Nedávno som čítala, že niektoré deti nepoznajú abecedu. Samotné písmenká poznajú, ale nevedia vymenovať ako ide za sebou, a teda ani nevedia vyhľadávať slová v slovníkoch. Tlačených knižných slovníkoch myslím. Pojmy hľadajú elektornicky a tam poznať abecedu nemusia. Nikdy som nad tým takto nepremýšľala. Čo je na tom pravdy neviem. Nemám v okolí žiadne dieťa, ktoré by už malo poznať abecedu a už vôbec nie také, ktoré má doma aj tlačený slovník alebo encyklopédiu. Milujem knihy, tlačené, také, ktoré sa dajú chytiť, cítiť, listovať a keď si v nich chcem čítať, musím použiť okuliare … nie tlačidlo zoom alebo plus na priblíženie textu. Ako deti sme mali doma zopár encyklopédii a slovníkov a keď som pojem nenašla tam, tak som išla do knižnice a tam hľadala. Spomínam si na domácu úlohu asi z dejepisu, mali sme zistiť, čo je to “renesancia” a čo je “humanizmus”. Úlohu som doniesla vypracovanú jediná. Áno, vždy ma bavilo učiť sa a projekty som robila aj dva, ak by si niekto zabudol urobiť. Fakt ma to bavilo. Samozrejme pri výučbe cudzieho jazyka alebo písaní diplomovej práce sú elektronické slovníky efektívnejšie ako tlačené a veľmi šetria čas. Sama ich veľmi rada využívam a milujem, keď odkazujú na ďalšie a ďalšie pojmy a možné významy až sa nenaučím jedno alebo desať nových slov. Je to ako na pintereste, kliknem na peknú výšivku, ktorá ma odkáže na ďalšiu a na ďalšiu až sa tridsaťkrát preklikám na web, ktorý som ani nevedela, že existuje a pritom som túžila na taký natrafiť. Strávim tam namiesto dvoch minút aj hodinu … hmm písala som, že šetrí čas? Niektoré slovníky sa aj každý rok-dva menia a dopĺňajú o nové významy slova alebo úplne nové slová. Dnes to už nie je ekonomické kupovať si slovníky, autori ich rýchlejšie opravia na webe. Čo sa však môže meniť pri pojmoch z našej histórie? Alebo lepšia otázka je, kde vôbec nájsť pojmy, ktoré sa kedysi používali a ešte k tomu aj ich význam a použitie. Asi to poznáte, keď sa niekto naučí cuzdie slovo, ale používa ho nesprávne, alebo mu priam z očí šrší, že jeho význam nepozná, len ho počul od kamaráta a jeho význam vám už vysvetliť nedokáže. Pokiaľ nepoznám význam slova nepoužívam ho. Veľmi ma hnevá, keď sa neviem vyjadrovať v oblasti, ktorá ma zaujíma. Sú to hlavne dve oblasti a to šitie, ako napríklad názvy látok, a etnológia. V etnológii sú to archaizmy, historizmy ale aj zastarávajúce slová. Určite by ich mal niekto spísať aj s vysvetlením. V škole remesiel som sa prvýkrát stretla s týmito dvoma knihami, ktoré sa zaoberajú presne tým, čo potrebujem k mojej novej záľube. Čo v nich nájdete a či vám ich odporúčam nájdete v článku. Inšpirujte sa.
Encyklopédie ľudovej kultúry Slovenska je rozdelená do dvoch zväzkov očíslované 1 a 2. Pojmy sú rozdelené abecedne, doplnené o kresby, dobové fotky a aj farebné fotografie. Cena jednej knihy sa pohybuje rôzne od obchodu k obchodu. Predávajú sa v knihkupectvách ako nové od 13 EUR za jeden zväzok, ale nájdete ich aj po 18 či 30 EUR. Kúpila som ich spolu za približne 25 EUR. Knihy vydalo Veda vydavateľstvo v roku 1995. “Dvojzväzkový ilustrovaný projekt prezentuje doterajšie výsledky bádania o ľudovej kultúre Slovenska, kompletizuje obraz kultúrneho dedičstva a sprístupňuje ho širokej čitateľskej verejnosti. ” (zdroj)
“Čitateľovi ponúka poznatky slovenskej etnológie i príbuzných spoločenskovedných disciplín o ľudovej kultúre Slovenska. jej rozmanitých vývinových podobách. ale aj o metódach a smeroch tohto bádania. o osobnostiach. inštitúciách. periodikách atď. Výber a koncipovanie hesiel vychádzajú z teritorálno-etnického princípu. To znamená. že určujúcim kritériom sa stala ich spätosť s územím Slovenskej republiky a so slovenským etnickým spoločenstvom. čiže aj so Slovákmi v zahraničí. ako i národnosťami a ďalšími inoetnickými skupinami žijúcimi na území Slovenska. Encyklopédia ľudovej kultúry Slovenska má reprezentovať doterajšie výsledky bádania o ľudovej kultúre Slovenska. pomôcť kompletizovať obraz kultúrneho dedičstva a sprístupniť ho širokej čitateľskej verejnosti. Je pokusom prispieť k objasneniu miesta kultúry našich predkov v procese. ktorý nazývame vývin európskej civilizácie.” (zdroj)
Ak sa zaujímate o etnológiu alebo len chcete poznať význam pojmov a slov, ktoré kedysi bežne používali naši predkovia, vrelo odporúčam. Je to encyklopédia nie je to žiadna kniha s príbehom 🙂 t.j. pre nezainteresovaných nudná 😀 ako povedala jedna moja známa. Pre mňa je to však poklad a zdroj informácii, ktoré mi pomáhajú pochopiť veľa z etnológie.
******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT
******