Ďalší horúci víkend som strávila v meste neďaleko Viedne, v rakúskom Badene. V júni sa tam konala výstava ruží, na ktorej môžete obdivovať stovky druhov ruží v záhradách pod holým nebom. Výstava má blahodárne účinky nie len pre oči, nos, ale poskytuje aj dokonalú atmosféru so živou hudbou a rôznymi vystúpeniami pre relaxáciu. Môžete sa tu prechádzať celé hodiny a zaručene pri každom “kolečku” nájdete ružu, ktorá sa vám bude zdať nová 🙂 Vždy keď sa na ruže pozriete z iného uhla tak vyzerajú inak. Dokonca sa priamo medzi záhonmi ruží konala aj svadba, très romantique. Fotky musia mať svadobčania vskutku náááádhernééé. Okrem Rosaria t.j. záhrad, kde sa konala výstava, sme si prešli aj mestečko Baden, ktoré je známe ako kúpeľné mesto. V článku si môžete prečítať moje zážitky a pozrieť množstvo fotiek. Trošku som sa nechala uniesť a odfotila som asi každý kvet 😀 Však sa presvedčte. Btw. oblečené som mala tričko aj šortky z našej dielne t.j. handmade 🙂

Bolo to 3.6.2018, dátum, v ktorý sa konali asi všetky poznávacie zájazdy na ktoré som chcela ísť. Stálo predo mnou rozhodnutie. Buď Baden, výstava ruží, teplo a kultúrny zážitok alebo Dachstein, zima a hory. O tom som vám však písala už v prvej časti výletu do Rakúska (TU). Pre pripomenutie cestovala som s mamou a jej partiou kamarátok. Aspoň som mala spoločnosť, čo bola veľká výhoda. Zájazd stál asi 19 EUR, takže super.  Prvá zastávka bol lovecký zámok Mayerling (TU) a druhá mesto Baden a výstava ruží. Mesto Baden sa dá vraj prirovnať k Piešťanom, takže ak sa tam rozhodnete ísť, nečakajte veľké mesto. Nedá sa tam zablúdiť, mesto je pekne značené a mám pocit, že som tam chodila do kruhu 🙂 čím myslím, že sa fakt nedá stratiť. Mesto je krásne, plné nádherných budov, krásnych sôch, fontán, parkov a nechýbajú lavičky, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať atmosféru tohto kúpeľného mesta.  
Mesto Baden sa nachádza 29 kilometrov od Viedne. Nachádzajú sa tu Rímske kúpele, ktoré sa propagujú sloganom “Historická kúpeľná tradícia v modernej wellness zostave”. Z pôvodných historických kúpeľov tu však zostal iba názov nič viac 🙂 Nečakajte nič historické ani len nádych, žiaľ. “Badenská sírová termálna voda zo 14 liečivých prameňov pozýva k oddychu v rímskych kúpeľoch. Relaxuje sa tu tak uprostred zelene vonkajšieho areálu, ako aj v presvetlených vnútorných priestoroch – pod ochranou najväčšieho voľne visiaceho strešného okna v Európe.Na 3 500 m² plochy sa spája kúpeľná tradícia a moderný wellness. Tam, kde si zdravú radosť z kúpeľov užívali už starí Rimania, sa dnes vďaka vodnému a saunovému svetu s fitnescentrom a reštauráciou plnia všetky priania.” Takže okrem prehliadky mesta si môžete vychutnať aj wellness, ktorý podľa fotiek na internete vyzerá naozaj lákavo. V minulosti sa v miestnych kúpeľoch liečil aj sám cisár František II. Habsbursko-Lotrinský a v Badene sa mu zapáčilo natoľko, že si na mieste dal postaviť aj vlastnú letnú rezidenciu. Kúpeľné mesto získalo punc luxusu potom, čo sa otvorilo kasíno s názvom Congress Casino. K tomu došlo už v roku 1934, takže tunajšie kasíno je tým najstarším v Rakúsku. Traduje sa o ňom ešte jedno naj: Jeho honosné priestory mu vyslúžili aj prísudok “najkrajšie”. Preto sa v nich nielen hrá, ale zároveň tu organizujú aj prednášky a kongresy. Pod kasínom vyviera aj najstarší sírny prameň. Miestne pramene majú teplotu zhruba 70° C a obsahujú vysokú koncentráciu soli a radónu. Celkom sa ich tu nachádza hneď štrnásť. Ich moc objavili už starovekí Rimania v období vlády cisára Claudia. Voda blahodárne pôsobí hlavne na srdce, cievy a obehovú sústavu. Dnes kúpele pre pohodlie hostí ponúkajú aj saunový svet alebo wellness.
Srdcom mesta je Hlavné námestie – Hauptplatz, ktorému dominuje prekrásny barokový stĺp Najsvätejšej Trojice, pamiatka, ktorá vznikla v roku 1714. V meste nájdete ešte celý rad ďalších pamätihodnosti, ako napríklad tzv. Beethovenovu svätyňu. Dnes je tu múzeum, ktoré je zároveň ukážkou nádhernej miestnej architektúry. Za pozornosť tiež stojí kostol sv. Štefana a rad ďalších historicky významných pamiatok. Tie v Badene dominujú hlavne z počiatku 19. storočia, vystavané v štýle Biedermeieru. To je pomerne netypické vzhľadom na to, že tento štýl sa bežne prejavoval napríklad v bytovom zariadení ale architektúru ovplyvnil veľmi málo. Viac super informácii, čo sa dá robiť v Badene sa dočítate TU odkiaľ som aj čerpala informácie.  
Mestu Baden sa hovorí aj mesto ruží. Prečo, zistíte ak zavítate do Doblhoffparku, kde sa nachádza najväčšie rozárium v Rakúsku. Pestujú v ňom približne 600 druhov ruží. V parku sa tiež nachádza pamätník Rudolfa Geschwinda, slávneho šľachtiteľa ruží a českého rodáka, ktorý študoval najskôr na pražskej Technickej univerzite a následne na slovenskej Lesníckej akadémii. Sezóna ruží tradične končí v parku zámku Weikersdorf, kde sa organizuje slávnosť Open air Rosenball.  Teraz si už vychutnajte iba poriadnu dávku fotiek kvetín, ktoré ma nesmierne bavilo fotiť 🙂 Vybrala som iba zopár, ale aj tak ich je dosť veľa. Nevadí, popozerajte sa, len škoda, že ich nemôžete aj ovoňať. 
Vychutnajte si poriadnu dávku ruží, ja som sa nevedela vynadívať … a ešte jeden zážitok. Keď som fotila ruže, tak som mala pocit, že ma sleduje jeden pánko. Mal na krku foťák, v taške plno objektívov, tak si hovorím, že asi chce fotiť to čo ja 😀 že mu stojím v zábere. Stále bol okolo mňa až mi to bolo už nepríjemné. Potom prišiel ku mne a spustil na mňa po nemecky :DD hahaha ja som bola v takom šoku, že som ho nechala rozprávať a rozumela som každé druhé slovo. V kontexte som pochopila o čo mu ide, ale povedala som po anglicky, že rozumiem, ale neviem rozprávať až tak dobre po nemecky. Dohovorili sme sa rukami nohami a viete čo chcel? Vraj sa mu páči s akou vášňou fotím, že či si ma môže odfotiť ako fotím. Nakoniec mi ukázal aj preukaz, že je z novín Baden Zeitung 🙂 Tak som asi bola v nejakej tlačenej verzii, lebo na webe som sa nenašla. A možno to ani nepoužil.
môj nový obľúbený kvet, farba, meno, vôňa♥
Svoju slávnu Deviatu symfony tú skomponoval Ludwig van Beethoven. Skladateľ dlhodobo zdržiaval v známom dome na Rathausstraße 10. Tvorili tu však aj Wolfgang Amadeus Mozart alebo Franz Liszt. V meste nechýbajú ani divadlá a významné kostoly, či fontány zo začiatku 20.storočia. Mesto je nádherné, ešte krajšie záhrady, domy a fontány. Naozaj odporúčam na jednodňový a možno aj víkendový pobyt.

foto by Nikon D5600Pozri si aj:
výstava ruží Rosarium v Badene,Rakúsko
výstava orchideí Hirschstetten vo Viedni, Rakúsko
výstava tulipánov v Holandsku, Keukenhof 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply