V Amerike ma uchvátilo množstvo obchodov s oblečením. Výber je nepredstaviteľne široký. Zaujímavé sú nie len nové kolekcie ale aj oblečenie v secondhandoch. Tu sa im hovorí thrift store. S pojmom secondhand som sa nestretla. O mojom pohľade na textilný priemysel v USA sa dočítate v článku “Americké odevné značky a ich príbeh #1“. Okrem krásnych šiat Karl Lagerfeld som si doniesla oblečenie práve zo sekáčov. Veľkosti mi nesedeli a vedela som, že si ich viem upraviť. Ako prvé som upravila nohavice Ivanka Trump, z ktorých sme ušili hneď dva kúsky. Šortky a sukňu. V tomto článku sa zameriam na to, ako z nohavíc ušiť šortky. Je to naozaj jednoduché a zvládnete to aj BEZ ŠIJACIEHO STROJA. Poďme na to.

In America is everything different. There are so many clothes and brands in stores. Very impressive, for me, are new fashion collections in stores which never come to Europe. Clothes in thrift stores are breathtaking, too. So many designer´s clothes and in so good condition. Heaven! I bought only one new dress in retail. Other clothes I bought in a thrift store. The size of clothes from American designers didn´t fit me, so I decided to upcycle them. The first upcycling project was Ivanka Trump pants. In this blogpost, I show you a photo tutorial “How to sewn shorts from pants”. Have fun!

Pomôcky:

 • krajčírsky meter
 • krajčírska krieda alebo pomôcka na značenie
 • špendlíky
 • nožnice na látku
 • šijací stroj alebo ihla na ručné šitie
 • niť
 • žehlička a žehliaca doska

Materials:

 • scissors
 • chalk
 • sewing machine or needle
 • thread
 • measuring tape
 • pins
 • iron and ironing board

Postup / Instructions:

Oblečte si nohavice a kriedou si naznačte dĺžku nových šortiek. Na označenie môžete použiť aj špendlík alebo krajčírsku fixku na textil, ktorá sa dá oprať.

At first, I recommend put on pants, and mark with chalk long of new shorts. You could use tailor chalk, pins, or a pencil.

Vyzlečte si nohavice a položte na rovný povrch. Na stôl alebo na podlahu. Niečo rovné a tvrdé. K naznačenej dĺžke pridajte 3 centimetre a urobte značku. Prídavok záleží od toho akú širokú manžetu chcete mať. Ak chcete aby výsledná manžeta na spodnej časti šortiek mala 3 centimetre, pridajte 6 centimetrov.

Put down pants. The next step is to lay pants on a straight table or the floor. Add 3 centimeters to the mark you made a step before and make a new mark. You will need this 3 centimeters for a cuff on the hem of shorts. If you want a final wider cuff, add more centimeters.

2x meraj a 1x strihaj

Odmerajte rovnakú dĺžku na obidvoch nohaviciach, pre istotu aj 3x, a odstrihnite.

Ak sa veľmi strapká tak ju môžete začistiť na endlovacom stroji, ale nie je to podmienkou. Zahnite 2x spodnú časť a pomocou špendlíkov zapnite.

Môžete opäť obliecť a pozrieť sa, či ste s dĺžkou spokojné. Môžete ju buď skrátiť, že ju zahnete viackrát, ale predĺžiť už veľmi nepôjde. Iba ak zahnete užšiu časť t.j. bude užšia aj manžeta.

Measure a length on both sides of the pants and cut it. Then bend the fabric twice and you create a cuff. Pul on pants again and make sure you are satisfied with a length. If not, you could still lengthen them. The last step is to sew a hem and we are done.

Potom už len prišiť. Spôsob je úplne na vás. Môžete buď prejsť dookola šijacim strojom. Vtedy bude steh vidieť. Alebo môžete prichytiť a ručne prišiť iba bočné strany na švíkoch a stredovú časť zažehliť. Tu však riskujete, že sedením zachytíte časť manžety a bude nepekne otŕčať. Tento spôsob neodporúčam, ale môžete ho vyskúšať napríklad na hrubom materiály. Posledný spôsob, ktorý som otestovala aj v minulosti je, manžetu zažehliť a prišiť z rubovej strany cik cak stehom, ručne.

Tipy na záver & ďalšie fotonávody

Tento postup môžete aplikovať na akékoľvek nohavice a vytvoriť si rôznu dĺžku šortiek. Pri jeansoch odporúčam volnejšie strihy, pretože pri príliš úzke nohavice vám neodovolia urobiť manžetu. Budú príliš tesné a nebude to vyzerať pekne.

You May Also Like

Leave a Reply