Zaujímali ste sa niekedy o psychológiu farieb? Mňa táto oblasť zaujala pred pár rokmi, hlavne preto, lebo som často dostávala otázky od známych, s čím ktorú farbu skombinovať, prípadne vysvetlenie prečo si na svadbu, ako hosť, nemôžem obliecť červené alebo biele šaty. Viete aký význam a aký vplyv má na človeka žltá? 

Žltá je základná farba, ktorá symbolizuje základnú ľudskú potrebu rozvíjať sa. Je v nej nádej, túžba po radosti a rozkoši. Žltá povzbudzuje, oslobodzuje, pôsobí veselo a otvorene.
Záľuba v žltej farbe značí tiež duchovnú čulosť, vnútornú bdelosť a ochotu stále sa niečomu učiť. Milovníci žltej hľadajú stále niečo nové, milujú voľné vzťahy, pocity neviazanosti a sú pritom naplnení silnou túžbou po diaľkach. Títo ľudia vystupujú skromne a milo, sú veľmi veľkorysí a úprimní, sú všestranne nadaní, prakticky založení. Ľudia, ktorí žltú odmietajú, to robia z pocitu krivdy alebo z pocitu, že musia vstúpiť s ostatnými do konkurenčného boja. Títo ľudia môžu trpieť komunikačnými problémami, sú uzavretejší. Vnútorné túžby, city, priania sú potláčané. Žltú farbu získame namiešaním červenej a zelenej farby. Tým môžeme vysvetliť aj psychologické pôsobenie tejto farby. Spája sa tu vzrušenie z červ enej farby a vnútorné napätie zelenej farby a vzniká vzrušené napätie, ktoré má tendenciu uvoľňovať sa. Žltá symbolizuje dynamickú pohybovú energiu, používa sa pre znázornenie slnka, ktoré je vo svojej podstate dynamickým uvoľňovaním energie šíriacej sa von.
(source)

Nemôžem vyslovene povedať, že mám alebo nemám žltú rada. V lete vyzerá perfektne na opálenej pokožke, takisto k bielym nohaviciam, námorníckej modrej alebo riflovine. Naopak ju nemám rada v kombinácii s čiernou, telovou farbou (lodičky aj top) a v lete privoláva hmyz. Ak zvolíte nesprávny odtieň žltej môžete vyzerať bledo až choro. V šatníku mám pár žltých kúskov a momentálne pracujem na recyklácii žltej sukni so secondhandu. Môžem skonštatovať, že žltú farbu považujem za veľmi príjemné osvieženie šatníka 🙂 Veď sa pozrite, takáto žltá sukňa rozjasní aj ten najupršanejší deň. Ak sa dobre sústredíte na pozadie na fotkách zistíte, že práve začínalo pršať, ale pevne verím, že vaša pozornosť je upriamená práve na krásnu žltú maxi sukňu, ktorú som skombinovala s pásikavým tričkom z našej dielne, riflovou bundou zo sekáča a červenými doplnkami – rúž, kabelka, lak na nechty. Cez pás som si previazala tenký hnedý opasok a obula som si nízke sandále takisto v hnedej farbe. Sukňa trošku presvitá aj napriek tomu, že je podšitá, preto odporúčam spodné prádlo v telovej farbe. O téme letné veci vs. správne zvolené spodné prádlo som pripravila samostatný článok, ktorý bude pokračovaním série “etiketa odievania” a na blogu ho nájdete už čoskoro. Ste milovník žltej farby, alebo ju skôr odmietate? Zapojte sa do súťaže o šaty Oriflame 🙂

skirt: zaful (HERE) t-shirt: Ivana Klepáčová (HERE) clutch: letnyhit.sk jacket: secondhand sandals: camaieu necklaces, belt: house make-up: oriflame

photo by Tomáš, Nikon D3100You May Also Like

3 comments

krásna je tá žltá sukňa ja mám tiež takú a je brutálna 🙂

Dominika Makarová fashion blog

Ta sukně ti fakt padne ty jo o.O

eLblog

Luxusní kousek. 🙂

Leave a Reply