Knihu som si kúpila na odporúčanie jednej mojej sledovateľky. V kníhkupectve som ju našla v krabici označenej ako “poškodené knihy” za cca 6 EUR. Opýtala som sa, čo je na knihe poškodené, dostala som odpoveď, že je poškodený papierový obal. Bol trošku natrhnutý. Usmiala som sa a kniha si už užívala hojdanie  v mojej kabelke cestou domov. Knihu som mala v knižnici asi rok. Je pomerne hrubá, má cca 500 strán a bolo mi jasné, že ju nebudem môcť čítať v autobuse, ale doma. Knihy čítam najčastejšie cestou do a z práce. Pustila som sa do nej až tento rok vo februári, keď som bola dlhodobo v domácej “karanténe”. Je to jedna z najlepších kníh aké som kedy čítala. Skvelá, pútavá, veľmi dobre napísaná a každá kapitola končila vetou, ktorá vám nedovolila knihu odložiť. Nevedela som sa od nej odtrhnúť. Prečítajte si moju krátku recenziu na knihu “Podstata všetkých vecí”. Inšpirujte sa.
// Čo sa o knihe dočítate na e-shopoch a obale: 
Kniha stojí okolo 14 eur, vydalo ju vydavateľstvo Slovart v roku 2016 a autorkou je Elizabeth Gilbert, známa predovšetkým vďaka bestselleru Jedz, modli sa a miluj. Kniha má presne  480 strán a váži 830 gramov, čo je celkom dosť veľa ak ste zvyknutí čítať knihu po ležiačky na chrbte :).“Román Podstata všetkých vecí sa začína koncom 18. storočia a rozpráva strhujúci príbeh o čase, keď ľudstvo stálo na prahu takmer všetkých dôležitých objavov a človek si začal podmaňovať svet. Bystrá Alma Whittakerová je dcérou charizmatického obchodníka s rastlinami. Zatiaľ čo vďaka štúdiu a záujmu o botaniku čoraz hlbšie preniká do záhad evolúcie, muž, ktorého ľúbi, ju zoznamuje s iným svetom – s duchovným kráľovstvom zázrakov. Oboch však spája úsilie pochopiť svet okolo seba a podstatu celého bytia. Koho môže kniha zaujať: Každého, kto si rád prečíta príbeh inšpirovaný históriou, plný lásky, krásnych myšlienok a charizmatických postáv.” 
// Ako hodnotím knihu ja? 
Začnem vizuálnou stránkou. Kniha má veľmi pekný obal, krásne ilustrácie, ktoré sú čierno-biele a nachádzajú sa iba na začiatku každej kapitoly. Farebné ilustrácie zdobia tvrdú väzbu knihy z vnútornej strany. Mám veľmi rada, keď je kniha rozdelená do kapitol, čo táto spĺňala. Nechýba ani obsah, čo mi tiež celkom dosť vadí, keď v knihe chýba. Písmo v knihe je dosť veľké a jednotlivé strany kníh sú dosť hrubé, píšem to preto, lebo mám doma ešte jednu, rovnako hrubú knihu, ale tá má 780 strán a veľmi nahusto písmo a tenučké strany. Takže tých 480 strán sa vôbec nemusíte obávať. Prikláňam sa k názoru, ktorý som našla v množstve recenzií na knihu, že táto kniha nie je pre každého. Obsahuje veľké množstvo výkladových pasáži o botanike a informácii z oblasti botaniky. Pre mňa to však bolo zaujímavé a popri čítaní som sa aj niečo naučila. V závere je uvedené, že autorka spolupracovala aj s rôznymi botanickými ústavmi a odborníkmi. Tieto výklady dosť spomaľujú plynutie deja, sem – tam som mala chuť to preskočiť a dozvedieť sa čo sa bude diať ďalej. Nečakajte strhujúci dej ani prekvapivé rozuzlenie, v knihe je opísaný celý život Henryho, otca, a Almy, jeho dcéry. Príbeh je však napísaný veľmi pútavo a mne sa páčili aj tie odbornejšie vsuvky a výklady z botaniky či histórie. O tom či je príbeh veselý sa dá polemizovať, skôr je taký reálny, starosti, radosti, trápenie. Veľmi sa mi páči, že hlavná predstaviteľka Alma nie je vykreslená ako typicky krásna a šarmantná žena, ale je to poriadny kus ženy, ktorá je veľmi múdra a získava si ľudí skôr vedomosťami ako výzorom. Páčili sa mi aj cestovateľské zážitky hlavných hrdinov a opis rôznych miest na zemi. Nie je to žiadny sladký román, je to napísané naozaj veľmi pekne, “učesane”, nájdete tu krásne myšlienky. Bola by škoda túto knihu neprečítať. Je to asi prvá kniha, ktorú by som si kľudne prečítala ešte raz.  Čítali ste túto knihu? Páčila sa vám? 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply