Často sa mi stáva, že mi niekto o niečom alebo niekom rozpráva s takou vášňou, že chcem porozumieť, čo na danej osobe alebo veci (ak to tam môžem nazvať) tak obdivuje. Mám rada, keď veciam rozumiem, čo si budeme hovoriť. Bolo to tak s knihou “Hlava 22” z ktorej neustále citoval môj bývalý šéf. Tak som zašla do antikvariátu a kúpila ju. Mal pravdu, kniha bola vtipná a vryla sa mi do pamäti. Môj rehabilitačný doktor prirovnával moje pokroky po operácii nohy k výrokom z knihy o Einsteinovi. Veľakrát mi počas masírovania jazvy rozprával o tomto človeku a takisto citoval niektoré jeho výroky. Niektoré mi musel vysvetliť, lebo som ani za svet nerozumela, čo to má spoločné s tým, že mám pri chôdzi používať obidve barle nie iba jednu. Ešte som nenašla vhodnú slovenskú verziu, ale raz si prečítam aj túto o Einsteinovi. Nedávno som takmer každý deň počúvala o tom, aký je Roger Federer skvelý. Tak sa pýtam “Ako človek alebo športovec?” Odpoveď znela “…aj aj, on je jednoducho neuveriteľný”.  Tak si hovorím, že je to trošku prehnané tvrdenie, ale samozrejme nepoznám ho, nemôžem si robiť závery.  
 

Jedno popoludnie po práci, kedy som mala dve možnosti, buď prefackať kolegyňu, ktorou som sa nechala vytočiť alebo sa ísť ukľudniť. Zvolila som druhú možnosť a zašla do kníhkupectva, ktoré som mal apo ceste a tam sa vždy cítim ako v raji. Sadla som si na gauč a rozmýšľala či si prelistujem 1000 stranovú knihu o barokových stavbách alebo si popozerám knihu o Karolovi Plickovi (ktorú som si spolu s Karolom Kállayom dala na zoznam “musím mat”). V tej totálnej vytočenosti mi zrak padol na poličku označenú štítkom “životopisy” a tam sa na mňa usmieval on, Roger Federer.  Presne oproti mne. “Ivana, ty tie knihy už nemáš kam dávať, ani na to nemysli.” Začal rozhovor medzi rozumom a srdcom. “Však miesto na jednu knihu nájdeš, a môžeš ju nechať na stole v kancelárii”, povedalo srdce. Páni teda už po neviem koľkýkrát uzatvorili dohodu, že “ok, ale to už bude tento rok posledná” a rozum dodal “lepšie bude kúpiť si ďalšiu knižnicu, koho chceš oklamať”. Tak som úsmev Rogerovi opätovala, pohľad som nasmerovala do zeme, vlasy si dala za ucho a zhlboka sa nadýchla. Asi som s ním aj trošku flirtovala. Cestou k pokladni som zobrala ešte jednu knihu takou rýchlosťou aby si to rozum všimol trošku neskôr, zaplatila a s blaženým pocitom odišla z predajne. Sadla som si na prvú lavičku, rýchlosťou svetla roztrhla priesvitný obal a pustila sa do čítania.

 

Roger Federer je naozaj úžasný človek, športovec, manžel, filantrop aj otec. V tej knihe je na záver niekoľko názorov aj od veľkých športovcov, novinárov, ľudí, ktorí sa s Rogerom mali možnosť stretnúť a nenašiel sa ani jeden človek, ktorý by na neho mohol povedať niečo zlé. Pri maximálnej vyčerpanosti rozdáva rozhovor v 3 jazykoch, pamätá si mená detí novinárov, kde skončili posledný rozhovor, je milý, pokorný, pracovitý, vie sa maximálne sústrediť, je vtipný a myslím, že som sa do neho zaľúbila. Normálne sa moje srdce išlo zblázniť, keď opisovali ako sa nebojí prejavovať emócie, a po každej prehre alebo výhre si verejne poplače, ako sa mu trasie hlas pri rozhovoroch, kde rozpráva ako si váži svoj tím, to že vyhral, ako vytvoril nadáciu, ako robí veľmi veľa vecí bez toho aby o tom svet vedel. Že nemyslí iba na seba, ale na všetkých okolo seba. Je na seba tvrdý, prísny, chce veľa dosiahnúť, ale šport si stále dokáže užívať a keď to tak nie je tak to rieši, aby to tak bolo. no wow, ja som zostala uchvátená. 
 

 

Kniha je rozdelená do niekoľkých kapitol, číta sa krásne, nevedela som sa od nej nikdy odlepiť, doplnená farebnými fotkami a nechýba ani tabuľkový prehľad víťazstiev. Kapitoly sú o jeho detstve, začiatkoch, rodičoch, po ktorých zdedil veľa vlastností, o úspechoch, neúspechoch o jeho nadácii. Po každej kapitole som si na YT púšťala videá aby som navnímané emócie z opisov mohla vidieť aj na vlastné oči. Prípadne som si vyhľadala články a fotky z daného obdobia. Ak o tenise nič neviete, ako ja budete potrebovať slovník tenisových výrazov, alebo výrazy googliť. V knihe sa ale často opakujú, takže sa vám dostanú pod kožu veľmi rýchlo a ku koncu budete mať pocit, že môžete nejaký ten tenisový zápas komentovať. Niektoré som dokonca ani nevedela prečítať :D. Knihu napísal novinár a je to vraj už druhá kniha, myslím, že prvú napísal predtým ako vyhral turnaj, a túto až potom. Je veľmi pútavá a zaujímavá. Naozaj. Nezľaknite sa toho, že tenis, je to o ňom nie o tenise :).
 
Roger je pán, naozaj som rada, že sa na mňa vtedy z tej poličky usmial a ja som ho mohla “spoznať”. Chcela by som stretnúť človeka ako je on … pridávam si ho na zoznam. Odporúčam všetkými desiatimi, je to skvelá kniha a skvelo napísaná kniha. btw. čítala som na ňu aj zlé recenzie, ale to od fanúšikov RF v zmysle, že je tam iba vychválený a chýba kritika a niečo zlé na neho, čo ma pobavilo, a druhá vec je že slovenská verzia má naozaj veľa preklepov a chýb, takže aj to vyrušovalo čitateľov.
 
 
vydavateľstvo: Timy Partners, 2019
autor: René Stauffer
počet strán: 352 + 16 (fotky)
cena: okolo 16 EUR
popis: „Roger Federer je to najväčšie, čo som za viac ako 40 rokov s tenisom zažil.“John McEnroe. Roger Federer, „tenisový džentlmen“ (NZZ), je nielen jedným z najúspešnejších tenistov všetkých čias, ale aj spoločensky angažovaným a veľmi hĺbavým človekom, ktorý vždy zostáva sám sebou. Ako jeden z mála novinárov pozná René Stauffer „planétu Federer“ úplne bezprostredne. Bol pri Federerovom prekvapivom ukončení sezóny v lete 2016, ale aj pri návrate a úspešnom preklenutí veľkej krízy len o pol roka neskôr prostredníctvom senzačného triumfu na Australian Open. Stauffer pútavo popisuje, ktorí ľudia, tréneri a mentori boli pre túto výnimočnú kariéru dôležití a prečo Federerov vplyv na dvorcoch aj mimo nich pretrvá aj po konci jeho aktívnej činnosti.******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply