“Je tam veľa turistov?”. Presne takto začítala každá konverzácia po návrate z Chorvátska. Plitvické jazerá lákajú ročne tisíce turistov. Niektorí si volia národný park ako cieľ svojej cesty kvôli nádhernej prírode a iní chcú vidieť na vlastné oči kde boli nakrúcané scény filmu Poklad na Striebornom jazere a Winnetou. Mňa lákalo hlavne to, že som chcela vidieť Chorvátsko z iného pohľadu ako pláže a oddych pri mori. O tom, že sa tam natáčali scény filmov som sa dozvedela pár dní pred odchodom. V parku nie sú žiadni sprievodcovia, takže doteraz netuším, kde boli natáčané a filmy som žiaľ ani nevidela. Ak chcete vidieť na vlastné oči výhľad, aký nájdete vo všetkých marketingových materiáloch t.j. fotka hore, tak ho uvidíte až úplne na konci. Myslím, že sa dá ísť aj opačnou stranou t.j. proti prúdu všetkým turistom, ale overte si to. Ak chcete navštíviť Plitvické jazerá kvôli oddychu alebo relaxu, tak to vás tu nečaká. Plitvické jazerá pokrývajú 300 km2, kde je vybudovaných 22 km chodníkov v jazernom systéme a 36 km turistických chodníkov. Viem vám zaručiť hluk z vodopádov, vlhko, úzke drevené chodníky a nekonečné jazerá, vodopády a prírodu. Týmto vás nechcem odradiť, ale pripraviť vás na realitu, aby ste neboli sklamaní. V článku sa dočítate zaujímavosti o národnom parku a moje odporúčania, čo si napríklad zbaliť a vysvetlenie prečo máte pocit, že je park preplnený turistami. Inšpirujte sa.

Národný park je otvorený 365 dní v roku, samozrejme majú niekedy aj zatvorené kvôli veľmi zlému počasiu alebo údržbe, preto odporúčam pozrieť si oznamy na oficiálnom webe. Do národného parku Plitvické jazerá  sa vchádza troma vstupmi a každý vstup je limitovaný počtom turistov. Čo to znamená? Každú hodinu do parku pustia asi 200 turistov t.j. na jednu hodinu predávajú obmedzený počet lístkov. Vpustia ich naraz. Takže áno, bude sa vám zdať, že tam je veľa turistov. Btw. odporúčam lístky kúpiť online. Na začiatku sú všetci očarení prvým jazerom a prvým vodopádom a vášnivo si ich fotia, natáčajú, pridávajú na IG a FB, robia si selfíčka a podobne. To je dôvod, ktorý vytvára hneď na začiatku veľké rady, ktoré sa takmer nehýbu a vy máte pocit, že to jazero budete musieť preplávať, aby ste videli viac. Btw. je to národný park, takže je zakázané čokoľvek trhať, plávať v jazerách, kŕmiť zvieratá a zahadzovať odpadky na zem. Tie ani nemáte kam vyhodiť, lebo tam nie sú smetné koše, takže pekne si ich noste v ruksaku až k autobusu. Keď prekonáte prvé jazero a prvý vodopád, tak to je už potom taká prechádzka. 
Ak rozmýšľate nad výletom na Plitvické jazerá tak vám odporúčam držať sa týchto zásad resp.toto sú moje odporúčania: 

 1. chce to veľkú dávku trpezlivosti – chodníky sú tak pre dvoch ľudí,  takže odporúčam nepredbiehať sa resp. ak už, robiť to tak, že to turistovi oznámite, nestrkať sa, chodníky sú drevené, miestami klzké, popod niektoré tečie vodopád, niektoré budú možno zaplavené
 2. urobte si jednu fotku a choďte ďalej – buďte ohľaduplní, nie ste jediný človek v parku, vodopádov a jazier tam bude veľmi veľa, všetky sú takmer rovnaké veľkosťou, sfarbením, takže nezdržiavajte na prvom jazere, kde nie je žiadna šanca na obídenie vás
 3. osobne si myslím, že nemá zmysel brať tam veľmi malinké deti (také čo ledva chodia) a už vôbec nie kočík – malé deti tam boli skôr vystrašené veľkým hlukom vodopádov (prechádza sa tam z veľkého hluku do úplného ticha). Na inom blogu som naopak našla článok s nadpisom “plitvické jazerá s deťmi”, v tom prípade určite zvoľte jednoduchšiu trasu. Naša trvala 6 hodín.
 4. zoberte si pevnú obuv a aspoň jedno tričko na prezlečenie, je tam poriadne vlhko – aj na oficiálnej stránke je upozornenie ohľadom obuvi “Open toe footwear is not recommendable for park visit. We recommend mid-cut hiking shoes.” Na chodníkoch, cez les, je veľa klzkých koreňov stromov, inak sú chodníky pekne upravené resp. vychodené. Na jeseň by som si dala pozor na klzké listy. Rozhodne tam nechoďte v balerínach, sandáloch a plátenkách. Zoberte si niečo pevnejšie, čo vám bude tlmiť nárazy, má trošku hrubšiu podrážku, predsa idete do lesa, a vydržíte 6 hodín. 
 5. v parku sa veľmi rýchlo mení počasie a často spŕchne – len tak z ničoho nič. Sú to však také minútové prehánky na osvieženie, takže možno zvážte nepremokavý obal na ruksak a fotoaparát. Nám síce nesvietilo slnko, mali sme veľmi príjemný čas, ale z recenzií som vyčítala, že slnko sa odráža od jazier a ste ako v skleníku, takže určite nezabudnite na opaľovacie prípravky, slnečné okuliare a pokrývku hlavy. Opäť aj toto je v odporúčaniach na webe parku – slnečné okuliare, dáždnik alebo pršiplásť a opaľovací krém.
 6. zoberte si vrecko na odpadky, koše tu nenájdete. Ako Anka povedala, kto by to tu chodil po nás zbierať. Koše sú na WC a pri občerstveniach. Nevyhadzujte na zem ani špaky z cigariet. Tie Anka zbierala takmer všade po zemi, hrozné od turistov. 
 7. zoberte si dostatok vody na pitie. Nabrať si ju môžete na WC, ktoré je tak v 1/3 cesty, keď pôjdete na loďku a potom ešte pri nástupe na vláčik v 2/3 cesty. Od seba sú vzdialené cca 3 hodiny. Ako som už písala je tam vlhko a budete chcieť veľa vody verte mi.
 8. nezľaknite sa veľkej rady na loď. Na jednu sa zmestí okolo 100 ľudí, takže to ide veľmi rýchlo. Počas našej návštevy boli v prevádzke všetky lode, cca 8 ks.
 9. občerstvenie je pri prvej zastávke, tam kde sa nastupuje na loď. Mne chutilo a nebolo to až tak predražené (ale ani nie lacné). Predávali hamburgery, hranolky, nápoje aj vegetariánky hamburger vám urobia, ale nečakajte zázraky. Na druhej strane asi aj varili, ale to si nie som istá. Môžete si zobrať aj vlastné jedlo, je tam veľa stolov a lavičiek.
 10. ak vám zvyknú padať veci z ruky, tak odporúčam zavesiť si mobil aj foťák na šnúrku na krk. Ja som bola celú dobu v strese, že sa mi niekde zavadí a padne do jazera. Odtiaľ ho už nikto nevyberie. 
 11. neberte si veľa vecí, stačí vám naozaj voda, jedno tričko, tenká bunda ak by pršalo, pršiplášť a rýchle občerstvenie. Na hlavu klobúk alebo šiltovku, slnečné okuliare a nezabudnite sa natrieť opaľovacím krémom.
 12. ak si chcete urobiť prestávku nestojte na chodníku, ale využite lavičky alebo si zájdite na miesta, kde nebudete zavadzať. My sme zašli na miesta, kde neboli turisti alebo tam kde sa rozdvojovala trasa a nebolo tam veľa turistov. Nemala som nejakú extra potrebu oddychovať, ale keď sme si všimli koľko je hodín, tak sme si pár prestávok urobili. 
 13. suveníry si kupujte až na konci, nekupujte pred tým ako idete do parku. Sú otvorené celkom dlho, ale vždy si to overte, takže stačí kúpiť na konci, keď už pôjdete preč. 
 14. do radu sa postavte aspoň 20 minút pred vstupom, aby ste neboli úplne na konci, ale je to na vás – možno aj vzadu bude fajn. My sme boli skupina a mali sme osobitý vstup pre skupiny
 15. posledná rada je ohľadom vstupenie, odporúčam nákup online, kde presne vidíte, na ktoré hodiny je voľný vstup. Prípadne ak to chcete risknúť, tak sa kupujú pri parkovisku, a napr. my sme prišli o cca 9:00 a už tam visel oznam, že najbližší voľný vstup je až okolo 12:00 (už presne neviem). 
Zaujímavosti o Národnom parku Plitvické jazerá:
 • Označenie Plitvické jazerá po prvé použil v roku 1777 kňaz Dominik Vukasovič. 8. apríla 1949 bol založený národný park na ochranu unikátnej kaskády (prevýšenie 156 m) a v roku 1979 bol zaradený na zoznam Svetového dedičstva UNESCO. Do roku 1958 bol pre turistov neprístupný. Na jar 1991 sa územie parku stalo miestom veľkonočnej krvavej bitky, prvého vojenského konfliktu, ktorý si vyžiadal obete v rámci juhoslovanskej občianskej vojny. Dodnes (2017) sú na niektorých miestach míny. (zdroj)
 • V parku je na piatich riekach 16 väčších a niekoľko malých jazier, ktoré sa delia na dve skupiny – Horné a Dolné. Celková rozloha jazier je 217 ha. Do hornej patrí 12 jazier (Prošćansko jazero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Vir, Veliki Jovinovac, Mali Jovinovac, Galovac, Milino jazero, Gradinsko jazero, Veliki Burget, Kozjak), dolnú tvoria 4 jazerá (Milanovac, Gavanovac, Kaludjerovac, Novakovića Brod). Loď vás prevezie cez najväčšie z nich – jazero Kozjak. Nachádza sa tu 140 vodopádov, 20 jaskýň a prameňov. 
 • V rámci národného parku sú prísne chránené a neprístupné lokality, kde sa nachádzajú endemické rastliny – jedná sa napr. o lúku so 42 druhmi orchideí alebo lúku so 16 druhy ľalií. Neprístupné sú tiež pralesné rezervácie. V lesoch žijú veľké šelmy – medvede, vlci, rysy. Údajne ich tu žije najviac zo všetkých chorvátskych lokalít. Hojná je tu aj vysoká a čierna zver. Jazerá sú bohaté na ryby a raky, ale lov je prísne zakázaný.
 • Plitvické jazerá sú svojim spôsobom unikátne. Ich vzhľad sa totiž neustále mení. Za všetko môže usadená hornina – travertín. Okolité rozpustené horniny zásobujú vodu uhličitanom vápenatým, takto nasýtená voda potom kropí machy a riasy, na korienkoch ktorých sa uhličitan zráža. Následkom chemických procesov rastliny takmer „skamenia“. Proces neustále pokračuje, vytvára vrstvy, ktoré v riečišti spôsobujú rôzne zábrany. Tých keď je už mnoho, vodnú plochu úplne oddelia, a tak vznikne nové jazero. (zdroj)
 • Pri jazere Galovca je na skale upevnená tabuľa s podobizňou Dr. Iv Pevalek, vďaka ktorého výskumu získali Plitvické jazerá národnú a svetovú ochranu. Hovorí sa, že keď ho pošúchate po nose, tak sa do Plitvíc ešte vrátite (preto má taký lesklý nos). Uvidíme, pošúchala som :).
 • Na suveníroch najčastejšie nájdete medveďa hnedého, ktorý tu vraj žije uuuu, ale nebojte v časti ktorá nie je prístupná turistom a pokiaľ nebudete robiť neporiadok a nechávať za sebou jedlo, tak dole ani nezíde.

Vopred vám píšem, že tých jazier a vodopádov a dychberúcich výhľadov budete mať nad hlavu a tak v 2/3 vám to už pôjde krkom a budete sa chcieť čo najskôr vymotať z parku a nebudete mať chuť fotiť a natáčať.  Keď som si doma pozerala fotky, tak boli naozaj všetky rovnaké, však pozrite v článku :). Plitvické jazerá sú nádherné, ale stačí ich vidieť raz v jednom období. Chcela by som tam zavítať možno na jeseň, keď bude všetko krásne sfarbené, alebo najviac v zime, keď bude všetko krásne zamrznuté a zasnežené. Jeseňou si nie som istá, asi len z leteckých pohľadov by to splnilo moje očakávania. V predpovedi počasia sme mali okolo 23 stupňov, mobil nám ukazoval 31 stupňov a bolo fakt vlhko. Prezliekala som sa 2x a tričká som mala mokré, sušili sa mi zavesené na ruksaku počas chôdze :). Vôbec som nevyužila dlhé nohavice ani mikinu, ktoré som mala pre každý prípad v ruksaku. Pomohli naopak vlhčené utierky na osvieženie, make-up nebol nutný blee. Nezdržujte sa pri fotení, tam kde všetci. My sme si trošku pohli a mali sme veľa fotiek bez turistov. Odporúčam to aj vám :). Doplňujúce info – všade sa dalo platiť platobnou kartou, WC boli v areáli zadarmo.
Zájazd som si zakúpila cez CK INTOUR, článok nie je sponzorovaný. Rada vás upozorním na naozaj dobré služby, ktoré Intour rozhodne ponúka. Nikdy mi nezrušili nástupné miesto, iné CK s tým nemajú najmenší problém a 7 dní pred odchodom presmerujú celé SR na jedno nástupné miesto a CK Intour má aj kvalitných sprievodcov. Vrelo odporúčam. Najbližšie zájazdy sú do Poľska (bola som na ňom v zime pozri TU) a ČR.

foto: © Ivana Klepáčováfotky nie je možné použiť, kopírovať a ďalej šíriť bez súhlasu autorky 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

BOLA SOM TAM!! A MUSÍM UZNAŤ ŽE TO TAM BOLO NÁDHERNÉ ALEBO TO NAPÍŠEM AJ NA IG. SKRÁTKA AJ SA MI TAM LEPŠIE DÝCHALO ÚPLNE SI TO PAMÄTÁM CELÉ PROSPELO MI TO NA PĽÚCA, KRÁSNE SA TAM CHODILO, FOTKY NÁM OSTALI NÁDHERNÉ, TEN DEŇ SA ZA TO VYPLATIL MY SME POTOM IŠLI NASPÄŤ DO HOTELU A POKRAČOVALI ĎALEJ DOLE. SOM RADA ŽE SI TAM BOLA. URČITE TO STOJÍ ZA TO, KAŽDÉMU TO ODPORÚČAM UŽ LEN HLAVNE KVÔLI TOMU ČISTÉMU VZDUCHU POPRI NÁDHERNÝCH VODOPADOCH A RIEK. ALE ČO SME MY BOLI TAK CHODNÍKY BOLI ČISTÉ A NEBOLO ANI AŽ TAK VEĽA ĽUDÍ DALO SA CHODIŤ ZROZJIMAT A CESTA POMALY UBIEHALA. MNE AKO INTROVERTOVI NEVADIL ANI TEN HLUK Z VODOPÁDOV ONO NAJVIAC TO BOLO POČUŤ LEN TESNE POD NÍM ALE ĎALEJ TO BOLO SKÔR UKLUDNUJUCE. AKO PRE KOHO, ZA MŇA 100BODOV ODPORÚČAM.

Leave a Reply