Termín našej svadby sme prispôsobovali rôznym skutočnostiam. Dovolenka v práci, sviatky, cena letenky, rýchlosť spolupráce úradov na dvoch kontinentoch, povolenia, potvrdenia, dátumy narodenín a rýchle zopakovanie kto mal kedy svadbu. Chceli sme termín, ktorý by sa nekryl s inými oslavami. Po prepočítaní všetkých faktorov, ktoré vstupovali do určenia magického dátumu, ktorý nás bude sprevádzať už navždy, sme sa zhodli na jarné obdobie (pre účely tohto článku, nie je potrebný presný dátum). Hneď ako sme mali termín, rozdelili sme si úlohy a my sme sa pustili do šitia šiat. Za krásne fotky ďakujem kamarátke a skvelej fotografke Lussy – Lucia Rajniaková. Fotili sme ich rok po svadbe.

Šaty podľa mojich predstáv

Na mieste konania civilného obradu bolo v deň svadby teplo, ale poriadne veterno. Na ušitie šiat sme mali extrémne málo času, ale ja som nechcela nič pompézne. Chcela som šaty, ktoré dokonale vystihujú moju osobnosť a romantickú dušu. Krásny padavý materiál, ktorý bude pri chôdzi kopírovať moje pohyby. Sukňa, ktorá sa bude pri prvom spoločnom tanci točiť tak, že bude na celom parkete. V páse prestrihnuté a zaviazané na mašľu, ktorej konce budú poletovať vo vetre. Nemohli chýbať ani moje milované volány. Padlo rozhodnutie. Šaty budú zavinovacie lemované volánmi po celom “obvode”. Volán bude aj funkčný, ako rukáv, aj ako ozdoba.

Strih svadobných šiat

Zavinovacie šaty pristanú úplne každej postave. Verte mi, vyskúšajte. Samozrejme záleží na vzore, farbe a materiály. Ale vráťme sa k mojim svadobným šatám. Šaty som nechcela dlhé až po zem, ale ani príliš krátke, aby mi odhaľovali nohy. Zavinovacie šaty dokonale spĺňali všetky predstavy o šatách. Myšlienka bola, aby sa šaty dali využiť aj na iné príležitosti. Stačí vymeniť opasok za niektorý z mojich vyšívaných, pridať rifľovú bundu, farebnú kabelku a plátené tenisky a mám outfit na letnú dovolenku.

Rovnaký vkus

Podobné šaty sme pred 11 rokmi mojej naj kamarátke, ktoré odo mňa dostala ako svadobný dar. Máme veľmi podobný vkus. Pozri príspevok ako sme šili svadobné šaty. Píšem podobné, lebo boli z úplne iného materiálu, inej dĺžky, inak riešený vrchný diel šiat aj spodný, ale pre laika môžu pôsobiť, že sú rovnaké. Čo však bolo skutočnou inšpiráciou?

Inšpirácia na svadobné šaty

Jedného dňa, bolo to okolo roku 2008, keď sme mali v práci prvú vianočnú párty s tematickým zameraním, doniesla mama šaty, ktoré mala na jej svadbe jej kamarátka. Ou to bola čudná veta, ale verím, že ste porozumeli. Boli to čierno-biele šaty s toho najúžasnejšieho materiálu, aký som dovtedy držala v rukách. Mali veľké volány, zvláštnu dĺžku po lýtka a na tú dobu boli nezvyčajné. Dozvedela som sa, že si ich jej kamarátka (ktorú som volala teta Lyda) kúpila priamo na módnej prehliadke, už si nespomeniem na ktorej. Téma našej párty bola 80.roky. Jediné čo mali spoločné s 80s bolo, že pochádzali z toho obdobia, inak boli skôr nádherné a výnimočné ako vhodné ako kostým na párty. Bola to láska na prvý pohľad. Pozri tento článok. Po párty som si ich ešte niekoľko krát len tak doma obliekla a užívala si ich :D. Vždy som hľadala príležitosť na akú akciu by som si ich ešte niekedy mohla obliecť, ale nikdy taká neprišla. Teraz si hovorím, že som si ich mohla obliecť však čo, pohľady ľudí som vždy priťahovala svojimi netradičnými a pritom tradične ženskými outfitmi, tak by boli len o čosi intenzívnejšie. Inak volány som od vtedy milovala a zakomponovali sme ich napríklad aj do šiat na iné vianočné párty – zimná rozprávka.

Na farbe záleží

Farba šiat je off-white t.j. nie je snehovo biela ani smotanová. Niečo medzi tým. Mne sa snehovo biela nehodí. Vyzerám v nej choro 😀 a necítim sa v nej dobre. Tak isto ako sa mi nehodí čierna a nahrádzam ju tmavomodrou farbou. Ak budete skúšať svadobné šaty v salóne vyskúšajte aj teplé odtiene bielej nie len studené. Uvidíte, ktorá z vás urobí princeznú :).

Svadobný závoj má svoj príbeh

Závoj ako aj celé šaty ušila mama. Vraj koľko stehov toľko sĺz v manželstve, takže som maximálne bola pri kúpe látky a na skúške šiat. Závoj si manžel vyžiadal večer pred svadbou :D. “Ty nebudeš mať závoj? Ale to má každá nevesta v amerických filmoch.” :DDD Tak sme ráno vstali a ja, manžel a mama sme išli kúpiť látku na závoj, hrebienok, aby som ho mala ako uchytiť a svadobnú kyticu. Ja som už bola nervózna, takže mi bolo jedno ako ten kus látky bude na mojej hlave, ale mama ho chcela ušiť poriadne, tak som sa starala iba do dĺžky a ostatné nechala na nej. Odmerali sme dĺžku aby zakrýval tvár a bolo. Prišla zopár kvetov na hrebeň do vlasov a závoj bol na svete.

You May Also Like

Leave a Reply