Ak vás kniha nebaví dočítate ju? Ja som zatiaľ nedočítala iba jednu knihu, pri ostatných som sa premohla a dočítala. Už ani to “iba jednu” neplatí, pretože z týchto troch som nedočítala ďalšiu. Tieto tri knihy som si nevybrala sama. Vysvetlím. Knihu Raffael som vyhrala v súťaži, Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol, dostala moja mama na Vianoce ako darček odo mňa v čase, keď bola kniha na prvom mieste v predajni a Flešbek som si kúpila na podujatí, kde z nej autorka čítala. Napíšem pravdu, tieto knihy by som si v kníhkupectve nevšimla a ani nekúpila.  Jednu som teda nedočítala, ani to už nemám v pláne, druhú som čítala asi rok, lebo ma nebavila a tretiu som chcela prestať čítať v polovici, ale premohla som sa a dočítala do konca. Dala som si ultimátum, pokiaľ ju nedočítam, nezačnem čítať ďalšie. Tak som ju dočítala. Poďme ale pekne postupne, v článku sa dočítate o čom knihy sú, ktorá sa ako čítala, ktorú som nedočítala a rozhodne, ak ste tieto knihy čítali, tak mi napíšte váš názor. Týmto článkom sa nechcem dotknúť žiadneho autora knihy, je to moje subjektívne hodnotenie kníh a článok nie je sponzorovaný žiadnym vydavateľstvom ani kníhkupectvom.  Inšpirujte sa.

// Raffael

Knihu Raffael som vyhrala v súťaži na facebooku. Ani si nepamätám, kedy som naposledy niečo vecné vyhrala. Od vtedy sa do súťaží o knihy zapájam iba vtedy, keď ma kniha naozaj zaujme textom na zadnej strane. Kniha rozpráva príbeh z talianskeho prostredia umelcov 16.storočia. Raffael Santi pôsobil popri velikánov ako Michelangelo a Leonardo. Kniha zachytáva jeho krátky, ale za to bohatý a dramatický život. O jeho živote sa zachovalo iba málo autentických správ. “Rolando Cristofanelli, sprisovateľ a historik umenia, nemal preto ľahkú úlohu. Pokúsil sa preniknúť k Raffaelovej osobnosti znútra, rekonštruovať jeho názory na svet, ľudí a umenie.” Ide o fiktívny príbeh, v knihe sa dočítate o jeho detstve, o meste Perugie, kde sa učil za maliara, ďalej o Florencii, kde sa snažil preraziť nakoniec o Ríme, kde sa dočkal slávy a uznania. Tento príbeh sa dá aplikovať aj na dnešnú dobu a posledná veta je výstižná: “Postupne sa stávame svedkami umelcovej tragédie: v zápase o vrtkavú priazeň spoločnosti odovzdáva všetky sily umeniu, až mu z nich nezostáva ani toľko, aby mohol ďalej žiť.” Nezabúdajte, že život sa skladá z práce a aj súkromného života :). Kniha ma na začiatku neskutočne nudila, bolo to nejaké rozťahané a nebavilo ma to. Dočítala som ju však, čítala som ju asi rok po kúskoch, no ku koncu to chytilo ten správny smer a dočítala som ju za veľmi krátky čas. Knihu odporúčam.
// Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
Stále to tvrdím. Nie každá kniha/film ktorá je označená ako bestseller je aj najlepšia. Jednoducho jej iba urobia super reklamu a tak má vysoké predaje. Túto knihu všade vychvaľovali, že aká je vtipná a perfektná. Tak si hovorím, dám jej šancu. Inak by bola nesympatická už na pohľad. Žiaľ áno, knihy súdim podľa obalu, to je prvá vec čo ma zaujme a potom obsah. Ide o hrozne zamotaný príbeh, presne takéto nemám rada, ani filmy také nemám rada. Motá sa jedna vec do druhej a potom do tretej a nakoniec sa to celé rozuzlí. Vrrrr takú už nechcem nikdy čítať. Neprišla mi ani vtipná, len som si stále hovorila, OMG to kto toto mohol vymyslieť a či ten človek bol pri plnom vedomí, keď to vymýšľal a písal. Je to vymyslený príbeh o dedkovi, ktorý je v domove dôchodcov a v deň svojich 100 narodenín utečie cez okno. Kniha opisuje čo všetko tento deduško zažije. V podstate sa pripravte na to, že je to poriadne scifi. Dočítala som ju, ale odporúčam iba tým z vás, kto máte v láske zamotané príbehy, resp. také čo v každej kapitole naväzujú na seba ďalšiu zápletku a v polovici už vlastne ani neviete, kto čo urobil 😀 ak nedávate pozor a rozuzlenie je až na konci.  Táto kniha má aj pokračovanie ak nie dve, ale na tie som sa ani nepozrela v kníhkupectve. 

// Flešbek

Knihu som si zakúpila na podujatí, ktoré som fotila. Konkrétne išlo o podujatie “Anasoft litera 2018 autorské čítanie Márie Modrovich, finalistky tohtoročnej ceny Anasoft litera za najlepšiu prozaickú knihu vydanú v uplynulom roku.”. Túto autorku som nepoznala, ale chcela som tomu dať šancu. Mala som príležitosť knihu si kúpiť za výhodnú cenu a ešte ju mať aj podpísanú. Neviem či sa dá kniha kúpiť v každom kníhkupectve, ale skúste vygoogliť. “MM v desiatich textoch rozpráva príbehy jednej ženy alebo jeden príbeh viacerých žien konfrontovaných s malosťou aj nesmiernosťou tohto sveta.” Žiaľ, knihu som prečítala do polovice a ďalej neplánujem. Nezaujala ma ani štýlom písania ani obsahom. Mrzí ma to. TUsa dočítate viac o autorke, TU výsledky a TU si môžete pozrieť podujatie.

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply