škola šitia: ako nahradiť gumičku za pevný pásik na púzdrovej sukni

Túto sukňu som dostala. Je naozaj krásna, má veľmi pekný strih a takisto sa mi páči materiál a vzor. Jediné čo mi na nej prekážalo a tejto sukni vôbec nelichotilo, bola gumička v páse, ktorá mala zabezpečiť "one size" veľkosť. Vďaka gumičke výrobca nemusel dlho premýšľať nad rozmermi jednotlivých konfekčných veľkostí, čo je veľmi praktické, ale na postave to nevyzerá až tak dobre. Použitie gumičky na takýto strih sukne nie je, podľa mňa, vhodný. Vhodnejšie použitie je na kruhové alebo polkruhové, ktoré nekopírujú postavu, ale ani tam nemusí každému vyhovovať. V páse sa bežne na púzdrových sukniach robia odševky, ktoré sú, vzhľadom na postavu, u každej ženy iné. Niektoré ich máme hlbšie, niektoré potrebujeme viac ubrať v páse a menej cez smerom k bokom. Na tejto sukni odševky úplne chýbali a látka zo zadného dielu sukne bola jednoducho stiahnutá do gumičky. V prípade ak ste konfekčná veľkosť S a oblečiete si takúto sukňu, ktorá je určená aj pre veľkosť L, gumička sa vôbec nenatiahne. Látka je nazberaná a vytvorí sa "bublina", zdeformuje vám  postavu a urobí zadok o dve čísla väčší. Rozhodla som sa, že tento postup nafotím a spolu sa môžeme naučiť, ako pás napraviť, urobiť ho pevný a hlavne prispôsobiť vašej postave. Inšpirujte sa. 
Sukňu otočte na ruby a vypárajte pásik. V mojom prípade bola/ je sukňa aj podšitá. Pásik bol prestrihnutý na dvoch miestach, na bokoch, kde boli prestrihnuté aj jednotlivé diely sukne. Vypárala som spodničku (ale nie celú, pozri fotky nižšie) a "otvorila pásik na spomínaných dvoch stranách.
V týchto častiach bola prichytená gumička, ktorú som tam nechcela. Na páranie som použíla takéhoto pomocníka, nájdete to pod názvom "pomôcka na páranie švov" alebo "páradlo". S ním sa pára veľmi ľahúčko, ale je potrebné dať si pozor, lebo je naozaj ostré a mne sa už párkrát stalo malé zranenie, alebo som roztrhla látku.


Keď pásik rozpárate na obidvoch stranách a budete mať šťastie, tak sa dá gumička veľmi jednoducho vytiahnúť. Ak to šťastie nemáte a výrobca gumičku prišil o sukňu, tak musíte vypárať aj to. Vlastne to musíte urobiť tak či tak, lebo ideme sukňu vytvarovať a urobiť odševky.
Keď máte všetko odpárané, spodnička zostala prichytená iba po stranách, tak ešte vypárajte cca 20 cm z bokov. Ešte k tej spodničke aj samotnému páraniu. Tento postup sa dá aplikovať na sukňu so zapínaním vpredu na gombíky resp. na púzdrovú sukňu. Ak budete mať napríklad kruhovú, polkruhovú sukňu bez zapínania na gombíky, myslite na to, že bude potrebné nejako sa do sukne dostať. Najlepšie je všiť na bok zips a gombík. Vtedy ani nemusíte upravovať odševky, pretože je sukňa nazberkaná po celom obvode a tam vám nebude nič odstávať. To ale nechcem pliesť a zostanem pri postupe na púzdrovú alebo sukňu, ktorá kopíruje postavu.


Potom odporúčam sukňu si obliecť a ujasniť si koľko chcete látky odstrániť resp. ako veľmi chcete aby bola priliehavá. Nezabudnite si držať bok na boku, aby sa nestalo, že bočný šev resp. tam kde sa spájajú na boku dva diely sukne, budete mať niekde na prednom stehne a podobne. Takže si ju oblečte, rukami prichyťte bok na bok a vzadu vám pomocníčka zopne odševok, aby sukňa pekne kopírovala telo a neodstávala. 
Potom som vyžehlila odpáraný pásik, podlepila plátnom a pripla na upravený zadný diel sukne. Prebytočnú časť som odstrihla. Zošila som dokopy boky sukne a pásik na stranách. Opäť vyžehlila a nakoniec som prišila aj spodničku.
Opäť to znie veľmi jednoducho, ale chce to trpezlivosť a aj čas. Ak by bolo čokoľvek nezrozumiteľné neváhajte mi napísať.
 

******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)