Najčastejší argument, ktorý čítam v komentároch k mojim článkom o šití a prešívaní, je “Ivi, veď ja si neviem ani gombík prišiť”. Inšpiroval ma k tomu, aby som vytvorila novú záložku na blogu “škola šitia“, kde sa zameriam na základné opravy a úpravy, ktoré si viete urobiť aj vy. Zopár tipov ste si už mohli prečítať v kategórii DIY/fashion alebo re-fashion. Články som oštítkovala a budú v časti “škola šitia“. Na prišitie gombíka stačí základné vybavenie na šitie, ktoré kúpite v každej galantérii. Ihla, niť, nožničky. V tomto článku vám ukážem ako si dokážete prišiť tri typy gombíkov, s ktorými sa stretávam najčastejšie. Dvojdierkový, štvordierkový a takzvaný kŕčkový gombík. Je to veľmi jednoduché a verím, že to každá/ý z vás bez problémov zvládne. Inšpirujte sa.

 
// pre každé prišívanie gombíka:


Potrebujeme:
  • gombík
  • ihla
  • niť – najlepšie vo farbe gombíka
  • (malé) nožničky
Naschvál budem v tomto článku pracovať s niťou, ktorá je kontrastná k farbe gombíka, aby ju bolo dobre vidno na gombíku aj látke. Vám odporúčam použiť farbu gombíka, aby niť nebolo vidno. Samozrejme ak chcete aby ju bolo vidno, tak použite aká sa vám páči.
Pri prišívaní gombíkov si vždy urobím najprv slučku, aby som mala istotu, že mi uzlík neprejde na druhú stranu. Čo to znamená? Takže najprv navlečieme nitku do ihly, dvojmo, a urobíme uzlík. Samozrejme môžete aj v jedno nie dvojmo, je to na vás, dvojmo bude nitka pevnejšia. Potom pichnem do látky z rubu na líce a opäť z líca na rub. Na rube prevlečiem nitku stredom cez nitky a tak mám istotu, že uzlík látkou neprejde na druhú stranu. Toto robím vždy na začiatku pri každom type gombíka (prvých 5 fotiek na koláži nižšie).

 

// postup:
 
Dvojdierkový gombík:
Po prvom bode t.j. upevnenie uzlíka, opäť pichnem ihlu do rubu látky a prejdem na líce. Navlečiem ihlu do jednej dierky a pretiahnem celú niť až tak, aby gombík zostal tesne na látke. Potom si ho chytím palcom jednej ruky a druhou rukou v ktorej mám ihlu, pichnem ihlu do druhej dierky gombíka. Ihlu prevlečiem a vytiahnem na rubovej strane látky. Niť vždy potiahnem, nie silou, ale tak aby nevznikali ušká a voľné nitky. Takto prevlečiem niť ešte niekoľko krát, z jednej dierky do druhej, a na rubovej strane potom urobím hrčku. Nitku odstrihnem a je to, gombík je prišitý. Malý detail – ak prišívate viac gombíkov, napríklad na kabáte, tak si dajte pozor, aby boli dierky v jednom smere, bude to krajšie ako keby boli hocijako ako prišli. 
Štvordierkový gombík:
Štvordierkový gombík môžete prišiť dvoma spôsobmi.
1) Prvý spôsob je podobný ako pri dvojdierkovom gombíku. T.j. najprv prišijeme gombík cez dve dierky, tak aby vznikla, nazvime to jedna čiarka zo stehov. Potom urobíme uzlík na rube a odstihneme. Potom opakujeme to isté na ďalších dvoch dierkach. Opäť vznikne z nitiek druhá čiarka. Takto budete mať vedľa seba dve “rovné čierky II”. Prečo robíme uzlík po prišití cez dve dierky a potom opäť nový cez ďalšie dve dierky? Zabezpečíte tým to, že ak sa uvolní jedna nitka, druhá bude gombík držať na mieste. T.j. ak sa roztrhne jedna nitka, gombík vám neodpadne. Ak by ste všetko šili jednou nitkou, tak pri uvoľnení vám gombík odpadne.
2) Druhý spôsob je šitie do X. T.j. ihlu picháte do protiľahnej dierky gombíka.Opäť šijeme tak, že najprv pár krát prišijeme dierky do šikma (nie pod seba). Urobíme uzlík, odstihneme a potom začneme nový steh, novú nitku a prišijeme druhé protiľahlé dierky. Takto opäť máme istotu, že ak sa niečo udeje s jednou nitkou, druhá gombík udrží.  Samozrejme to môžete všetko robiť aj jednou niťou, bude to rýchlejšie, ale ak sa vám niť roztrhne, tak celý gombík hneď odpadne. Tento trik s dvoma niťami som čítala len nedávno, inak som sa učila jednou niťou :).
 
Kŕčkový gombík:
S týmito gombíkmi sa môžete stretnúť na dámskom oblečení napr. na svetroch alebo blúzkach. Veľmi sa už ale nepoužívajú. Postup je takmer rovnaký. Fotky hovoria samé za seba. Dajte si iba pozor, aby gombík veľmi neodstával od látky a odporúčam tento krát zvoliť niť vo farbe látky, lebo ju bude vidno (ale je to na vás, niekedy je lepšia aj farba gombíka ako látky). Ihlu pichajte  tesne vedľa seba.

// čo radia knihy:

Nebudem vám to prepisovať, je to zvláštne, nikdy som nikoho nevidela prišívať gombíky pomocou špáradla.
Verím, že som vám pomohla a článok vás inšpiroval k tomu, aby ste sa trošku potrápili a gombík sa naučili prišiť. Chce to iba tréning. Btw. áno viem, že existujú už aj šijacie stroje, ktoré gombíky dokážu prišiť.
 
 

VIDEO

You May Also Like

Leave a Reply