The avarage american family of four spends around $1800 per year on clothes“. Podobné štatistiky nájdete v úvode kníh o móde, časopisoch o dizajne, ale aj v článkoch na internete na rôzne iné témy. Je to veľa alebo primerane na štvorčlennú rodinu? Názory sa rôznia. Zástancovia trvalo udržateľnej módy sa pohoršujú a mladí módni dizajnéri sa tešia z kúpyschopného obyvateľstva. Názor si urobte každý vlastný, veď koľko ľudí toľko názorov. Kázanie o známom fakte, že odevný priemysel najviac znečisťuje prírodu nečakajte. Či s tým môžeme niečo robiť? Môžeme, ale o tom v inom článku. Téma nákupy oblečenia ma veľmi zaujala a začala som sa jej venovať. Chcela som porovnať v čom sa oproti Američanom líšime a čo máme spoločné. Ktoré značky sa dostali aj do Európy, ktoré ponúkajú väčší výber a ktoré sú u nás vychýrené a v Amerike naopak upadajú do zabudnutia. Existujú také vôbec? Kto za týmito značkami stojí a kedy vznikli? V tomto článku sa dočítate nie len o šiestich najznámejších amerických odevných značkách, ale aj o mojich zážitkoch z nakupovania oblečenia v Amerike. Na instagrame nezabudnite sledovať #pinkhoodietraveltheusa.

Nákupné centrá

V Amerike som navštívila veľké obchodné centrá a domy ako Macy´s, kde vraj nakupujú naše celebrity. Bola som aj v thrift store, ako sa tu volajú, u nás známe sekáče. Ak ste nikdy neboli v Macy´s tak si predstavte velikánsky poschodový dom. Každé poschodie plné figurín a vešiakov s rôznymi značkami oblečenia rozdelené na sekcie bez stien či vstupom do ďalšieho obchodu. Všetko pekne pokope a sem tam pokladňa. Prechádzam sa desať minúť, dvadsať minúť, “ooo počkať toto som už videla. Alebo nevidela? Veď ja sa motám do kolečka. Pomóóóc, kde to má východ a kadiaľ sa dostanem k eskalátoru, ktorý smeruje dole?!”, prepadala som miernej panike. “Hlavne na seba Ivana neupozorňuj, lebo pribehne nejaká proaktívna predavačka s anglickou vetou na perách a budeš sa s ňou musieť rozprávať. :DDD”, snažila som sa navonok pôsobiť vyrovnane a nevzbudzovať pozornosť, že neviem kde som. Pri vchode by som niekedy ocenila namiesto otázky “How are you?”, mapku s inštrukciami alebo aspoň také tie digitálne mapky v strede obchodu s veľkým označením “tu sa nachádzate”. Neverila som, že sa dá zablúdiť v obchodnom dome. V jednej časti nové kolekcie a v druhej výpredaje, kde sa sústredilo najviac ľudí. Nejako som sa odtiaľ vymotala a mohla sa nadýchnuť čerstvého vzduchu … ok oprava … vzduchu na parkovisku pred obchodným centrom. Bolo to veľmi veľa informácii a potrebovala som vždy čas aby som spracovala čo som videla. Pravdupovediac ma v tých veľkých obchodných domoch toho veľa nezaujalo. Mám radšej menšie obchody so samostatnými značkami. Majú svoj vlastný štýl a charakter.

Sekáče plné zvučných značiek

Ďalší deň sme vymysleli iný plán. Pri otázke “do ktorého nákupného centra ťa zhodím dnes”, som si chytila tvár do dlaní a zamrmlala cez prsty “prosím len nie ďalší nákupný dom”. Vymysleli sme niečo zaujímavejšie a mne oveľa bližšie. Navštívili sme niekoľko obchodov s oblečením z druhej ruky. Btw. s pojmom “second hand” som sa v Amerike nestrela. V “thrift store” som padala údivom, aké zvučné značky tu predávajú. Nikdy som sa nezameriavala na značky, ale všetko čo sa mi páčilo na pohľad a hmat, nieslo visačku svetoznámej značky. Neverila som vlastným očiam. Nevadilo mi ani to množstvo vecí v jednej uličke. Všetko zoradené podľa farby a veľkostí. Toto bol pre mňa raj na zemi. Takto krásne zorganizované no wow. Tu som sa cítila oveľa lepšie. Dokázala som sa hodiny prehrabávať tým množstvo oblečenia a hľadať krásne kúsky. Kvalitné, niektoré dokonca aj s visačkami a takmer nenosené. To prečo a ako sa sem takéto oblečenie dostáva som sa dozvedela neskôr. Je to súčasť nákupného správania Američanov a ich kultúry. Spoznávala som, učila som sa a veľmi ma to bavilo.

Značky, značky a značky

Viete koľko značiek oblečenia sa predáva a existuje v Amerike? Každý kreatívny človek si môže bez väčšej byrokratickej povinnosti vytvoriť vlastnú značku. Jednoducho je tu veľký trh, čo si budeme hovoriť. Takmer všetko sa tu predá. Snažila som sa spoznať čo najviac značiek, ktoré sú pre mňa neznáme. Vidieť ich na vlastné oči, ohmatať si materiál a zistiť čo je pre ľudí na nich lákavé. Hmatové vnímanie oblečenia je pre mňa veľmi dôležité. Vlastne si musím, vždy všetko ohmatať :). Jediné obchody, ktoré som poznala, a pri pohľade na ne som sa opäť cítila ako na Slovensku, boli h&m a zara. Ostatné značky a obchody som registrovala iba z počutia. “Wow tak toto je tá Ann Taylor. Má niečo spoločné s Tomom Taylorom? alebo to sa píše s mäkkým i?”, nedokázala som vypnúť chod myšlienok, ktoré produkovali množstvo otázok, na ktoré som chcela poznať odpoveď. Pre človeka, ktorý sa väčšiu časť života pohybuje a zaujíma o svet módy a odev ako taký, to bolo veľké dobrodružstvo. Samozrejme som využila príležitosť a ak som uvidela značku, ktorú som poznala iba z listovania v časopisoch, do obchodu som vošla. Všetko som vyobzerala, urobila si názor a snažila sa toho čo najviac zapamätať. Po príchode domov som si robila poznámky. Postupne si v značkách spolu urobíme poriadok. Čo poviete? Nižšie vám predstavím prvých šesť amerických odevných značiek, s ktorými sa v Amerike stretnete takmer v každom obchodnom centre.

6 najznámejších odevných značiek

Týchto 6 značiek nájdete v zozname najznámejších značiek v Amerike, a aby toho nebolo málo, tak sa objavili aj ako prvých 6 značiek, ktoré poznáte vy. Takáto zhoda ma teda naozaj milo prekvapila. Veľkým prekvapením pre mňa bola napríklad značka Tommy Hilfiger. Na Slovensku o nej počúvam z každej strany. V Amerike? Berú ju ako bežnú značku, žiadne nadšenie ani sklamanie. Do značky Ralph Lauren som sa zamilovala po pozretí dokumentu “Very Ralph” och pozrite si ho, vrelo odporúčam. Odvtedy som si na svoj “list s kým sa chcem stretnúť” pripísala aj Ralph Lauren. Veľmi ma zaujala myšlienka jeho značky a samotný príbeh. Ani ma neprekvapuje, že sa do zoznamu dostala. Ďalšia obľúbená značka je Calvin Klein. Vedeli ste, že má osem línií? Miestami som sa strácala pri čítaní visačiek, či ide stále o tú istú značku alebo je to už niečo úplne iné. Victoria´s secret je známa takmer na celom svete, ale nikdy som v tomto obchode nebola. Meno je to zvučné, ale obchody boli počas decembrových výpredajov veľmi nereprezentatívne. Nechala som sa zlákať davom a od tejto značky už vlastní aj ja pár kúskov. Vedeli ste, že neponúkajú iba spodné prádlo? Wow, pre mňa to bola novinka. Čím viac značiek som spoznávala, tým viac informácii som si chcela o nich zistiť. Aký majú príbeh, aké majú línie a prečo majú niekoľko druhov štítkov a nie len jednu? Hľadala som a informácie o 6 najznámejších a najobľúbenejších spísala do tohto článku. Veľmi by ma zaujímalo akú máte skúsenosť s týmito značkami vy. Páčia sa vám? Kúpili ste si niekedy niečo od nich? Ktorá je vaša obľúbená? Budem veľmi rada ak mi napíšete do komentára.

1. Tommy Hilfiger

New York, 1985. Táto americká odevná značka má široké portfólio. Ponúka odevy pre ženy, mužov a deti a aj voňavky, športové potreby, šperky, hodinky a dokonca aj dizajnový nábytok. Značka v súčasnosti patrí spoločnosti PVH Corp., ktorá zastrešuje aj ďalšiu módnu ikonu Calvin Klein, o ktorej vám napíšem nižšie. Tommy Hilfiger začínal bez peňazí a ako prvé prešíval rifle, ktoré predával vo svojom rodnom meste. Odmietol ponuku pracovať v Calvin Klein a namiesto toho si založiť vlastnú značku. Tommy vďaka svoje cieľavedomosti vybudoval značku známu po celom svete. Medzi typické farby značky patria červená-biela a modrá. Vo svojej ponuke má aj parfémy, topánky a doplnky. Značka ma zaujala hlavne svojimi výraznými farbami a príjemným materiálom.

TOMMY HILFIGER si je vedomý svojej spoločenskej zodpovednosti a taktiež sa angažuje v sociálnych projektoch, ako je napríklad Save the Children, Autism Speaks a World Wildlife fund. V roku 2018 značka spustila líniu Spring Adaptive Collection, ktorá je zameraná na ľudí so zdravotným postihnutím. Oblečenie z tejto línie je upravené magnetickými gombíkmi, nastaviteľnými lemami alebo suchými zipsami, ktoré slúžia ľuďom s rôznou úrovňou ich schopností alebo postihnutia.

Značku nájdete pod týmito líniami:

 • Tommy Hilfiger – základná kolekcia značky;
 • Hilfiger Denim a Tommy Jeans – kolekcie džínsových odevov;
 • Red Label – ďalšia kolekcia džínsovej módy;
 • True Star Gold a True Star – parfumy vytvorené v spolupráci s Beyoncé Knowles;
 • True Star Men – parfumy vytvorené v spolupráci s Enrique Iglesiasom;
 • Tommy Hilfiger for the Home – posteľná bielizeň a potreby do kúpelne;
 • Tommy – pestro sfarbená moderná móda.

2. Ralph Lauren

New York ,1967. Ralph Lauren je jednou z najznámejších módnych značiek na svete, nájdete ju až v 120 krajinách. Vlastní ju spoločnosť Ralph Lauren Corporation. Značka sa zameriava na dámske, detské a pánske oblečenie a takisto aj módne doplnky, parfumy a nábytok. Za zrodom značky stojí Ralph Lauren, ktorý sa narodil do rodiny bieloruských imigrantov a pôvodné meno mal Lifshitz. Začínal s predajom kravát a neskôr vytvoril kolekciu aj dámsky šiat. V roku 1969 po prvýkrát použil známe logo Polo. Značka sa veľmi angažuje v športe. V roku 2006 sa Ralph Lauren stal vôbec prvou značkou, ktorá sa oficiálne starala o oblečenie počas Wimbledonu. Určite vám vrelo odporúčam dokument o Ralph Lauren, ja som sa do neho zamilovala, alebo teda do tejto značky. Má silný príbeh a poslanie. Oblečenie, ktoré som mala možnosť držať v ruke bolo vždy z kvalitnej látky, veľmi príjemné na dotyk a veľmi pekne strihovo riešené.

Kampaň Pink Pony, ktorá bola zahájená v roku 2000, je globálnou iniciatívou spoločnosti Ralph Lauren Corporation v boji proti rakovine. Podporuje programy, ktoré pomáhajú zabezpečiť kvalitnú liečbu a znižovať rozdiely v starostlivosti o rakovinu. Značka založila aj nadáciu pod názvom “Polo Ralph Lauren Foundation”.

Značku nájdete v týchto líniách:

 • Polo Ralph Lauren;
 • Black Label;
 • Purple Label;
 • Lauren Ralph Lauren;
 • Denim & Supply;
 • Golf sportswear.

3. Calvin Klein

New York City, 1968, americký módny dom. Spoločnosť patrí pod holing PPV, ktorý vlastní aj ďalšie svetoznáme značky ako napríklad vyššie spomínanú značku Tommy Hilfiger. Ako prvý bol otvorený obchod v jednom z lepších newyorských hotelov. Calvin Klein predával obleky a neskôr pridal dámske šaty. Rok po otvorení svojho biznisu sa značka objavil na titulnej strane módneho časopisu Vogue a o dva roky neskôr už získal prestížnu cenu za svoju módnu kolekciu. V 70.rokoch predali za pár týždňov 200 tisíc kusov džínsov a 80.rokoch sa značka zamerala na pánsku spodnú bielizeň, čím spôsobila veľký rozruch. Oblečenie, ktoré som skúšala a skúmala bolo z veľmi príjemného materiálu a veľmi sa mi páčili strihy šiat.

Značka sa snaží osloviť všetky vekové skupiny a má niekoľko línii:

 • Calvin Klein Collection – drahá luxusná línia (existuje iba jedna v NY – ostatné prevádzkujú partneri);
 • Calvin Klein – základná módna línia;
 • ck Calvin Klein – cenový prechod medzi dvoma vyššie uvedenými líniami;
 • Calvin Klein Sport;
 • Calvin Klein Jeans;
 • Calvin Klein Home – posteľná bielizeň, uteráky atď.;
 • Calvin Klein Golf;
 • Calvin Klein Underwear.

4. Victoria´s secret

Spoločnosť založil v roku 1977 muž dámy. Roy Raymond. Materská pobočka bola otvorená v San Franciscu. Kľúčom k úspechu mala byť nová stratégia predaja a celkový štýl modelov, ktorým dovtedy chýbal sexappeal. V tej dobe bola ponuka zostavená zo škaredých froté županov, nevkusných kvetinových potlačí, nylonových nočných košieľ a v podstate všetkého, čo bolo zastarané a pragmatické. Presne to vtedy nosila polovica amerických žien. Väčšina kúskov, čo bola sexi, sa kupovali len na špeciálne príležitosti ako svadobná noc alebo medové týždne a čipkované tangá a push-up podprsenky boli považované za nadštandardné výrobky. Okrem toho sa nejeden muž, ktorý chcel potešiť svoju manželku darčekom, musel v oddelení so spodnou bielizňou cítiť ako votrelec a práve to inšpirovalo Roya k založeniu vlastnej značky. Filozofia jeho predaja bola nadstavená tak, aby sa v obchode cítili príjemne najmä muži a pri nakupovaní sa nemuseli cítiť trápne. Samotný názov je inšpirovaný práve viktoriánskou dobou a samozrejme, jednou z najznámejších panovníčok Anglicka, kráľovnou Viktóriou. Filozofia predaja prestávala byť úspešná a firmu odkúpil Leslie Wexner len za 1 milión dolárov. Roy túto prehru nezvládol a svoj život sa rozhodol ukončiť samovraždou skokom z Golden Gate Bridge. V súčasnosti je značka veľmi úspešná, filozofia predaja bola zmenená a zameraná na ženy a pre pánov zostal aspoň katalóg 🙂 a každá žena túži niečo od Victoria´s secret vlastniť.

Produktové línie značky:

 • Victoria´s secret – spodné prádlo, nočné košele, doplnky, doplnky
 • PINK – veselá kolekcia pre mladšie ročníky
 • SWIM – plavky
 • BEAUTY – kozmetika, parfémy, kabelky

5. Michael Kors

USA, 1981. Značka sa zameriava na kabelky a iné doplnky. Patrí spoločnosti Michael Kors Holdings, ktorú založil už v roku 1981 Michael Kors . Jeho pôvodné meno znie Karl Anderson. Medzi hlavných konkurentov tejto značky patria: Coach, Kate Spade či luxusná značka Louis Vuitton. Michael sa o módu zaujímal od útleho detstva. Už keď mal päť pomáhal mame s dizajnom jej svadobných šiat. Mama si záujem o módu vysvetľovala jeho prítomnosť pri jej práci modelky. Ako teenager Michael začal vyrábať vlastnú módu v rodičovskej garáži. Michael po skončení strednej školy začal študovať na módnom inštitúte. Po deviatich mesiacov zo školy odišiel. Zamestnal sa v butiku oproti škole, kde vystavoval a predával aj svoje veci. Netrvalo dlho, a Michael bol objavený. Značka Michael Kors síce existuje už od roku 1981, avšak až do roku 2006 nemala žiadne vlastné obchody. Oblečenie Michael Kors ktoré som mala možnosť držať v ruke je naozaj kvalitné a veľmi pekne spracované.

Produktové línie:

 • Michael Kors Collection – drahšia produktová línia;
 • Michael Kors – lacnejšia produktová línia.

6. Guess

Los Angeles, 1981. Značka sa označuje ako prémiová t.j. voľným prekladom drahšia :). Vo svojom portfóliu má dámske, pánske aj detské oblečenie a taksito aj rôzne doplnky. Zakladateľmi značky sú bratia Paul a Maurice Marcianovci, ktorý sa už od začiatku orientovali na ľudí, ktorí sú ochotní zaplatiť viac za kvalitu a dizajn. Guess sa do populárnej kultúry dostal aj cez film Návrat do budúcnosti, kde hlavní predstavitelia boli oblečení v značke Guess. Značka sa preslávila čierno-bielymi reklamami, v ktorých sa objavovali všetky svetové top-modelky.

Značku nájdete v týchto líniách:

 • Guess for Women,
 • Guess for Men,
 • Guess Kids, G by Guess – zameraná na mužov a ženy vo veku 16 až 23 rokov

Verím, že ste sa o týchto najznámejších značkách v Amerike, dozvedeli niečo nové a zaujímavé. V ďalšom článku vám predstavím módne značky, ktoré nie sú až tak známe, ale mňa ohúrili svojim strihom, farebnosťou alebo materiálmi. Niektoré značky sú síce zvučných mien, ale nekvalitné a niektoré sú takmer neznáme a pritom kvalitné. Urobíme si v tom spolu poriadok a budeme sa vzdelávať v názvoch materiálov, zložení a aj o samotných značkách. Teším sa.

You May Also Like

Leave a Reply