Som veľmi rada, že som tento rok navštívila veľa zaujímavých miest na Slovensku. Bolo ich naozaj veľa a moje tipy na zaujímavé miesta na Slovensku, nájdete v článku “dovolenka na Slovensku // 15 zaujímavých miest, ktoré odporúčam navštíviť“. S každým novým mesiacom prichádzajú nové opatrenia. Otváranie, zatváranie hraníc, bezpečné, nebezpečné zóny a regióny. S každou ďalšou informáciou som viac a viac frustrovaná. Nie preto, že by mi bolo Slovensko primalé, ale preto, že mám v zahraničí milované osoby. Nedám sa odradiť, stále verím v zázrak, že sa ešte tento rok stretneme a takisto som sa nedala odradiť ani návštevou rodiny v Prahe. Cesta tam bola neuveriteľne dlhá, myslím, že za rovnaký čas by som sa dostala letecky do USA, ale stálo mi to za to. Okrem rodiny som navštívila aj niekoľko zaujímavých miest, o ktorých si môžete teraz prečítať. Inšpirujte sa (pre svoje výlety za hranice budúci rok prípadne ak žijete v okolí Prahy).

This year I visited many interesting places in Slovakia, my homeland. I have written an article about 15 places, which I recommend to visit, click this link to read more. My brothers and significant other live abroad and in this corona virus time is hard to visit them. There are so many restrictions and it is not easy to travel abroad. I was so happy when we managed short trip in Czech Republic in august and visited my brothers. Prague is a beautiful city. What to do in Prague for three days? Continue reading.

1. Obora Hvězda, Letohrádek Hvězda
Ako som písala, cesta do Prahy bola poriadne dlhá. Prišla som unavená, uzimená, lebo klimatizácia a prvé čo som potrebovala bola káva a prechádzka. Bolo poriadne teplo a teda sa ani nečudujem, že pri návrate na Slovensko mi prechladli dutiny, ale tento problém s klimatizáciou pozná asi každý z nás. V rifloch som sa išla uvariť, ale nejako som to zvládla a hneď som sa prezliekla do letných šiat a botasky vymenila za pohodlné sandále. Nemali sme žiadny plán a tak sme sa rozhodli preskúmať okolie. Vyhľadávač nám ponúkol niekoľko desiatok metrov od miesta pobytu “Letohrádek Hvězda”. Unavená z cesty neunavená, dala som si kávu, čosi pod zub a k večeru, keď už slnko tak nepálilo, sme letohrádok navštívili. Letohrádok sa nachádza na mieste, ktoré bolo vyhlásené ako prírodná pamiatka, obkolesuje ho nádherný park, pozrite leteckú foto TU. Letohrádok a celé územie, kde je postavený má bohatú históriu. Tento objekt je však výnimočný svojim pôdorysom v tvare šesťcípej hviezdy (hexagram), ktorá symbolizuje spojenie dvoch protikladných síl do vzájomnej harmónie. Dnu sme sa už nedostali, ale interiér musí byť naozaj výnimočný a rozhodne by som sa sem chcela prísť ešte raz pozrieť a preskúmať ho.
Obora Hvězda (Star Game Reserve) is forest park which is now protected as a natural monument. It is located 6 kilometres (3.7 mi) west of the city centre. The current name (hvězda being Czech for “star”) derives from the Star Summer Palace, a 16th-century building, which stands in middle of the forest. This palace”star” has unique structure (or floor plane) in the shape of a six-sided star. This place is calm, you will love it at any season of year.
2. Letohrádek královny Anny a  Plesová sála  // Queen Anne’s Summer Palace and Ballroom
Letohrádok kráľovny Anny je renesančná stavba na Pražskom hrade v Kráľovskej záhrade. Objavili sme ju náhodou, keď sme sa rozhodovali, či ideme opäť na hrad, alebo sa vyberieme iným smerom. Zabočili sme na druhú stranu a tam sa objavila takáto nádhera. Všetci sme boli naozaj milo prekvapený. Do objektu sa vchádza cez kontrolu, ale vstup je inak bezplatný. U nás nekontrolovali nič, ale predpokladám, že robia námatkové kontroly obsahu väčších rukskov a podobne. S kontrolou pri vstupe do verejných parkov som sa zatiaľ stretla iba minulý rok v Paríži. Aj tento letohrádok má bohatú históriu a takisto sa nachádza v nádhernom prostredí. V 16.storočí ho dal postaviť Ferdinand I. pre svoju manželku Annu Jagelovskú. 
Vedľa letohrádku, v kráľovských záhradach stojí ešte jedna impozantná stavba, ktorú si jednoducho chcete pozrieť zblízka. Plesová sála, ktorá je dlhá 80 metrov. Na stenách sú rôzne vyobrazenia, my sme ich identifikovali ako cnosti a rôzne druhy umenie, nazývané sgrafity (teda ta technika). No niečo krásne. “Míčovna je podlouhlá renesanční budova v Královské zahradě Pražského hradu, která původně sloužila ke hraní míčových her. Její severní stěna je architektonicky velmi bohatá a vyzdobená renesančními sgrafity. Společně s celým areálem hradu je od roku 1962 chráněna jako národní kulturní památka České republiky.” (zdroj)
 
 
Queen Anne’s Summer Palace (Czech: Letohrádek královny Anny) is a renaissance building located in the Royal Garden of Prague Castle. The lower part of the palace includes the ground floor with an arcade gallery around the whole palace. On the upper floor are residential areas, a dance hall, and a gallery. Above the arcade gallery, there is first floor with a copper roof, which was not part of della Stella’s original design, but added by Bonifác Wohlmut. There is also a singing fountain from 1654 located in front of the Summer Palace. 
 
