Dievky až do sobáša chodili väčšinou holou hlavou. Vlasy mali naprostriedku rozdelené pútcom, vzadu zapletené do jedného trojpramenného vrkoča, do ktorého sa postupne vpletala tkanica, ktorou sa vrkoč na konci zaviazal. Pokochajte sa krásou čepcov z obce Závadka nad Hronom.

Na sobáš

Úprava hlavy na sobáš bola odlišná. Nevesta mala na hlave partu, ktorá v tridsiatych rokoch nosili ešte i družice, neskôr iba nevesta. “Parta” pozostávala z čelenky obalenej textilom, po bokoch nad sluchami viseli z čelenky strapce z farebnej vlny (kicki). Čelenka sa uväzovala vzadu pod vrkočom. Dnes je parta nahradená závojom.

Po sobáši

Po sobáši mladú ženu slávnostne začepili, čím zmenila aj účes a nosila hlavu pokrytú čepcom. Od tejto chvíle nesmela chodiť holou hlavou. Tento zvyk sa dodržiaval dovtedy, kým sa nepreobliekla do mestských šiat. V Polomke sa účes vydatých žien volá Kički.

Účes

V Závadke nad Hronom zvyčajne krstná mať rozplietla po polnoci dievčenský vrkoč a upravila účeš na hrčki. Na výrobe kapki, si v každej obci dali zvlášť záležať. Pri jej tvorbe sa pužívalo ľanové plátno a drahá paličkovaná čipka zo Starých hôr.

Iný kraj iný mrav

Na Bacúchu o polnoci mladej neveste založili čepiec, ktorý jej darovala svokra. Tento bol vyšívaný červenýi a čiernymi bavlnkami. Vzadu mal čeervenú stužku dlhú do pása. Mladá nevesta musela tento čepiec nosiť celý rok po svadbe i so stužkou. Keď pocítila, že je ťarchavá, vtedy stužbu z čepca zložila.

Na Polomke aj na Bacúchu bola kedysi svadba v pondelok doobeda. Neskôr sa presunuli na nedeľu. Zaujímavosťou je, že po sobáši šli novomanželia každý ku svojim rodičom. V utorok sa začala svadba nanovo a konalo sa prevážanie nevesty k mladému zaťovi v sprievode všetkých svodobníkov.

Kapky a čepce

Ženy mali vo svojej výbave kapky a čepce na rôzne príležitosti, ktoré sa od seba odlišovali vzorom výšivky a farebnou škálou. Zaujímavosťou je, že na smútok a pôst sa nosili čepce vyšité bielou farbou, a až po prvej svetovej vojne sa začala na ich výzdobu používať aj čierna farba.

Zvykov a tradícii spojených so sobášom, významom jednotlivých ornamentov na pokrývke hlavy a symbolike farby je naozaj toľko koľko je obcí. Čo obec to trošku iný zvyk. Veľmi zaujímavé. Teraz sa ale pokochajte krásou kapiek zo Závadky nad Hronom.

Čepce sú zo súkromnej zbierky pani Š.Kubandovej, pri ktorej som bola zbierku poobzerať a verte mi toto nie je ani 10% jej zbierky. V jednej truhlici Závadka nad Hronom v druhej Heľpa. Plné košieľ, opleciek, záster a všetkých súčastí tradičného odevu z týchto obcí. Naviac aj čepce z Polomky. No nádhera.

You May Also Like

Leave a Reply