Z USA som si doniesla tieto krásne šaty. Kúpila som ich v sekáči a priznám sa cenu si už nepamätám. Zaujali ma hlavne farbou a veľkými bodkami. Značka nie je v EU až tak známa, LOFT. Prečítať si o nej môžete v článku “Americké značky a ich príbehy #2“. Strih bol veľmi zaujímavý a úplne super na pobyt pri vode. Presne na takýto účel som hľadala šaty na záver roka, ktorý sme strávili v Amerike v Južnej Karolíne v USA. Po príchode na Slovensko som si uvedomila, že šaty sú na bežné nosenie veľmi krátke. Preto som sa rozhodla prešiť ich. Video návod si môžete pozrieť na youtube alebo si v tomto článku prečítajte ako sme pri prešívaní postupovali. Inšpirujte sa.

This beautiful polka dots dress I bought in December on vacation in South Carolina, USA. It is my thrift store haul. This dress was perfect for the beach and vacation. For everyday wear was too short. After our holiday I decided that I dress upcycled into a blouse. On my youtube channel is a video of how I upcycled dress and in this blog post, I show you a photo tutorial. Enjoy!

Pomôcky:

 • šijací stroj
 • krajčírske nožnice
 • meter
 • kriedu
 • špendlíky
 • žehlička

Materials:

 • scissors
 • chalk
 • sewing machine 
 • thread
 • measuring tape
 • pins
 • iron and ironing board
VIDEO NA KTORÉ SA ODVOLÁVAM NIŽŠIE V TEXTE

Postup / instractions:

Ako prvé som si šaty obliekla. Sú podšité. Pracovala som najprv s vrchnou bodkovanou látkou. Vo videu (0:23) ukazujem aký som mala plán. Strih som veľmi meniť nechcela iba som presunula spodný volán na úroveň pásu. Vyskúšala som si to, či sa mi to bude páčiť a potom šaty vyzliekla.

First, I put on a dress and I mark how long I want to have a new blouse. I made marks with chalk and pins. I made a straight nice line on both sides of the dress.

Odpárala som spodný volán na bodkovanej látke resp. nakoniec som ho odstrihla (od 0:32) , pretože sa veľmi ťažko páral (druhá foto zhora). Obliekla som si opäť šaty a na sebe pomocou špendlíkov prišpendlila, ako by som chcela aby bol na blúzke prišitý. Potom som si model opäť vyzliekla, kriedou som zaznačila miesta, kde boli špendlíky (vo videu to vidno na 0:54). Volán som opäť odšpendlila a kriedové značky pospájala a vyrovnala resp. urobila som takú vlnu ako vidíte na fotke (štvrtá zhora). Opäť som si pomohla špendlíkmi a šaty skrátila do požadovanej dĺžky (vo videu 0:57). Pripomínam, že volán som iba odpárala a zatiaľ som s ním nič nerobila (odobrala som ho v 0:51).

I ripped a valance on polka dots dress and I put on the dress again and with pins, I pin a valance on a new place on a blouse. I sew valance with a blouse on a sewing machine. After, I cut off the lining and hem it. This was such an easy DIY project. I hope you will try it too.

A blúzka bola na svete

Volán som potom prišpendlila na blúzku (1:03), na kriedovú značku, ktorú som si urobila na sebe a ktorá sa nachádza tesne nad odstrihnutou vlnou (na foto 4). Volán som prišila na stroji a začistila na overlocku (1:16). Potom som už iba odstrihla podšívku (1:24), ktorú som nechala v takmer rovnakej dĺžke ako je najkratšia časť v prednej časti blúzky (1:29). Začistila som spodný lem na stroji a voilá blúzka je na svete (1:38). Táto podšívka je dostatočne dlhá na to, aby sa dala zapracovať do riflov alebo sukni t.j. pri otočení nebude vidno holú časť tela (brucho).

Ďalšie oblečenie prešité na nové kúsky nájdete na blogu v časti upcycling/refashion.

You May Also Like

Leave a Reply