Existuje viacero spôsobov ako preniesť vzor na vyšívanie, ktorý nájdete v knihe alebo si kúpite na e-shope. Vybrala som moje najobľúbenejšie, ktoré používam najčastejšie a mám overené, že fungujú. Vzor na vyšívanie môžete na látku preniesť rukou alebo použiť tlačiareň. V texte nájdete aj mnou overené pomôcky na konkrétny spôsob prenesenie vzoru na vyšívanie na vami zvolenú látku.

1) Stabilizačné lepivé plátno rozpustiteľné vo vode

Použitie:

 • na elektronické vzory
 • na vzory v knihách alebo tlačené na papieri

Pomôcky:

 • tlačiareň (funguje na atramentovej aj laserovej)
 • nožnice
 • stabilizačné lepiace plátno – najlepšie skúsenosti mám práve so značkou STICK n STITCH
 • lepiaca páska (nie je povinná)

Postup:

Ak máte vzory na vyšívanie v elektronickej podobe (v pdf, doc, jpg atď): Do tlačiarne vložte stabilizačné plátno. Uistite sa, že ho vkladáte správnou stranou. Vzor je potrebné vytlačiť na textilnú časť nie na papierovú. Predstavte si stabilizačné lepivé plátno ako nálepku. Vosková časť, na ktorej je nalepená nálepka so vzorom sa oddelí a vyhodí. Odporúčam vyskúšať si tlač na obyčajnom papieri, prípadne ak vzor vytlačíte nesprávne, tak pri druhom pokuse stabilizačné plátno iba otočte :).

Ak máte vzory na vyšívanie vytlačené na papieri, v knihe alebo v inej podobe ako elektronickej (na iných šatách, fotka atď): Použite pero, ktoré je odstrániteľné vodou alebo teplom. Nepoužívajte klasické guľôčkové, gélové ani atramentové perá. Neodporúčam ani ceruzky. Vo vode sa farba rozpustí a môže zafarbiť hotovú výšivku (hovorím z vlastnej skúsenosti). Vzor odkreslite priložením na lightbox, monitor , ipad, alebo okno a prekreslite vzor, ktorý chcete vyšívať.

Vystrihnite vzor tesne okolo predkresleného vzoru. Nepotrebujete biele prázdne časti stabilizačného plátna, iba vzor. Ale nie je to podmienkou.

Odstráňte papierovú povoskovanú časť (ako z nálepky) a stabilizačné lepivé plátno nalepte na miesto, kde chcete aplikovať vzor, mať hotovú výšivku.

Vyšite vzor podľa predlohy.

Vložte hotovú výšivku resp. časť odevu, textílie, kde sa nachádza výšivka so stabilizačným lepivým plátnom do teplej vody a chvíľu počkajte. V teplej vode sa lepidlo rozpustí a s ním aj plátno. Pri odstraňovaní môžete plátnu pomôcť jemným pohybom ako pri ručnom praní oblečenia.

Uistite sa, že sa odstránili všetky časti plátna, nezostali žiadne biele plochy. Ak zostali môžete použiť prúd vody alebo sprchu.

Nechajte výšivku vyschnúť a je to.

2) Denné svetlo alebo vysoký jas monitoru na TV alebo notebooku

Použitie:

 • na elektronické vzory
 • na vzory v knihách alebo tlačené na papieri

Pomôcky:

 • pero odstrániteľné teplom alebo vodou, alebo špeciálne pero na prekresľovanie vzorov, prípadne krieda
 • lepiaca páska (nie je povinná)

Postup:

Ak máte vzory na vyšívanie v elektronickej podobe (v pdf, doc, jpg atď) t.j. nechcete ho tlačiť: Nastavte si na monitore notebooku alebo tablete, TV najvyšší jas aký sa dá (môžete použiť aj lightbox ak máte) – potrebujete svetelnú plochu. Nastavte si veľkosť vzoru, ktorý chcete prekresliť na požadovanú veľkosť. Zmenšite alebo zväčšite. Ak máte dotykom ovládateľný displej, zamknite túto funkciu, aby sa vzor, ktorý budete prekresľovať nepohol. Priložte na displej textíliu, plátno alebo odev na ktorý chcete vyšívať. Pomocou špeciálneho pera na prekresľovanie, prekreslite vzor na textíliu, podklad na vyšívanie. Netlačte veľmi aby ste nepoškodili displej :). Textíliu alebo plátno si môžete zafixovať lepiacou páskou aby zostalo na mieste a nepohol sa.

Ak máte vzory na vyšívanie vytlačené na papieri, v knihe alebo v inej podobe ako elektronickej: Tento postup sme používali celé detstvo :). Papier položte na okno (cez deň), môžete si ho zafixovať lepiacou páskou, aby sa nepohol. Na vzor položte plátno alebo inú textíliu, na ktorú budete vyšívať. Pomocou špeciálneho pera na prekresľovanie vzorov (odstrániteľné vodou alebo teplom) vzor prekreslite.

3) Kopírovací papier na krajčírske strihy

Použitie:

 • na elektronické vzory
 • na vzory v knihách alebo tlačené na papieri

Pomôcky:

 • kopírovací papier tzv. kopír – najčastejšie sa tento kopír nazýva “kopír na prekresľovanie krajčírskych strihov) – je dostupných v rôznych farbách
 • tupú pomôcku na prekresľovanie – môže to byť špeciálna pomôcka ako vidíte dole na fotke (bola v balení s kopírom) alebo klasická ceruzka, ktorá má oblú špičku (nemôže byť ostrá), prípadne guľúčkové pero alebo môžete použiť aj opak hačkovky
 • lepiaca páska (nie je povinná)

Upozornenie:

 1. Vopred si kopír vyskúšajte na kúsku látky, či sa dá odstrániť vodou alebo kefou (krajčírske strihy sa kefujú t.j. pomocou jemnej kefy na textil odstrániť). Mám skúsenosť, že nie každý kopír sa dá odstrániť. V tom prípade je potrebné prekreslené časti (napríklad žlté ak použijete žltý kopír) celý pokryť výšivkou, aby ho nebolo vidno.
 2. Uistite sa ešte pred kúpou kopírovacieho papiera, že je vhodný na textil – niektoré sú lesklejšie a nechytajú na textil, sú určené na drevo alebo iné povrchy.

Postup:

Kopírovací papier je z každej strany iný. Z jednej je matný na dotyk a z druhej je lesklý. Najprv si rovnú plochu položte textíliu alebo odev, na ktorý budete vzor prekresľovať t.j. vyšívať. Na látku položte kopír matnou stranou, je trošku drsnejšia na dotyk. Potom na kopír položte textíliu, plátno alebo odev na ktorý budete vyšívať. Pomôckou alebo tupou ceruzkou prechádzajte po vytlačenom vzore, ktorý chcete preniesť na textíliu. Priebežne sa uisťujte, že vzor prechádza. Ak neprechádza na látku, pritlačte viac na pomôcku, ktorou prekresľujete. V prípade ak nepomáha ani to, je možné že vami zvolený kopír nie je vhodný na materiál, ktorý ste si zvolili na vyšívanie. Niektoré kopírovacie papiere sú určené na kreatívnu tvorbu napríklad chytajú len na drevo alebo plasty a nie na látku. každú vrstvu si môžete opäť zafixovať samostatne lepiacou páskou (odporúčam papierovú), aby sa nepohla ani jedna časť.

Vrstvenie:

 1. textil na ktorý chceme vyšívať resp. prekresliť vzor
 2. kopírovací papier
 3. vzor, ktorý chceme preniesť, prekresliť

Pero alebo ceruzka odstrániteľná vodou alebo teplom

Perá, ceruzky alebo klasická krajčírska krieda sú pomôcky, ktoré odporúčam použiť pri prekresľovaní. Dôležité je dať si pozor, že zvolená pomôcka je odstrániteľná či už teplom (žehlička, fén) alebo vodou.

OZNAČENIE PERA A FIXKY NA PREKRESĽOVANIE VZOROV

Na prekresľovanie vzorov nikdy nepoužívajte fixku alebo perá na textil – tieto sú síce určené na textil, ale nedajú sa odstrániť. Ich zmysel je opačný t.j. aby to čo nakreslíte na tričko, textil tam zostane aj po vypratí. My sme takéto fixky používali anpríkla na značenie oblečenia pre deti do táborov alebo keď sme si na tričká v táboroch podpisovali tričká :). Krásne spomienky na detstvo.

Fixka musí byť odstrániteľná vodou alebo teplom ich značenie je nasledovné:

 • Water Soluble Marking Pen – vodou odstrániteľné pero
 • Heat Erasable Marking Pens alebo Frixion pens – teplom odstrániteľné pero

Existujú perá a ceruzky, ktoré sú označené veľmi podobne, ale nedajú sa odstrániť. Sú to napríklad

 • Iron-On Pattern – t.j. touto ceruzkou môžete vzor obkresliť napríklad priamo v knihe, potom an to priložiť textíliu a teplom sa vzor prenesie na látku, ale nedá sa to už vyprať. Podľa inštrukcii by sa mala dať vyprať studenou vodou, ale napríklad s ceruzkou Aunt Martha’s  mám skúsenosť, že sa nedala odstrániť nijako
 • Fabric Markers Pen alebo Fabric Permanent Fabric – čo nakreslíte zostane na textílii navždy 🙂
 • klasická krajčírska krieda vyzerá ako malé mydlo a je dostupná v rôznych farbách. Opäť odporúčam vyskúšať si na kúsku látky či sa dá odstrániť. Mám skúsenosti s modrou a červenou, že sa nedala úplne odstrániť z bielej látky.

ESHOP            https://www.etsy.com/shop/IvanaMajtan

WEB                https://www.mademoiselleiva.com/

INSTAGRAM  https://instagram.com/mademoiselle_iva/

TIKTOK           https://www.tiktok.com/@ivanamajtanembroidery

YOUTUBE       https://www.youtube.com/user/ivanamajtan

You May Also Like

Leave a Reply