3. Múzeum ilúzií na Staromestskom námestí – Illusion Art Museum Prague
“Exponáty v IAM Prague přináší historické techniky vytváření uměleckých iluzí do doby selfie a sociálních médií 21. století a vybízí návštěvníky ke hře a interakci s vystavenými díly. Ve třech patrech historického domu na Staroměstském náměstí si nejen prohlédnete, ale i vyzkoušíte iluzivní umění a pořídíte si zábavné a zajímavé fotografie se svou rodinou nebo přáteli. Některé iluze se vztahují k významným událostem a osobnostem českých dějin, například Tomáš Baťa, obléhání Prahy Švédy, defenestrace, Karel IV. nebo Anežka Česká. Vyzkoušíte reverzní perspektivu v dílech významného umělce Patricka Hughese, prohlédnete si 3D anamorfózy od Patrika Proška, objevíte metalurgické obrazy Ladislava Vlny nebo budete žasnout před 3D obrazy Ivany Štenclové a Zdeňka Daňka.” (zdrojKedže nám pršalo, tak múzeum ilúzii bol naozaj pekne strávený čas, exponáty boli zaujímavé a dostali sme zadarmo aj koláč a kávu hmm ani sme nevedeli, že sme si kúpili také vstupenky
“Illusion Art Museum Prague (IAM Prague) is the Czech Republic’s first museum dedicated to illusion and trick art, conveniently located on Old Town Square, directly across from the iconic astronomical clock, locally known as Orloj. IAM Prague’s exhibits bring to life historical techniques of creating illusions in art into the 21st century’s selfie and social media age, with a touch of local flair, and encourages guests to touch and interact with all of its exhibits.Spread out over three full floors in a historically-protected building, you will encounter illusion art in many different styles, some rooted deep in history, others contemporary and cutting-edge, from anamorphic installations which render renowned historical figures in unexpected ways to metallurgical painting, trick art, spatial illusions, and more! See Czech history come alive. We proudly display original works from established, internationally-recognized artists such as Patrick Hughes and Patrik Proško, among others, and also showcase the work of many exciting local artists including Ivana Štenclová and Ladislav Vlna, providing guests with a truly unique experience.” (source)
4. Česká Eiffelovka alebo Petřínská rozhledna  – Petřín Lookout Tower
Petřínská rozhledna, jedna z neodmysliteľnými dominánt Prahy, bola postavená v rámci Jubilejnej výstavy r. 1891 jako volná kopie pařížské Eiffelovy věže (k té je v poměru 1:5), je vysoká 63,5 m a na její vrchol, který je ve stejné nadmořské výšce jako skutečná Eiffelova věž, vede 299 schodů. Rozhled z ní předestírá nejen celou Prahu, ale za jasného počasí i výhled po bezmála celých Čechách. (zdroj).  Na rozhľadňu sme išli aj napriek dažďu, najprv sme sa obávali, že bude zatvorená, ale nebola. Kedže som vyšla aj Eifelovku po schodoch, rozhodla som, že pôjdeme aj teraz :D. Vopred soms i ale nezistila, koľko je tam schodov haha, ale zvládli sme, trošku som si pošomrala ale dobre. Na výhliadke nebol takmer nikto iba príšerný vietor. Najvyššie poschodie je za sklom a poschodie nižšie je otvorené, zaujímavé. Z obidvoch je krásny výhľad na celú Prahu. Krása
“Petřín Lookout Tower, one of the most prominent landmarks of Prague, was built as part of the Jubilee Exhibition in 1891 as a loose copy inspired by the Eiffel Tower (at a ratio of 1:5). It is 63.5 metres high, and 299 steps lead to its peak, which is at the same altitude as the real Eiffel Tower. The view from its top overlooks not only the whole city, but on a clear day you can see nearly all of Bohemia.” (source)
BONUS:
Prechádzka po miestach, ktoré keď nenavštíviš, ako keby si v Prahe ani nebol/a // The most popular walking tours in Prague –  “Highlights of Prague” are:
  • Pražský hrad //  The Prague castle – belongs with his Art and Architectonical Character, but also with its historical meaning to the most important cultural monuments in the Czech Republic.
  • Karlov most // The Charles bridge – is the oldest standing bridge over the river Vltava is in Prague and the second oldest well-kept bridge in the Czech Republic. 
  • Staromestské námestie // Old Town Square
  • Pražský Orloj // Prague Astronomical Clock or Prague Orloj
  • Katedrála svätého Víta // St. Vitus Cathedral
  • Staromestská radnica // Old Town Hall
  • Malá Strana // The name Malá Strana translated into English literally means “Little Side”, though it is frequently referred to as “Lesser Town”, “Lesser Quarter”, or “Lesser Side”. This name derives from its position on the left (west) bank of the river Vltava, on the slopes just below the Prague Castle, in opposition to the larger towns of Prague on the right bank, to which it is conjoined by the Charles Bridge.
Tento výlet za hranice hodnotím na výbornu a ako jeden z tých na ktoré sa nezapomína. Verím, že sa tento rok ešte raz za hranice dostanem. // This trip was amazing and unforgettable. I hope, this was not my last trip abroad this year. ******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply