.
 
// Rajecká Lesná
Rajecká Lesná ukrýva jedinečnú raritu, najväčší drevený pohyblivý betlehem v Európe. Vďaka tomuto betlehemu, dielu miestneho majstra Jozefa Pekaru, sem denne smerujú ľudia z celého Slovenska i z okolitých krajín. Betlehem označovaný ako Slovenský zobrazuje nielen narodenie Ježiška so všetkým, čo k tomu patrí, ale i Slovensko s jeho  tradičným životom, kultúrou, remeslami. Viac ako sto drevených postavičiek prezentuje ručné práce žien, úmornú námahu mužov, hry detí, činnosti dní všedných i sviatočných. V betleheme možno nájsť i známe národné reálie ako Bratislavský, Trenčiansky či Oravský hrad, Bojnický zámok, mestá Košice, Trnavu, Levoču a mnoho ďalších. Slovenský Betlehem sa nachádza v domčeku pri Bazilike Narodenia Panny Márie, ktorá je vďaka milostivej soche Frivaldskej Madony známym pútnickým miestom. (
Verím, že sa mojimi výletmi inšpirujete a v najbližších článkoch vám o niektorých miestach napíšem viac a pridám aj viac fotiek :).

// Čičmany

Malebná dedinka, ktorú určite každý pozná. Boli sme tam ale v pondelok, takže vnútorné expozície boli zatvorené. Ak vám stačí iba exteriér, ktorý je naozaj nádherný, príďte aj v pondelok, je tu menej turistov, ale stále dosť na to, aby ste čakali kým si odfotíte niektorý dom bez ľudí. Môžete sa tu poprechádzať a je to aj bez interiérov aspoň na hodinu. Krása
foto: ja, Kika, Marcus, alebo uvedený zdroj pod fotkou
******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply