Ako sa obliekali Turčania vo všedné alebo výnimočné dni? Krásu tradičných odevov tohto regiónu predstaví výstava Na piatok i na sviatok, ktorú otvoria v Etnografickom múzeu v piatok 31. januára 2020 o 16.30 hod. Vernisáž výstavy bude spojená s módnou prehliadkou odevných kompletov, súčastí a doplnkov. Turiec patrí k regiónom, ktoré neprávom trpeli nedostatkom záujmu bádateľov o ľudový odev. Vyplývalo to zo striedmeho vzhľadu a menšej dekoratívnosti odevu oproti iným častiam Slovenska, aj zo skutočnosti, že sa zachovalo málo písomných a obrazových dokladov z predchádzajúcich období.

Rozmanitosť a krásu tradičného odevu aj šikovnosť našich predkov už viac ako jedno storočie dokumentuje Slovenské národné múzeum v Martine. Z fondu ľudového odevu sa v jeho depozitároch nachádza takmer 40 000 predmetov z 1 300 lokalít na Slovensku. Viac ako 1 200 kusov z nich pochádza z turčianskych miest a obcí. Výstava Na piatok i na sviatok predstavuje odev nosený v Turci v priebehu viac ako dvoch stoviek rokov – od prvej polovice 18. storočia až do 80. rokov 20. storočia. Poukazuje aj na prechod od vidieckeho k mestskému typu dámskeho, pánskeho a detského odevu. Okrem odevných kompletov nainštalovaných podľa rôznych situácií ponúka výstava pohľad na viac ako 700 kusov odevu rozdeleného podľa jednotlivých súčiastok.

kúp si môj kurz vyšívania

Návštevníci budú môcť spoznať rozmanitosť spodných sukní, košieľ, rukávcov, živôtikov, kabátikov, šatiek, čepcov aj spodného prádla, ktoré tvorili súčasť ženského odevu. Bohato vyšívané náprsenky na mužských košeliach, typické pre turčiansky región, spolu s nohavicami zastupujú na výstave mužský odev. Druhá časť výstavného priestoru je venovaná odevu už zväčša priemyselnej produkcie, ktorý nosili ženy v Turci od 20. do 80. rokov minulého storočia. Výstava Na piatok i na sviatok je pre návštevníkov prístupná v Slovenskom národnom múzeu v Martine do 11. apríla 2021. https://www.snm.sk/?slovenske-narodne-muzeum-v-martine-aktualne-vystavy&clanok=na-piatok-i-na-sviatok

viac foto TU

You May Also Like

Leave a Reply