my library #10: knihy o vyšívaní, krojoch a textile

V nedávnom článku som vám písala o mojej novej záľube, a to kroje a výšivky. V dnešnom článku si môžete pozrieť zoznam kníh, a prečítať krátku recenziu kníh, z ktorých čerpám zaujímavé informácie. Knihy sa týkajú krojov, ľudovej výšivky, modrotlači a významu symbolov na výšivkách. V článku nájdete aj informácie, v ktorých rokoch knihy vyšli a mená autorov. Keďže je väčšina kníh z rôznych bazárov alebo som ich dostala za poštovné, neuvádzam odkazy na e-shopy. Vo väčšine to nie je ani možné. Odporúčam knihy hľadať na stránkach nakladateľstiev a hlavne sa nedajte oklamať a nekupujte ich za horibilné sumy. Knihy nájdete aj v digitalizovanej podobe, ale žiaľ takisto neuvádzam zdroj. Iba vám chcem vnuknúť myšlienku, aby ste hľadali a nekupovali hneď prvú knihu za sto eur. Článok nie je sponzorovaný. Príjemné čítanie, inšpirujte sa.


Odetí do krásy
autor: Jana Kucbeľová, Peter Brenkus


Kniha si vyslúžila veľké uznanie, ale aj veľmi veľa kritiky. Na p.Kucbeľovú som počula viac zlého ako dobrého, bola som skeptická, či si tú knihu vôbec kupovať, keď sa o nej toľko píše, že sú dievčatá nesprávne poobliekané a podobne. Listovala som si v nej veľa krát v knihkupectve. Kniha je dosť drahá a osobne si myslím, že sú tam zbytočne veľké niektoré fotografie, a práve tieto veľké fotky a použitý papier zvyšuje cenu knihy. Objavila som ju za polovičnú cenu, a tak som si ju kúpila. Pani Kucbeľová hneď v úvode píše, že nepublikuje odbornú knihu, ale chce ukázať svoju zbierku krojov. Napríklad aj ja som mala oblečený bacúšsky kroj dva krát a dva krát ma do neho obliekli inak. Raz ako si pamätala starká a raz ako to naučili moju tetu. Nakoniec som si verziu obliekania potvrdila priamo pri zdroji a zistila, že v podstate sú obidve verzie OK, ale správna je tá, ktorú si pamätá starká, aj keď sa už dnes trošku vytratila. Tým chcem iba povedať, že mne v tej knihe neprekážalo ako je kto oblečený, ja sa do toho nevyznám, viem, že sa to môže niekoho dotknúť, ale to je skôr už na vašom rozhodnutí, či sa budete pohoršovať alebo len napíšete e-mail pani Kucbeľovej s radou ako sa správne oblieka daný kroj. Kniha sa mi páči, je to teda poriadna dávka krásy v jednej knihe. Nepáči s mi ako majú slečny vyretušované tváre, až je to neprirodzené (ale ak takú majú tak klobúk dole) a príliš veľa make-upu hlavne očných tieňov, to tam teda nemuselo byť. Kniha je pekná, je to skôr o fotkách ako o nejakej odborných informácii, pohľadenie pre oči. Je veľmi veľmi ťažká. Určite je to pekný darček pre zahraničné návštevy alebo ak chcete mať doma v poličke jednu knihu s množstvom krojov pokope nie desať kníh z rôznych regiónov.

Slovenská ľudová výšivka - techniky a ornamenty
autor: Anna Chlupová a kolektív


Táto kniha bola prvá o výšivkách a získala som ju pomerne jednoducho. Napísala som na IG, že by som túto knihu chcela vlastniť a ozvala sa mi bývalá kolegyňa, že jej mama jednu má a predá mi ju. Veľmi som sa potešila, lebo som knihu veľmi chcela a v antikvariátoch bola zúfalo vypredaná. Teraz ako ľudia zisťujú, že táto kniha nie je veľmi dostupná ju dokážu predávať aj za sto eur, čo je úplne šialenstvo. V knihe je veľa rôznych výšiviek a aj postupov ako výšivku vyšiť. Mne je to však zatiaľ trošku zbytočné lebo neovládam všetky techniky vyšívania, takže sa zatiaľ inšpirujem iba farebnosťou a vzormi. Ak viete techniku vyšívania, tak budete vedieť aj prečítať postup. Kniha je super a zisťujem, že to bude čoskoro naozaj vzácnosť. Vydal ju ÚĽUV a už je na pultoch (na e-shope som ešte nenašla) moderná verzia tejto knihy, bude stáť okolo 31 EUR a malo by tam byť to isté, len budú výšivky inak zoradené. Teraz sú podľa oblastí. Novú som ešte nevidela, pôjdem pozrieť priamo do ÚĽUV a ak bude odlišná tak si ju kúpim. Kniha je z roku 1985 predávala sa za 125 KČS a ide o 1.vydanie v náklade 40 000 výtlačkov. Btw. už je naskladnená spomínaný dotlač, len sa ešte nedá kúpiť.


Vyšívame na netradičných materiáloch
autor: Martiga Barišová


Túto knihu som objavila na FB v niektorej zo skupín ohľadom krojov alebo vintage bazár z domov starých rodičov. Hľadala som postup na vyrezávanú výšivku a nevedela som ju nikde nájsť, tak som si kúpila túto, lebo som mala info, že sa vyrezávaná výšivka vyšívala na iný typ plátna, práve kvôli vyrezávaniu a vyťahovaniu nitiek. Trefa. Bola tam a aj detailne nafotený postup a konečne som sa do toho mohla pustiť. V tejto knihe sú rôzne druhy výšiviek na rôznych materiáloch. Na paname, kanave, perličke atď.a vidíte ako sa zmení vzor, keď použijete iné plátno. Sú tam aj fotopostupy k vyrezávaným výšivkám a rôznym, kde sa vyťahovali nitky, čo je trošku netypické pre knihy staršieho vydania. Väčšinou tu však nájdete iba nafotené hotové výšivky a menej už predkreslený postup, ktorému zatiaľ nerozumiem. Je to skôr taká vizuálna prehliadka výšiviek na rôznych druhoch plátna. Kniha stála 64 KČS a ja mám 1.vydanie z roku 1983 v náklade 60 200 výtlačkov.

Výšivky
autor: Marta Mannová


Knihu nájdete v antikvariátoch alebo FB bazaroch v rôznych rokoch vydania. Ja mám doma dve a každá je iná. Možno sú len inak usporiadané fotky a text, na to som zatiaľ neprišla. Prvá je z 1973 a druhá 1972. Prvé vydanie je práve z roku 1972 a vyšlo v náklade 37 000 výtlačkov. Druhé vydanie je z roku 1973 a vyšlo v náklade 70 000 výtlačkov. Takže iba hľadajte je ich dosť v obehu a možno vyšla aj v ďalších vydaniach. Predávala sa za 50 KČS. Kniha je krásne spracovaná rozdelená na úvod, kde sa dočítate o materiály, pomôckach na vyšívanie, praní a žehlení výšiviek. Potom o rôznych technikách vyšívania a v každej kapitole nájdete postup ako na jednotlivé druhy výšiviek a aj veľa inšpirácie na tvorenie. Fotky hotových výšiviek na rôznych materiáloch. Už len trénovať. Je to super kniha na učenie.Vyšívame
autor: Milina Duchoňová


Táto kniha mi veľmi pomohla pri pochopení ako sa vyšíva vyrezávaná výšivka. Kniha je z tretieho vydania v náklade 70 000 výtlačkov z roku 1978, prvé vydanie bolo v roku 1976. Cena bola 43 KČS. "Kniha je výberom mnohých vzorov výšiviek, nenáročných i zložitých, s detailne rozkreslenou predlohou, z ktorej si každý s troškou zručnosti môže vzor odvyšívať. Uvedené sú najmä rohy výšiviek, ktoré najčastejšie robia začiatočníčkam ťažkosti. je to vlastne vzorník slovenských výšiviek, ktorý spolu s peknými farebnými ilustráciami podnieti fantáziu a talent na vyhotovenie prekrásnych ručných prác." Na začiatku knihy sú opäť nakreslené postupy rôznych druhov stehov, ktoré sa dajú pekne pochopiť. Ja stále hovorím, že najlepšie je keď vám to niekto ukáže. Ja som sa síce naučila sama vyrezávanú techniku, ale stálo ma to veľa nervov a "zničených" bavlniek. Ako sa píše v citácii z úvodu knihy, je tam veľa fotiek rohov výšiviek a k tomu na druhej strane presný postup ako sa šije. Veľmi sa mi to páči, ale pokiaľ neviete vyšívať, tak je naozaj fajn dať si konzultáciu s niekym kto vám vysvetlí značky. Ja ich napríklad nechápem, ale snažím sa ich pochopiť z našich obrúskov, ktoré máme doma, či ide o krížik alebo hladkovanie a takisto sa pýtam aj starkej. Btw. zistila som, že najlepšie pochopíte výšivku z rubu :) teda aspoň mne sa to osvedčilo. Fotiť si nie len spredu ale aj zozadu. 


Výšivky na Slovensku
autor: Oľga Danglová


Túto knihu som si kúpila náhodne resp. chcela som si kúpiť inú knihu no google mi vyhodil v ponuke práve túto. Cena bola o takmer 2/3 nižšia ako na e-shopoch tak som neváhala a kúpila som si ju. Kniha je písaná v slovenčine a hneď aj v angličtine.  Prekladané nie sú popisky pri obrázkoch a fotkách a celý text knihy je dvojjazyčne - najprv slovensky a potom anglicky. Kniha je rozdelená podľa techniky vyšívania aj s informáciou v ktorých oblastiach sa využívala. Na začiatku je veľká fotka na celú stranu, potom nakreslený postup stehu a pokračuje trošku histórie a ukážky hotových výšiviek z rôznych regiónov. Táto kniha je skvelá, ale nie ej vhodná pre začiatočníkov, veľa sa tu nedozviete ako postupovať pri vyšívaní. Kniha je aktuálne vo vydavateľstve vypredaná, ja som ju kúpila za 13,20 EUR a videla som ju už aj za 45 EUR. Kniha je z roku 2009 a ide o prvé vydanie. Mne sa vždy páči zoznam použitej literatúry, pretože tam vždy objavím nejakú knihu, ktorú by som si rada prečítala a pátranie začína od začiatku. :)Modrotlač na Slovensku
autor: Oľga Danglová


Má rovnaký dizajn ako predchádzajúca kniha aj rozmery.  Opäť je písala v slovenčine a hneď prekladaná do angličtiny. Ide o prvé vydanie z roku 2014. Kúpila som si ju priamo na stránkach vydavateľstva úľuv, no spomínam si, že som bola na prednáške k modrotlači, kde ju ponúkali lacnejšie. Vtedy ma to však ešte tak nezaujímalo a bola som rada, že som si históriu mohla vypočuť. Myslím, že to bolo tesne po vydaní knihy. Knihu si zamilujú všetci, ktorých zaujíma technika a história modrotlače.Veľká škoda, že sme nechali zaniknúť túto tradíciu. Kniha je plná obrázkov z dielni, ale aj hotových výrobkov. V tejto knihe je okrem textu knihy prekladané do angličtiny aj popisky k fotkám a obrázkom. Veľmi sa mi páči, že sú tam uvedené aj regióny alebo konkrétne obce, kde sa daný vzor využíval. Len zapamätať si to, tak to bude na veľmi dlhé štúdium. Myslím tým, keby som chcela vedieť rozoznať sukne a určiť ich región odkiaľ pochádzajú. Nájdete tu aj mapku modrotlačiarenskych dielni na Slovensku od 19. do prvej polovice 20.storočia.  Nebolo ich veľa a asi sa muselo aj dosť cestovať, keď ste chceli peknú modrotlačovú sukňu. Resp.pravdepodobnejšie bude, že sa také oblečenie nosilo iba tam, kde boli aj dielne. Pozerám, že veľa dielni bolo na severe a najmenej na východe. Osobne sa mi veľmi páči nie len negatívna, ale aj pozitívna tlač. Rozdiel sa takisto dočítate v knihe.

