The pussy-bow blouse dates back to the early 20th century. In 1934, the St.Petersburg Times advertised a pattern for a collar that could be worn in four different ways. One of which included an intriguingly feminine pussy-cat bow tied high under your chin. Named for its resemblance to the traditional bow that would be tied around the neck of a kitten. The blouse found its way into popular fashion and in the 1960s. Pussy bows became a fixture in American fashion houses. This blouse having been featured by designers such as Coco Chanel and Yves Saint Laurent.

Blúzka s dlhou históriou

Blúzka s mašľou sa datuje do začiatku 20. str., keď v .1934 denník St. Petersburg Times propagoval vzor goliera, ktorý bolo možné nosiť štyrmi rôznymi spôsobmi. Jeden z nich zahŕňal mašľu uviazanú vysoko pod bradou. Blúzka pomenovaná pre svoju podobnosť s tradičnou mašľou, ktorá bola uviazaná okolo krku mačiatka, si našla cestu do obľúbenej módy. V 60. r minulého storočia sa tieto blúzky stali neodmysliteľnou súčasťou amerických módnych domov. Predvádzali ju návrhári ako Coco Chanel a Yves Saint Laurent.

What I wear:

Blúzka: Klepáčová (handmade & contact); sukňa: mohito; kabelka: mango; topánky, opasok: vintage

A symbol of power for women

Over the years the pussy-bow blouse has evolved into a symbol of power for women in popular culture. In the 1960s and 70s, new opportunities began to grow and develop for working women. Trailblazing women who led the way to the top of their corporate careers had no established examples of how to dress. Women looked to their male counterparts for cues. The blouse emulated an alternative to the traditional suit and tie. Combining masculine workwear with a frill of femininity made it an ideal choice for women who were looking to stand out and make an impact in a male-dominated environment. The pussy-bow blouse’s status as a symbol of power was later solidified in the 1980s. When Margaret Thatcher became the UK’s first female Prime Minister.

Oblek s kravatou

V priebehu rokov sa z blúzky stala symbol moci pre ženy. V 60. a 70. rokoch, keď začali pre pracujúce ženy rásť a rozvíjať sa nové príležitosti, rastie aj popularita blúzky. Priekopnícke ženy, ktoré sa dostali na vrchol svojej kariéry, nemali zavedené príklady toho, ako sa obliekať. Tak hľadali rady u mužov. Blúzka napodobňovala oblek a kravatu. Urobilo to z nej ideálnu voľbu pre ženy, ktoré sa chceli vynímať a presadiť sa v prostredí, v ktorom dominujú muži

foto: Marián Klepáč

Prečítajte si ako sme blúzku šili podľa Burda Easy >>>

You May Also Like

Leave a Reply