Medzi ďalšie miesta, ktoré som chcela navštíviť patril aj Osviečim. Viem, že to je trošku ťažká téma, ale je to história a tú už nezmeníme. Do Osviečimu som chcela ísť nie preto, že by ma tešilo pozerať sa na miesto, kde trpelo tisíce ľudí, ale preto, že som o 2.svetovej vojne a s tým spojenými aj koncentračnými tábormi, veľa čítala a videla množstvo dokumentárnych filmov. Z filmov napríklad Schindlerov zoznam, Chlapec v pruhovanom pyžame alebo Pijanista a z kníh Tanec s nepriateľom, alebo priamo štúdie o Hitlerovom myslení. Povedala som si, že som už veľká (na základnej škole som tam nechcela ísť) a že to zvládnem, nemá ma čo prekvapiť, o takmer všetkom som už čítala. Dlho sme nevedeli nájsť zájazd iba do Osviečimu, už sme skúšali pripliesť sa k nejakému školskému výletu, ale nakoniec sme sa rozhodli pre tento spojený s Krakowom resp. našli sme iba spojené zájazdy (s nejakým mestom). 

Náš deň začal naozaj skoro. Autobus odchádzal o 4:20 uuuu, opäť sme išli rovnakou cestovkou (ktorou už nikdy nikde nepôjdem) a opäť sa to nezaobišlo bez chaosu. Tento krát nenastúpil vo ZV spievodca a teda sme sa z BB museli pre neho vracať resp. čakať kým nakoniec prišiel taxíkom. Samozrejme to znamenalo 25 minútové meškanie pre ľudí, ktorí čakali v RK. No ale poďme k výletu samotnému. Hneď ako sme nastúpili sme zaspali a zobudili sa až na hraniciach a potom ďalej spali až do Krakowa. Už dávno som nebola tak zničená. Moju únavu stupňovalo počasie, ktoré nás naozaj prekvapilo. Malo byť 9-10 stupňov, ale privítali nás teploty okolo nuly a povetrím poletovali snehové vločky. Ako prvé bolo pátranie po rukaviciach a čiapkach (ja som našťastie čiapku mala). Neúspešne a tak celý čas fotil Tomáš 🙂 Potom sme si pozreli Wawel a premiestnili sa na hlavné námestie, kde sme dostali rozchod. V Krakowe sme boli už veľa krát a tak sme zvolili pohodový režim. Kávička a chutný obed spojený s prechádzkou po vyhriatom shopping centre (kde sa dá nakúpiť veľmi lacno). V dohodnutej hodine sme sa stretli a presunuli do Osviečimu. Pravidlá sú tu naozaj prísne. Do múzea Auswitz sa dostanete maximálne s foťákom v ruke. Žiadne ruksaky, kabelky, kovové predmety. Pri vstupe musíte prejsť detektorom kovov a kontrolou. Potom dostanete slúchadlá a audioguide, kde si navolíte stanicu a počúvate svojho sprievodcu. Pekne vymyslené. Myslela som si, že to budem znášať horšie, ale osobne si myslím, že som bola pripravená a prekvapilo ma maximálne tehlové bloky. Pre tých, ktorí tam ešte neboli, si môžu pozrieť dve-tri fotky, aby ste mali aspoň predstavu ako to tam vyzerá. Zvyšné fotky mi nepríde vhodné zverejňovať na blog.

Ešte by som chcela ísť na Hitlerové Orlie hniezdo, ale zatiaľ som nenašla vhodný zájazd. 


Viac cestovania >>>>,

You May Also Like

5 comments

Ahoj 🙂 Ja mám teraz ísť možnosť do tohoto tábora zo školy a ak mám byť úprimná tak asi ešte nie som pripravená na niečo také.Rada by som sa tam išla niekedy pozrieť ale asi až keď viac dospejem a budem emocionálne vyspelejšia. (nemyslím tým,že som nejaký psychouš teraz) 😀 BTW:tento kabátik ti strašne moc pristane

http://skaiste-kissova.blogspot.sk/

uplne ti rozumiem …. nie kazdý dobre znáša tie informácie, ktoré sa tam dozvieš a celú tú atmosféru

Ahoj, na Orlom hniezde sme boli minulý rok cez zľavový portál a prekvapivo môžem len odporúčať 🙂

ahoj, dakujem za tip pozozeram zlavove 🙂

Ahoj Ivanka, Orlie hniezdo sa dá stihnúť spolu s prehliadkou Salzburgu, Berchtesgaden je vzdialený cca 25km , ak by ste išli vlastným autom…:)

Leave a Reply