Dekor symbol
autor: Oľga Danglová


Túto knihu som si kúpila ako poslednú resp. ešte mám zálusk na "Čaro výšivky", ale to má čas. Táto kniha je vyslovene pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o históriu a význam symbolov, ktoré boli často používané aj na výšivkach. Podtitul knihy je "dekoratívna tradícia na Slovensku a európsky kontext". Kniha vznikla an pôde Ústavu etnológie Slovenskej akadémie vied v roku 2001. Kniha je rozdelená podľa ornamentiky na geometrickú, rastlinnú a napríklad antropomorfnú, ale vďaka registru na konci v nej dokážete hľadať aj vďaka heslám "kohút" a podobné slová. Super. Text je v knihe dosť veľký, čo ma v prvom momente zarazilo, ale na každej strane je množstvo kresieb a fotiek s drobným písmom v angličtine aj v slovenčine. Fotky a obrázky sú čiernobiele a aj farebné, pol na pol. Mne sa kniah veľmi páči, ale takisto ako pri modrotlači, tak aj pri tejto to chce veľa času a sústredenia. Raz by som to chcela vedieť.


Slovenské a české ľudové kroje
autor: Jitka Staňková, Ludvík Baran


Ide o trojjazyčnú knihu. Celá resp. základ je písaný v češtine a nemčinu a angličtinu nájdete v závere knihy, kde je iba text bez obrázkov. Kniha je rozdelená do 8 celkov a obsahuje množstvo fotiek krojov z ČR a SR. Nejde o regionálne členenie, ale členenie na udalosti. T.j. svadba, sviažočný deň, mužský kroj a pod. Takže ak hľadáte členenie podľa regiónov, tak táto kniha nie je pre vás. Pre mňa je to však veľký prínos, že napríklad vidím ako sa rôzne obliekali ženy počas svadobného dňa alebo ako obliekali deti v rôznych oblastiach ČR a SR. Nenájdete tu ani veľké detaily výšiviek, ide skôr o krásu krojov ako celku. Je to však nádhera. Áno, fotky možno nie sú tak kvalitné a dokonalé ako v knihe Odetí do krásy, ale je o to čarovnejšia, že sú kroje nafotené v prirodzenom prostredí obcí a interiérov drevených domov. Cena knihy je zaujímavá. Mám knihu z roku 2005 a ide o prvé slovenské vydanie a myslím, že aj posledné. V knihe sú ceny 23,20 EUR potom 12 EUR a nakoniec 6,61 EUR. Tú prvú som si kúpila za 6,61 EUR a potom som si ešte dokúpila tri knihy (ako darčeky) za 5,23 EUR. Takže sa nedajte oklamať vysokými cenami. Najlepšie je knihy hľadať vždy na stránkach vydavateľstva a informovať sa u nich ohľadom dotlače.


Encyklópedie textilných materiálu
autor: Gail Baughová


Túto knihu mám už pomerne dlho a asi najdlhšie z vyššie spomínaných. Je v češtine, čo mi robí trošku problém pri preklade druhov látok. Kúpila som si ju, keď som bola nahnevaná sama na seba, že neviem ako sa volajú jednotlivé látky. V slovenčine som nič podobné nenašla, tak som sa potešila aj českej verzii. Pravda je, že s témou výšivky a kroje súvisí len veľmi okrajovo, no ak chcete vedieť rozoznávať materiál a porozumiem ako sa ktorý spracováva a ako sa na ktorý vyšíva, tak je super.  Nájdete tu info aj o zdobení, údržbe odevu a obvyklý obsah vlákna. Sú tu aj odporúčania, ktoré látky ako udržiavať a zdobiť. Jednotlivé nedostatky a prednosti materiálov a vďaka tejto knihe som napríklad konečne pochopila rozdiel medzi prírodnými materiálmi a umelinami a ako sa dajú kombinovať. Na konci nechýba slovník výrazov a register hesiel podľa ktorých sa viete orientovať v knihe. Kniha je z roku 2012 pre český trh (pre americký z 2011).


VYŠÍVÁNÍ - časopis
diel 8
Časopis je asi v niekoľkých dieloch, ale nie som si istá koľko ich je dokopy. Mám tento diel, ktorý vidíte na fotke a ešte diel č.11. Diel 8 je zameraný na hardangerské vyšívanie t.j. práve na vyrezávanú výšivku, ktorú som sa chcela naučiť. Je to tam super popísané a nájdete tu aj postupy a predkreslené vzory na vyšívanie. Za mňa super na učenie. Diel 11 je zameraný na bruselskú krajku, vyšívnie pred sto rokmi a farebné vyšívanie. Časopis vychádzal v náklade 120 000 ks v roku 1988.
Krížikové vyšívanie
autor: Alžbeta Lichnerová
V knihe je veľmi pekne vysvetlená technika krížikovej výšivky. Slovom aj pekne nafotený postup. Dá sa z toho veľa vyčítať aj sa naučiť postup. Sú tu všetky stehy krížikového vyšívania a aj rôzne stehy ako retiazka a podobne. Dá sa z neho naučiť jednotlivé stehy a následne aplikovať na predlohách, ktoré v knihe nájdete. Nájdete tu už hotové výšivky nie predkreslené vzory. Vlastne tu nie je nič kreslené, všetko sú fotky buď postupu alebo hotových ukážok výšivky aj s detailom. 
Čaro výšivky
autor: Alžbeta Lichnerová
Táto kniha je takisto plná fotopostupov na jednotlivé stehy podľa obsahu a množstvo fotiek a inšpirácie hotových výšiviek.


Ak by ste natrafili na tieto knihy, tak mi prosím dajte vedieť. Po týchto stále pátram, alebo hľadám lacnejšie ako ich ponúkajú:

 1. kroje - M. Hotváthová - už mám juchu, čoskoro doplním do textu
 2. Nosášová Viera - Slovenský ľudový odev, 1982  - mám v e-forme zatiaľ
 3. Horehronie, tri zväzky rôzny autori
 4. Náuka o kroji - Renata Tyršová - mám v e-forme
 5. knihy z edície Dějiny odívaní - chýba mi asi 8 kníh
 6. S.Smileková - "... a pekný život tie kvety žili ..."
 7. Ornament na bytových doplnkoch
Tieto knihy mám v digitálnej forme, sú pomerne staré:
 1. Nosáľová Viera - Naše kroje, 1988 
 2. Nosášová Viera - Slovenský ľudový odev, 1982 
 3. Jak si vyšít šaty  - je tam uvedené copyright 1923, by Jan Rakyta, Smíchov
 4. Renáta Tyršová - Lidový kroj v Čechách, na Moravě, ve Slezsku, na Slovensku Vydal F. Topič, Praha 1918
 5. Náuka o kroji - Renata Tyršová, 1923
 6. Needle-craft, Artistic and practical, New York, 1889
 7. Nosáľová Viera - Ľudový odev v Heľpe a v Pohorelej, 1956
 8. Slovenský ľudový odev v minulosti - Jozef Markov, 1956
 9. Slovenský ľudový textil - tkaniny, výšivky, čipky, kroje 
 10. Náuka o vazbách tkanin jacquardských rozbor a výpočet tkanin - Bohumil Suchý, 1950
 11. Škola ženských prací ručních - 1889
 12. Abeceda výroby pleteného a stávkového zboží - 1944
 13. Výšivky - A.Lichnerová, 1956


 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)