V ďalšej časti “sprievodcu po Banskej Bystrici” vám porozprávam niečo o ďalších objektocht tzv. profánnych stavbách, ktoré sa nachádzajú v hradnom areáli. Profánne stavby sú opakom sakrálnych t.j. profánne stavby sú také, ktoré neslúžia na náboženské účely. O najstaršom objekte a najdominantnejšej stavbe v hradom areáli si môžete prečítať TU. Najčastejšie s čím sa stretávam v článok na internete je informácia, že sa náš hradný areál volá Barbakan. Nie je to tak, a v článku sa dočítata nie len o tom čo je to barbakan, ale aj o tom, na aký účel sa aktuálne využíva stará radnica, ktorú všetci poznajú pod pomenovaním Prétorium, a ktorá veža sa volá Petermanová. O tom, prečo máme v areáli dva kostoly za sebou, prečo tu máme Matejov dom a či v ňom nejaký Matej niekedy býval si povieme v inom článku, aby tých informácii nebolo priveľa. Verím, že sa vám článok bude páčiť a popri tom sa aj inšpirujete outfitom, ktorý sme fotili na miestach, kde kedysi bola vodná priekopa. Článok o tom, ako som upravovala sukňu nájdete v časti “škola šitia“. Za fotky (na ktorých som ja) ďakujem môjmu bratovi, ktorého tvorbu nájdete napr. TUsukňa: shein + DIY (postup TU); sveter: sinsay; kabelka: reserved; klobúk: gate; pančuchy, čižmy, brošňa: vintage


// Barbakan

Ako prvé si vyjasníme, čo je barbakan. Barbakan nie je pomenovanie alebo meno nášho mestského hradu v Banskej Bystrici. Barbakan (z latinského barbecana) je stavba alebo pevnostný prvok zabezpečujúci bránu mesta alebo hradu. Môžete ho vidieť na fotke vyššie. Staval sa nad bránami miest, hradov, pevností a podobne a výnimočne aj s vežou. Ten náš má aj vežu, ktorá sa volá Petermanová a o nej si môžete prečítať nižšie. Barbakan chránil bránu pred delostreľbou a zároveň umožňoval bezpečný prístup obrancom brány nad jeho priestormi. Na Barbakane stále vidno strielňové otvory po celom obvode. Do hradného areálu sa vstupovalo po padacom moste ponad umelo vytvorenú vodnú priekopu. Na mieste, kde bol padací most je teraz vstup do reštaurácie, ktorá tam sídli. Stavba hradu bola dokončená v roku 1512 výstavbou Barbakanu, ktorý obklopoval mestskú vežu s troma zvonmi. Časť hradného areálu až do konca 15. storočia obklopovala suchá priekopa. S výstavbou vodnej priekopy sa začalo koncom 15. storočia a na začiatku 16. storočia sa pôdorys hradného areálu ustálil do dnešnej podoby.  (zdroj). V 20. storočí prízemné priestory barbakanu začali byť využívané pre obchodné účely, boli tu rôzne prevádzky ako napríklad: lekáreň, cestovná kancelária, kultúrne informačné centrum, predajňa novín, priestory využívala aj galéria a nakoniec tu sídlila kaviareň a reštaurácia. (zdroj) V roku 2005 prebehla kompletná rekonštrukcia tejto národnej kultúrnej pamiatky ako súčasti mestského hradu. Pred Barbakanom kedysi stála Kaplnka sv. Jána Nepomuckého, ktorá však po požiari (1761) a následnom zasypaní vodnej priekopy prekážala povozom, ktoré vchádzali do hradu. Rozobrali ju a následne premiestnili. Na starších fotkách je kaplnku vidieť, nachádzala s v časti, kde je dnes vstup do Barbakanu resp. reštaurácie.

// Prétorium

Vždy keď niekto rozpráva o “radnici” opýtam sa “ktorá, nová alebo stará?” Málokto vie, že máme aj starú radnicu, pretože ju väčšina ľudí pozná ako Galériu alebo Prétorium. Budova Pretória (starej radnice) bola postavená ako súčasť mestského hradného areálu Banskej Bystrice po roku 1500. V pôvodne úradnej budove sa nachádzali pracovne richtára a mestského notára, siene pre zasadanie mestskej rady a väzenie situované v podzemí budovy. Myslím, že väzenie bolo vo väčšine budov aj v hodinovej veži na námestí, v petermanovej veži. Okrem väznice tu bola aj mučiareň. V druhej polovici 16. storočia sa realizovala rozsiahla prestavba objektu, na základe ktorej získala budova renesančný charakter s arkádovou loggiou. Na loggiu sa dá dostať iba výnimočne napríklad počas noci múzeí a galérii. Keď som tu bola prvýkrát bola som uchvátená novým pohľadom na naše krásne mesto. Po veľkom požiari v roku 1761 chátrala poškodená budova Pretória až do začiatku 19. storočia, keď začala slúžiť prevažne školským potrebám. Na opravu po požiari sa dlhé roky nenašli peniaze, a tak budova chátrala a pustla. Bola tu chlapčenská ľudová škola. V budove mal notár aj vlastný služobný byt. V radnici mal svoje miesto aj mestský archív a pretoriálna knižnica. Posledná rozsiahla rekonštrukcia starej radnice prebehla v roku 1944, ktorá bola najmenej citlivá a práve pri tejto prestavbe bol neskorobarokový interiér prestavaný vo funkcionalistickom duchu. Pôvodná podoba radnice sa nezachovala, môžeme ju však vidieť na plastike Olivová hora pri južnom vchode do Farského kostola. Stavba vraj kedysi pripomínala pražský Belveder či radnicu v Levoči. Po druhej svetovej vojne v 50 tych rokoch bola v budove otvorená prvá expozícia múzea SNP, ktorá tu sídlila 20 rokov. Oblastná galéria v Banskej Bystrici, dnešná Stredoslovenská galéria, získala budovu v roku 1969 a v roku 1970 v jej priestoroch sprístupnila prvú medzinárodnú výstavu. (zdroj) V budove je galéria do dnes a počas noci múzeí sme mali jedinečnú možnosť vidieť ju od pivničných priestorov až po vežičku, kde mi nebolo všetko jedno, pretože sa tam vystupuje po drevených schodoch uff úplne v podkroví. (zdroj)

// Petermanová veža
Hlavný vstup do hradu bol pôvodne situovaný v prejazde na prízemí Petermanovej veže. Niekedy na začiatku 16. storočia bol komplex Petermanovej veže prestavaný, pričom hlavný vstup sa posunul do jej južnej prístavby, tam kde je dnes vstup do reštaurácie a kedysi bol padací most. (zdroj) Mohutná zvonica, ktorá počas tureckých nájazdov plnila signalizačnú úlohu pred blížiacim sa nebezpečenstvom. Práve jej zvony sa stali pýchou mesta. Najväčší a najťažší z troch zvonov „Generál“ váži vyše 6 ton. Vo veži sa nachádzajú aj historické hodiny, ktoré riadi elektronická časomiera. Zaujímavosťou je, že počas rekonštrukčných prác sa vo vstupnej časti veže našiel historický  medený  tubus. Obsahoval odkaz našich predkov v podobe pergamenových a papierových zvitkov, ktoré sa do neho postupne  pridávali pri každej rekonštrukcii Barbakanu. Prvý pochádzal z roku 1762, teda rok po veľkom požiari mesta, ktoré skoro celé ľahlo popolom. Ďalší zvitok bol z roku 1938, posledný záznam z roku 1991, kedy sa opravovala zástavka na veži z helikoptéry. Okrem listín sa našlo aj niekoľko fotografií mesta,  k zápisom boli  priložené aj mince zabalené v papieri a očíslované. Medený tubus sa vrátil na svoje miesto. Originály listín sú uložené v archíve. K ich kópiám sa priložil záznam o oprave Barbakanu z roku 2005 a niekoľko aktuálnych pre budúce generácie. TU nájdete video z útrob veže. (zdrojVäzenie pre mešťanov tzv. Bűrgerarrest sa malo nachádzať v miestnosti na jej prvom poschodí, ktorá mala hlboko vsadené okno, takže cezeň prenikalo len veľmi málo svetla. Neskôr sa pre meštianske väzenie využívali aj susedné miestnosti, kde bola umiestnená zbrojnica. Zbrojnica nad vnútornou mestskou bránou bola predtým akýmsi starobylým“ mestským múzeom, kde okrem zbraní a zbroje sa uchovávali raritné kúsky spolu s kosťami pravekých zvierat nájdených v okolí, ktoré mestská rada ochote a pyšne ukazovala návštevníkom mesta.  (zdroj) Vo veži bolo aj obydlie hradného kapitána, veža plnila aj funkciu pokladnice mesta a hodinovej veže. Prvé hodiny obli osadené v roku 1482 a v roku 1560 k nim pribudli slnečné hodiny. Do Petermanovej veže sa mi ešte nepodarilo ísť a myslím, že ani nikdy nebola pre verejnosť sprístupnená … možno raz sa tam dostanem. To by bol zážitok.

Táto moja fotka získala 2.miesto v súťaži o najkrajšiu fotku BB, je fotená z vežičky Prétoria, kam sa dá dostať iba výnimočne

foto: Marián Klepáč


V hradnom areáli sa nachádza ešte Matejov dom, Slovenský kostol alebo Kostol sv. Kríža, cintorín, budova fary a niekoľko bášt ktoré tvorili opevnenie mestského hradu. O týchto objektoch a zaujímavostiach si povieme v ďalšom zo série článok o Banskej Bystrici.


Slovník alebo pre zopakovanie:
barbakan – z latinského barbecana, je stavba alebo pevnostný prvok zabezpečujúci bránu mesta alebo hradu.
praetórium – budova veliteľstva elbo politická správa v starom Ríme; v rímskych provinciách obydlie miestodržiteľa alebo veliteľa; v súčasnosti honosná budova štátnej alebo mestskej správy
petermanová veža – je pomenovaná po prvom donátorovi veže, banskobystrickom waldburgerovi
(zdroj info aj z knihy Mestský hrad v Banskej Bystrici, Jozef Ďuriančík, Jozef Frtús, Jozef Kreutz, 2018)
profánne stavby – svetské, nenáboženský stavby – všeobecne stavba, ktorá neslúži náboženským úkonom na rozdiel od stavby sakrálnej; môže byť aj druhom cirkevnej stavby (hospodárske stavby, ubytovacie priestory, charitatívne budovy).
sakrálne stavby – náboženské stavby – sakrálna stavba je stavba slúžiaca pre výhradne náboženské alebo rituálne úkony

zdroj: okrem uvedených zdrojov aj kniha Mestský hrad v Banskej Bystrici ISBN 978-80-8141-184-7

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply