Bola nedeľa ako každá iná. Pípla notifikácia s otázkou “poraď nám nejaký zámok, hrad v okolí … alebo vieš čo? Poď rovno s nami.” Viete, že pozvaniu na výlet za krásami našich hradov a zámkov jednoducho neviem odolať. Najprv sme rozmýšľali nad výletom na Bzovík. Potom mi napadlo, že som na instagrame videla zaujímavý hrad, ktorý sa mi na Slovensko nehodil a chcela som ho vidieť na vlastné oči. Hrad Marcus. Cestou sme mali aj ďalší pozoruhodný objekt, ktorý som túžila navštíviť, Kaštieľ v Dolnej Mičinej. Podľa informácii na webe sú obidva objekty verejnosti neprístupné, pretože sú v súkromnom vlastníctve. Samozrejme by bolo super vidieť aj ich interiér, ale mne bohato stačí aj exteriér. Ku kaštieľu v Dolnej Mičinej sa dostanete naozaj ťažko a je to tam aj dosť “na vlastné riziko”, takže to si radšej vyhľadajte na internete, tam vás nebudem posielať. Ak chcete vidieť niečo zaujímavé, pozoruhodné a niečo, čo by ste pri vyjdení z lesa nečakali na lúke, tak určite odporúčam Hrad Marcus, o ktorom si môžete prečítať v článku nižšie. Inšpirujte sa.

 

 

// čo sa o hrade dočítate na internete:

Hrad má dokonca aj oficiálnu stránku TU.  Históriu si môžete prečítať priamo na odkaze a ja si dovolím skopírovať hlavnú myšlienku: “Pre trvalú spomienku bohatej histórie a obranyschopnosti tohto územia, ako aj odvahy ľudí, ktorí bránili svoje územie pred vpádmi, je na mieste starej usadlosti z 19. storočia postavená táto replika stredovekého hradu. V dolnej časti oplotenia sa nachádza kaplnka Sv. Barbory a na plotových dieloch sú umiestnené starodávne kresťanské symboly.(zdroj) V okolí hradu sú ďalšie hrady, ktoré môžete navštíviť jednou cestou: Hrad Teplica, Hrad Revište, Hrad Šášov, Zvolenský Zámok, Starý zámok a Nový zámok.

// čo o hrade píše bulvár 

Oveľa známejšie o tomto hrade sú bulvárne klebety. Tieto informácie nám povedali aj miestni obyvatelia, ktorí boli pri hrade na prechádzke v rovnakom čase ako my. “Istý bratislavský podnikateľ tam pre svojho syna Marcusa nechal postaviť repliku stredovekého hradu. Motiváciou mu vraj bol fakt, že v minulosti v tejto oblasti zaniklo veľa takýchto stavieb.” (zdroj) Meno podnikateľa nikto nepozná a interiér hradu je vraj prázdny. 
 
 

// ako sa k hradu dostať

Ciest je viacero. Pri samotnom hrade, ktorý bol na lúke viedli cesty z každej strany. My sme išli z obce Repište cez les. Cesta nie je nijako označená. Jednoducho sme auto odstavili na parkovisku a verili sme navigácii v mobilnom telefóne. Cestou sme našťastie stretli deti, ktoré nám potvrdili, že ideme správne a máme ísť pomedzi domy, cestičkou až hore do lesa. Poviem vám, na túto trasu sme neboli vhodne oblečení ani obutí. Je to strmá cesta, ktorú lemovali kamene a bolo tam aj dosť vlhko, takže je potrebné dávať si pozor pod nohy. Zvoľte radšej pevnejšiu obuv a nezabudnite na repelent proti kliešťom. Cesta nám trvala približne pol hodinu. Miestami bol kopec naozaj strmý, no mne robila väčší problém cesta späť. Zvládli sme to aj v mestských teniskách a riflovej bunde :D. Keď už ste na vrchole, zrazu vidíte, že les končí a uvídite svetlo. V tom svetle sa zrazu z ničoho nič na veľkej lúke rozprestiera hrad ako z filmových štúdií. My sme sa zmohli iba na otvorené ústa a “wow”. Nevedeli sme či to je naozaj alebo sme vstúpili do nejakého zázračného lesa (dobre preháňam, ale znie to dobre, čo poviete?). Vybrali sem sa poľnou cestičkou a prišli sme až k samotnému hradu. Príšerne tam štekal pes, ale akonáhle sme boli pri bráne tak prestal, zaujímavé. 

// môj názor na hrad

Pred hradom nechýba informačná tabuľa s históriou hradu. Popri hrade vedie plot, na ktorom sú rôzne symboly aj s popiskami s spodnej časti. Tráva bola okolo zámku pokosená a tak vytvorená cestička okolo hradu. Popri hrade sú aj lavičky a dokonca v diaľke jeden, volajme to “instagram friendly spot” kde si môžete urobiť krásnu fotku s celým hradom v pozadí. V záhrade, kam sa ale žiaľ nedostanete, sú sochy s popiskami a legendami a takisto lavičky. Neviem sa rozhodnúť, či to ešte len plánujú sprístupniť turistom, alebo to má len tak vyzerať. Na rohu je dokonca aj kaplnka. No veľmi zaujímavé a nevšedné miesto. Chvíľu sme tu pobudli, poobzerali hrad z každej strany a usúdili, že keby tu robili aspoň kávu a ponúkali nejaké nápoje, tak by to bolo parádne miesto. Na druhej strane by tu už nebol taký kľud, aký sme mali pri návšteve my a isto by to bolo preplnené turistami. Určite odporúčam potrápiť sa a vyhľadať túto krásu. Je to stavba z roku 2009, ale mňa uchvátila. Tento hrad je 90.v poradí, ktorý som navštívila. Tá stovka je čoraz bližšie.
 

 

FOTO: @Ivana Klepáčová

 

You May Also Like

One comment

Tak ten je krásny a vobec som o nom ešte nepočula… Len je dost daleko… ale raz snad tam zavitam.

Leave a Reply