Ako na Nový Rok tak po celý rok. Týmto heslom sme sa riadili prvý deň roku 2020. Kamaráti Robo a Sima vymysleli výlet. Dostala som možnosť vybrať si nejaký hrad, ktorý by som chcela navštíviť a Robo vymyslí zastávky a trasu po ktorej pôjdeme. Vybrala som si viacero hradov a zelenú dostal hrad Dobrá Niva. Išli sme od konca až k najbližšie k BB, pretože sme ešte chceli stihnúť aj novoročný ohňostroj. Prvá zastávka bol opevnený kláštor Bzovík, na ktorom som bola nedávno, pozri článok TU a TU. Druhá zastávka bol dubový háj Gavurky, o ktorom môžem napísať v inom článku a napokon hrad Dobrá Niva. Bol to naozaj bohatý deň na zážitky a ráno keď sme štartovali z BB, bolo mesto totálne vyľudnené, také som ho nikdy nezažila.  Hrad Dobrá Niva je 85.hrad/zámok/kaštieľ v poradí, ktorý som navštívila. Tento rok ich bude pomenej, ale verím, že nie je posledný. V článku sa dočítate zaujímavosti o hrade, ako sa k nemu dostať a či je pravda, že k nemu vedie mierny kopček. Inšpirujte sa.Na internete sa píše, že “k hradu sa dostanete miernym kopčekom”. Ehm je to kopčisko, my sme tak fučali, že koniec, a keď sa dostanete prvým kopcom, tak potom vás čakajú ešte schody, ktorých je milión :D. Dobre preháňam, ale mierny kopček to teda nebol. Za ten výhľad to stojí. My sme vychytali západ slnka a vyrušili sme romantickú chvíľku jednej dvojice, ktorý si ho vychutnával v objatí. Len dúfame, že nemal pripravenú žiadosť o ruku a niečo sme neprekazili naozaj. Pod hradom, pod schodmi je upravený lesík so sedením, kde si po výstupe môžete dať malé občerstvenie.  Nechýba ani informačná tabuľa s veľa informáciami o archeologickom výskume a histórii hradu. Určite si tento hrad dajte ako iba krátku zastávku, nie ako hlavný cieľ výletu. Zvládnete to za 20 minút. Parkovať sa dá hneď pod kopcom, ktorý vedie na hrad. Určite si zapamätajte nižšie inštrukcie ako sa k hradu dostať, nám veľmi pomohli. 
// ako sa dostanete k hradu
Hrad Dobrá Niva, vidieť už z hlavného ťahu Krupina-Zvolen. Nachádza sa na kopci v obci Podzámčok, asi 3-4 km od obce Dobrá Niva. K hradu sa dostaneme jednoducho – z hlavnej cesty v obci Podzámčok vojdeme odbočkou hlbšie do obce, pokračujeme rovno naprieč celou obcou a až na konci odbočíme vľavo popri kostolíku. Dostaneme sa priamo pod hrad, kde môžeme zaparkovať. Odtiaľ je to k hradu len pár minút mierneho výstupu. Ďalší možný prístup (peši) je hneď z prvej uličky na ľavej strane v obci, kde sa napojíme na poľnú cestu vedúcu aj cez okolitú lúku, ktorou sa asi za 20 minút dostaneme k hradu. Okolité hrady (vzdušná čiara): Pustý hrad – 5.9 km, Zvolenský hrad – 8 km, Žibritov – 15.3 km, Vígľaš – 15.6 km, Nový zámok – 16.2 km, Starý zámok – 16.4 km, Hronsek – 16.6 km, Šášov – 17.2 km, Sitno – 19.6 km (zdroj textu)


// história
Hrad kedysi pozostával z dvojposchodového paláca, veže a kamenných hradieb. Vonkajšie opevnenie bolo zemné. Opis hradu z roku 1668 popisuje hradný palác ako kamennú stavbu, ktorú chránili dve brány, bašta a silné opevnenie. O tomto hrade vieme z histórie len málo. Strážny hrad bol postavený pravdepodobne v 2.polovici 13.storočia po tatárskom vpáde. V r.1306 bol vlastníkom hradu Matúš Čák Trenčiansky, ktorý si hrad vzal od Demetera Zólyomiho a Donča. Po jeho smrti sa hrad dostal do rúk panovníka,neskôr bol hrad majetkom uhorských kráľovien (Borbále a potom Alžbete). Hrad mal ešte viacerých majiteľov, avšak najdlhšie ho vlastnil rod Eszterházyovcov. V r.1805 kráľovská kancelária odkúpila hrad pre potreby banskej komory a odvtedy začal hrad pustnúť. Už beztak zrúcanému hradu napomohli aj dedinčania, ktorí niektoré časti hradu použili ako stavebný materiál pre svoje obydlia. V r.1996 zrúcanina (zachovaná stena hradu) prešla rekonštrukciou a konzerváciou. (zdroj textu)

Hrad sa prvýkrát spomína v roku 1306. Hrad Dobrá Niva je zrúcanina, kde je zrekonštruovaná iba severná strana paláca. Hrad s dobrým výhľadom na dlhý úsek údolia Neresnice vznikol pri dôležitej obchodnej ceste Via Magna, ktorá v stredoveku spájala Uhorsko s Poľskom. Z architektúr sa nad terénom zachovala len časť vonkajšej obvodovej steny paláca s pozostatkami arkiera a okenných otvorov troch podlaží (rekonštruované v roku 1996). Hradné jadro koncentricky obklopovalo predhradie. Priebeh opevnenia naznačuje konfiguráciu terénu a ojedinelý fragment múru na južnej strane, ktorý môže byť zvyškom vstupnej brány. Na juhovýchodnej strane kopca sa rysuje priebeh prístupovej cesty s vyústením k predpokladanej hradnej bráne. (časť textu z informačnej tabuli pri hrade).

 


******

Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT


******

You May Also Like

Leave a Reply