Ako sa správne obliecť na oslavu // dress code in invitation


Etiketu odievania by mal ovládať každý. Či už chodíte do školy, pracujete v kancelárii alebo ste v priamom kontakte so zákazníkmi alebo navštevujete klientov. Po absolvovaní kurzu "etiketa odievania" som sa rozhodla, že na túto tému napíšem pár článkov. Samotná téma mi bola veľmi blízka aj pred absolvovaním kurzu. Na blogu budú pravidelne pribúdať články na túto tému označené ako "etiketa odievania". V dnešnom článku si povieme niečo o dress code. Čo tento pojem znamená, kde sa s týmto pojmom môžete stretnúť, a či je vôbec potrebné  dodržiavať dress code.
Svojim zovňajškom reprezentujeme hlavne seba, a na druhej strane, vás ostatní prostredníctvom celkovej vizáže vnímajú. Nie darmo sa hovorí "šaty robia človeka". Oblečte si tepláky a choďte v nich do práce, veď tam osem hodín iba sedíte vo vlastnej kancelárii s počítačom a diárom a nie ste v kontakte so zákazníkmi. Poviete si, že to je predsa jedno. Ako vás asi budú vnímať kolegovia? To že nie ste v priamom kontakte so zákazníkom neznamená, že môžete ísť do práce ako do fitka alebo na jógu. So zákazníkmi a dodávateľmi sa môže stretávať váš kolega, ktorý sedí o dve kancelárie ďalej a on sa potí v saku a kravate. Neviem ako vy, ale ja by som sa cítila poriadne trápne, keby som stretla dodávateľa alebo kolegu so zákazníkom v kuchynke alebo na chodbe. Možno by si ma aj pomýlili s údržbou a určite by som sa prepadla od hanby, keby ma nebodaj chcel ešte aj predstaviť. Prvý dojem je prvý dojem,  a už ho asi nebude zaujímať, že máte dva tituly a ako jediný vo firme viete pracovať s najnovším programom a dnes máte iba "blbý deň".  Už stále budete "myslíš tú v teplákoch".// Čo je dress code?
Veľa spoločností má ako súčasť vnútorných dokumentoch dress code t.j. súhrn pravidiel alebo odporúčaní, ako sa do práce môžete obliekať, a čo sa už považuje za nevhodné. Ak takýto dokument vo firme existuje nevznikol len preto, lebo oddelenie ľudských zdrojov nemá čo robiť, ale existuje preto, aby sa dodržiaval. Svojím oblečením, počas pracovného času, nereprezentujete iba seba, ale aj firmu, značku a slušným oblečením prejavujete aj rešpekt voči svojim kolegom. V spoločnosti pre ktorú pracujem dress code máme, dokonca ho aj prezentujem nováčikom, vysvetľujem a neúnavne odpovedám na otázky, prečo nemôžem nosiť tepláky, a prečo by som nemohla prísť v krátkych šortkách, keď je vonku tridsať stupňov. Dress code jednoducho musíte rešpektovať. O našom dress code však nechcem písať, je to interný dokument :) V takej banke majú dress code pre zamestnancov veľmi prísny. Žiadne rifle, žiadne strapaté vlasy a s ohryzenými nechtami alebo olúpaným zeleným lakom vás otočia pri vchode. S pravidlami obliekania som sa napríklad stretla aj v Monaku, kde na uliciach viseli cedule s pravidlami (napr. plavky v meste sú vylúčené). Takisto ak cestujete do cudzích krajín je dobré si vopred naštudovať pravidlá obliekania, to je však na iný článok, teraz sa zamerame na dress code na pozvánkach.

// Kde sa s dress codom stretnete?
Dress code môže byť určený v zamestnaní, hlavne v spomínaných bankách, v zamestnaniach s priamym stykom so zákazníkom, v niektorých obchodoch musíte reprezentovať vo firemnom oblečení (športové obchody atď samozrejme vám na oblečenie zamestnávateľ prispieva alebo ho dostanete pri nástupe) a s dress codom sa stretnete hlavne na pozvánkach. Pozor na pozvánkach sa dress code uvádza iba pre mužov a žena sa prispôsobí. Žena sa oblečie tak, aby s mužom vytvorili zladený pár. 

// Dress code na pozvánkach


// Čo si obliecť?
Black tie 
muž - smoking a čierny motýlik
žena - veľká večerná toaleta / dlhé večerné šaty


White tie
muž - frak a biely motýlik
žena - veľká večerná toaleta, dlhé elegantné šaty (long gowns)Formal dress / Dark suit
muž - tmavý oblek (čierny, tmavomodrý) a kravata
žena - koktejlky, dlhé spoločenské šaty, prípadne kostým (s výnimkou plesu)lounge suit/cocktail
- menej formálne akcie, popoludňajšie akcie
muž - vychádzkový oblek - sivý, vzorovaný
žena - kostým alebo koktailové šatyĽubovoľný spoločenský odev 
- znamená, že nie je predpísaný čierny oblek a krátke šaty, oblečenie závisí od miesta konania 
muž - oblek s kravatou alebo farebná košeľa, sako bez kravaty, motýlik, svetlejšie farby
žena - krátke šaty, kostým, nohavicový, lodičky,

Festival casual
Môže byť slávnostné ale aj neformálne oblečenie. 
muž: môže zvoliť farebné alebo vzorované sako, šatku namiesto kravaty, svetlé nohavice a ľahké šnurovacie topánky. 
žena:  kokteilové šaty, sukňu s topom alebo blúzkou. 

Nikdy netreba zabúdať, že ak ideme v páre, musíme ako pár aj ladiť. Preto si ženy vyberajú šaty, ktoré budú korešpondovať s mužovým oblekom a naopak muži si vyberajú kravaty, košele a doplnky, ktoré budú korešpondovať so ženinými šatami. 

V najbližšom článku si povieme o pánskych sakách, koľko druhov rozlišujeme, o tom, z čoho všetkého sa skladá napríklad smoking a aký je rozdiel medzi white tie a black tie :) Určite mi napíšte si sa vám tieto témy páčia a čo by vás zaujímalo zo série "etiketa odievania". Určite mám v pláne zamerať sa aj na iné národnosti a na čo si dať pozor keď idete do cudzích krajín :)


source: 1,2,3.4,   


3 komentáre:

ďakujem za každý jeden názor / Thank you :)