Spomínate si na tieto modré kockované šaty? Mala som ich oblečené iba raz. Materiál je dosť nešťastne použitý. Ľan nie je poddajný materiál a neobsahuje elastén. Preto sa v šatách nedalo hýbať, dýchať, ani zdvihnúť ruky, aj keď na prvý pohľad sadli ako uliate. Sadli, ale to bolo celé. Šaty som ponúkla pár krát v bazáriku, ale vždy sa mi od vás vrátili, že sú nepohodlné. Úplne súhlasím, sú resp. boli. Veľa krát som mala predstavu, že by z nich bola pekná sukňa a plán sme sa pred pár týždňami  rozhodli zrealizovať. Ako nám to išlo si môžete prečítať a pozrieť aj fotodokumentáciu.

predtým … fotila Simona a potom … fotila Lussy

<<<VIAC ŠITIA>>>

Tento môj “projekt” som už štandardne rozdelila na viac častí a dní. Ako prvé som si zobrala všetky veci, bolo ich viac, ktoré som sa rozhodla prešiť. Postupne vám ukážem aj ďalšie, zatiaľ sú tri. Sadla som si k telke a párala som s okuliarmi na nose a pri dobrom svetle. Pri prešívaní oblečenia rozhoduje každý milimeter a žiadne diery a roztrhnuté časti nie sú povolené. Párala som veľmi opatrne. Potrebovala som oddeliť vrchnú časť od spodnej sukni. Vypárala som ich v páse a keďže neboli ani podšité išlo to skutočne jednoducho. Potom som vypárala aj bok cca 20 cm, na tomto mieste bude zips. Dĺžku som neskracovala, to som mal a v pláne až na konci, ale tak sa mi páčila, že som ju nechala v celej dĺžke. Potom som šaty vyžehlila a odstrihla všetky nitky. 

Látka bola pripravená. Potom som vypárala aj ďalšie dva kúsky a cez najbližší víkend som plánovala samotné šitie. Ukázala som mame ako som látku vypárala a aké máme zvyšky na pásik a prípadne vrecká. Vrecká nevyšli, ale to je v pohode, tie robíme len ak zostane látka (ja potrebujem vrecko iba na vreckovku na nič iné, neustále musím mať nejakú po ruke). Samotné šitie bolo jednoduché resp. malo byť 😀 ale ja som veľmi chcela vedieť ako sa vypočítavajú jednotlivé záhyby na faldičky na sukni. Mama mi to vysvetlila a potom ma aj skúšala a mala som to počítať. Bola to zábava 😀 lebo som jej to prirovnala k internetbankingu, že takisto sa ma pýta čo kde nájde a podobne. Tak sa učíme navzájom.

 Na instagreme ste mi písali, že by vás ten vzorec zaujímal. Skúsim vám ho napísať. Potrebujete vedieť celkovú šírku látky a obvod pásu osoby, ktorej sukňu šijete. Keď to odpočítate dostanete množstvo látky, z ktorého môžete urobiť faldy/ záhyby. Určíte si koľko ich chcete a toto číslo vydelíte počtom. Prípadne si ich môžete len tak bez počítania skladať tak, aby ste v závere dostali obvod pása. Je to celkom veda a počítanie je celkom zaujímavé. Ja som vedela, že moju milovanú matematiku ešte niekedy využijem (po skončení EF UMB som mala trošku depku, že už nemám matiku, nudila som sa a mala som potrebu niečo počítať).

Takže po vytvorení záhybov si všetko pekne prišpendlíte a je to.  Prišijete zips a potom sa pustíte do ďalších prác. My sme potom pridali aj pásik a podšívku resp. takú mini spodničku, lebo ľan presvitá. Takže sme pripli aj spodničku a potom aj vytovrený pásik a až tak všetko dokopy zošili. Sukňa bola na svete. Nechala som nakoniec aj pôvodnú dĺžku a sukňa bola veľmi zaujímavá skutočne. Nakoniec sme ešte pripevnili na pásik sukni opasok, ktorý bol pri pôvodných šatách. Len si potom dajte pozor aby pásik na sukni nebol širší ako pásik, ktorý bude ako mašľa (opasok). Prišli sme ho na dvoch stranách, pretože som nechcela pútka t.j. je tam na pevno. Voilá a máme hotovo. Trvalo to asi 3-4 hodiny aj s výučbou a fotením.

foto: © Ivana Klepáčová 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

2 comments

vymyslela si to naozaj skvele 🙂

WHEN PIGS FLY

Paráda 🙂 ti pod rukama vážně vytváříš skvosty 🙂

RTĚNKY COLLISTAR

Leave a Reply