Keď som bola odhodlaná vyšiť si bacúšsku zásteru a oplecko, tak mi každý hovoril, že si to mám nechať na jeseň/zimu. Že v lete sa nevyšívalo nikdy, vtedy sa pracovalo na poli. Samozrejme som si povedala, že ja budem vyšívať kedy sa mi zachce. Haha mali pravdu. Vyšívať v lete je nereálne. Láka ma to von, ehm nie na prácu v poli ako kedysi, ale na výlety, užívať si slnko, krásne počasie, letné šaty a možnosť ísť na limonádu a rozprávať sa vonku aj do desiatej večer. Mám už všetky potrebné rozmery na zásteru aj oplecko, už len zohnať správne plátno. Na zásteru už mám, len si nie som istá, či môžem použiť na oplecko iné a na zásteru iné. To má ale čas. Chcela som však trénovať, aby som nezabudla techniku a pri pohľade na moje bavlnené tašky som si povedala, že keď som na ne maľovala (pozri DIY), tak môžem skúsiť aj vyšívať. Postup ako sa mi darilo s výšivkou na bavlnenú tašku a aj samotný výsledok si môžete pozrieť v tomto článku. Inšpirujte sa.

Ako prvé som si vykreslila predlohu na hodvábny papier. Tento konkrétny sme dostali na kurze vyšívania krivou ihlou, ale veľký zdroj inšpirácie je aj knihy “Slovenská ľudová výšivka“. Vzor sa mi páčil a vyzeral celkom jednoducho. Vybrala som si bavlnky a farebné kombinácie, ktoré sa mi páčili a pustila sa do vyšívania. Keď vyšívate krivou ihlou, existuje na to rám, pozri tento článok. Dievčatá mi však hovorili, že sa dá na hotové veci vyšívať aj bez rámu resp. bez toho aby som kúsok rozprávala a natiahla na rám. Stačí použiť kruh na vyšívanie a trošku sa potrápiť. Na moje prekvapenie to išlo super. Najprv som použila menší kruh a potom som našla väčší, na ktorý vyšívala ešte moja mama.

Potom som si vzor prekreslila na tašku. Existuje vraj fixka, ktorou si vzor vykreslíte na papier a potom ju žehličkou, teplom, prekreslíte na látku. Treba si dať ale pozor, aby ste vzor obkreslili zrkadlovo, lebo ho prikladáte na látku fixkou na látku. Verím, že mi rozumiete ako to myslím 🙂 Fixku som si zatiaľ nekúpila, takže viem iba z druhej ruky, že to funguje super. Vzor som si obkreslila asi 5-6 cm od kraja, lebo keď dáte do tašky veci, vzor by nebolo vidno. Postupne som začala vzor vypĺňať. Najprv zelenou. 

… potom obrysy tulipánov …

… a nakoniec som ich vyplnila dvoma farbami, aby mali trošku hĺbku …

A voilá, výšivka bola za niekoľko hodín (trvalo mi to asi pól dňa) hotová.

foto: © Ivana Klepáčová

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

Skutočne veľmi podarené. 🙂

Sabi z blogu Beautiful savage

Leave a Reply