Keby mi niekto povedal v apríli, že sa tento rok zúčastním nejakého folklórneho festivalu, tak sa asi iba zasmejem. Voilá je august, obdobie medzi prvou a druhou vlnou covid-19 epidémie, a predsa sa len podarilo zorganizovať festival s folklórnou tématikou a to priamo v Banskej Bystrici. Všetky ostatné boli zrušené resp. presunuté na budúci rok. Inak to bude veľmi zaujímavé, keď niekto bude počítať kedy bol prvý ročník a hovoriť si “to mi nevychádza” :). Folklórne festivaly a podujatia sú veľmi obľúbené a za prísnych opatrení bolo potrebné si kúpiť lístky vopred, online, aby organizátori mohli sledovať počet účastníkov. Ďalším opatrením bolo, že sa obsadzoval každý druhý rad, no na to ako tesne vedľa seba účastníci sedia, už nikto nesledoval. Samozrejme je to odporúčanie a každý je zodpovedný sám za seba. Ja som si sadla asi do tretej (šiestej) voľnej rady do uličky, aby som mohla pohodlne fotiť, prejsť k pódiu alebo sa trošku vystrčiť a urobiť pekné zábery. Samozrejme ako na každej akcii, tak aj na tejto sa objavil jeden “fotograf”, ktorý sa postavil do stredu pred pódium, vo výraznom tričku, šiltovke a stál tam celú dobu a fotil. Zavadzal asi každému a aj ho zo trikrát upozornili, že sa nikto neprišiel pozerať na neho, nepochopil to a naozaj tam stál až do konca. Bolo to maximálne neohľaduplné. Ja som si takisto chcela urobiť pekné zábery, ale postavila som sa, odfotila a prikrčená odchádzala na svoje miesto. Aj keby som fotila pre neviem aký časopis alebo e-magazín, tak by som si nerozložila statív do stredu a kašlala na to, či niekto za mnou vidí alebo nie, či budem na každej fotke. Je to o človeku, tu svoje rozhorčenie skončím :).  Neskôr prišli na lavičku členky súboru a informovali ma, že je to rezervované pre ich rodinných príslušníkov. Uff, bola som trošku zmätená, lebo to nebolo označené a ja som si nevšimla pripravenú deku (myslela som si, že sú na všetkých lavičkách, ani neviem prečo), ale dalo sa s nimi dohodnúť a dovolili mi sedieť na rohu v uličke. Urobili sme dohodu, že ich za ich ústretovosť pekne pofotím. Ďakujem za takýchto skvelých ľudí. Festival bol super aj som si zaspievala aj som urobila krásne fotky, videá, atmosféra bola fantastická. Keby som si zobrala viac jedla a namiesto sandálov tenisky, a okolo polnoci mi už nebola naozaj veľká zima, tak zostanem až do konca. Hlad a chlad však boli silnejší ako moje chuť počkať aj na FS Podpoľanec. Tento ročník sa mi veľmi páčil a som rada, že som sa zúčastnila. Preneste sa prostredníctvom mojich fotiek a tohto článku o pár týždňov späť a pozrite sa ako to vyzeralo na 2.ročníku festivalu Filklórna Bystrica 2020. Fotky mi nahralo v opačnom poradí, tak pozerajte od spodku smerom hore. Od kedy sa vynovil blogspot, tak si robí čo chce, ale ja na to prídem ako ich nahrať v správnom poradí.

Program 8. augusta 2020:
  • FIĽOVCI a hostia Mužská spevácka skupina z Heľpy, Trombitáši z FS Javorník – Lúky, 15 fujaristov zo stredného Slovenska 
  • v programe Hej, išli chlapci išli, venovanému 15. výročiu zápisu FUJARY do zoznamu svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.
  • FS MOSTÁR
  • ĽH POKOŠOVCI
  • FS PARTIZÁN
  • ČALAMACHA a jeho žiaci
  • FS URPÍN
  • FS PODPOĽANEC******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply