Kniha Móda storočia je prvá kniha o móde, ktorú som si vôbec kúpila. Stála ma 99 slovenských korún. Pre predstavu teraz stojí okolo 40 EUR, ale vo väčšine kníhkupectiev je vypredaná. Pamätám si, že som vtedy bola svetovou módou tak trošku posadnutá, veľmi ma zaujímala história, módny návrhári, kto čo kedy vymyslel, navrhol, čo ho inšpiruje pri tvorbe. Knihu som prečítala veľmi rýchlo a čerpala z nej informácie na niekoľko seminárok na strednú školu (študovala som ekonómiu, ale na niektorých predmetoch sme mohli hovoriť o témach nášmu srdcu najbližších). Potom som sa začala zaujímať viac na slovenskú módu, históriu, ľudové odievanie a etnológiu. Knihu Tisícročie módy som poznala, ale nevedela som ju nikde zohnať. Ak ju predávali, tak antikvariáty a za šialené ceny. Objavila som ju v jednom banskobystrickom antikvariáte, kam som išla lebo som mala čas pred prednáškou o farbení látok. Bola za veľmi priaznivú cenu, približne 15 eur a nechcela som veriť vlastným očiam, že som ju našla. Kniha je zameraná na odievanie nie len vo svete, ale aj v Uhorsku a Veľkej Moravy. Úžasný poklad. Inšpirujte sa tipmi na knihy o móde a odievaní.

// Móda storočia
Kniha mapuje históriu módy od roku 1900-2000. Kniha je vytlačená na kriedovom papieri a je poriadne ťažká, čo celkom zvyšuje jej cenu v dnešnej dobe. Obálkou ma až tak nezaujala, skôr názvom. Kniha je pekne spracovaná, rozdelená  po cca 10 -20 rokoch. V každej časti je obrazová príloha, fotky, veľa sa venuje najvýznamnejším návrhárom danej doby, čo priniesli do módy a takisto aj samotnému ženskému a mužskému odievaniu. V knihe je veľmi veľa zaujímavých informácii ohľadom svetovej módy a toho čo na jej formovanie malo vplyv. Kniha má formát A5 a má pevné dosky. V kníhkupectvách som ju už veľmi nevidela, ale možno budete mať šťastie, prípadne skúste antikvariát.

// Tisícročie módy
Kniha je rovnako na kriedovom lesklom papieri, takisto je ťažká a rozmery sú cca A4. Obsah je rozdelený na jednotlivé obdobia ako napríklad Veľká Morava, Uhorsko a podobne a hlavne na strednú Európu.  Zachytáva vývoj od Veľkomoravskej ríše po prvú svetovú vojnu, ktorá bola v dejinách odievania veľkým medzníkom. Obsahuje veľa informácii o tom, čo sa nosilo v jednotlivých obdobiach, z akých materiálov, ako sa jednotlivé kusy oblečenia nazývali a je doplnená o veľa fotiek a dobových kresieb. Táto kniha je úplne iná ako knihy, ktoré doteraz o móde vyšli. “Na Slovensku sa doteraz odevu venovala pozornosť skôr z hľadiska etnografie, publikácia zameraných na odev ostatných vrstiev spoločnosti v rôznych historických obdobiach u nás takmer niet. Autorky sa pokúsili zachytiť podoby oblečenia človeka na našom území v priebehu desiatich storočí , kde sa celoeurópskom pozadí módneho vývoja akcentuje domáce pomery. Nezaoberá sa iba dejinami odevných súčastí, kompozíciou odevu a jeho premenami, ale začleňuje ich do širšieho rámca histórie a kultúry u nás. Tento prístup a riešenie je hlavným prínosom publikácie.” Kniha je skvelá 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply