Široké nohavice s dĺžkou do polovice lýtok, ktoré sú označované aj ako “culottes” som si veľmi obľúbila. V šatníku mám už dvojo podobných nohavíc a ušili sme aj tretie (letný model, zimný model). Kockovanú látku milujem a v poslednej dobe mám v šatníku takmer všetko kockované. Túto šedú krásku s modrými a fialovými čiarami som dostala za poštovné od Anky, s ktorou sa poznáme iba z videnia a máme spoločnú kamarátku … teraz si uvedomujem, že sme sa ešte nestretli. Látku mi poslala z Anglicka a bolo jej teda poriadne veľa. Vyšlo nám na dvojo nohavíc, jedny tieto, ktoré uvidíte v článku, a druhé si ušila mama. Zostalo nám ešte aj na sako alebo iné módne kúsky. Ja veľmi neobľubujem kostýmy t.j. vrchný aj spodný diel z rovnakej látky, ale z tejto si to celkom viem predstaviť. Ešte nad tým pouvažujem, či zo “zbytku” bude sukňa alebo niečo úplne iné. Prečítajte si a pozriete si fotodokumentáciu ako sme šili široké nohavice. V tomto článku vám ukážem ako si jednoducho ušiť pásik namiesto opasku :). Inšpirujte sa.

Strih na nohavice mi nakresliala mama. Raz sa mi snažila vysvetliť ako vypočítať záhyby na skladanej sukni, a od vtedy sa radšej do toho nestarám. Strihy mám urobené na svoje miery, len ich stačí upraviť podľa toho aký chcem model. Ak majú byť nohavice široké, tak rozšírim spodnú časť nohavice ak majú byť faldičky resp. záhyby v hornej časti, tak je potrebné rozšíriť hornú časť. Je to celá veda, nebudem vám klamať. Mám k tomu aj tri knihy o konštrukcii strihov, z ktorých sa učila ešte moja mama, ale bez ukážky a vyskúšania v tom danom momente sa to naučiť nedá. Je to to isté ako s fotením. Môžem si čítať knihu “mistrovství práce s DSLR” dookola, ale ak nedržím v ruke fotoaparát a hneď rady a tipy nevyskúšam, tak sa to jednoducho nenaučím. Strih mi teda nakreslila mama a ja som ho myslím vystrihla, ale to si nie som istá :). Ešte nemám v oku, pol centimetra ani centimeter na záhyby a vždy všetko meriam a tým celú prácu poriadne zdržujem.
Ja som sa medzitým ako mama pracovala na kreslení strihu na látku, venovala pásiku do nohavíc, namiesto opasku. Šírku opasku je dobré rozmyslieť si hneď na začiatku. Podľa toho urobíte aj pásik na nohaviciach a hlavne pútka. Ak bude opasok širší ako pútka, tak to nebude vôbec pekné. Opasok urobíte veľmi jednoducho. Stačí aby ste si okolo pásu resp. tam kde chcete aby končili nohavice, odmerali pás a pridali niekoľko centimetrov na zaviazanie a koľko chcete aby látky viselo. Ja to robím krajčírskym centimetrom. Jednoducho si ho opášem okolo pásu, zaviažem a väčšinou je opasok dlhý ako centimeter t.j. 1,50 m. Látku môžete vystrihnúť v kuse, prípadne ak máte látku kratšiu, tak sa nebojte a vystrihnite dva aj tri kusy a zošite ich dokopy do jedného dlhého pásu. Pri kocke je to jednoduché, iba si napasujte kocky, pásiky a je to. Ale ani tie vám nemusia sedieť, veď to budete vedieť iba vy, že ste látku nadpájali. Potom sa postupuje rovnako ako pri motýlikoch, ktoré som šila minulý rok. Látku zošijete z rubu, v strede necháte otvor, cez ktorý potom zošitú látku prevlečiete na lícnu stranu. Vznikne vám taká “rúrka” ktorú po vyžehlení premeníte na opasok. Voilá a je to.

Ušiť pútka je takisto jednoduché.  Vystrihnite si opäť pár látky a zaendlujte okraje. Môže to byť aj zbytok. Potom k sebe zahnite jednu stranu a cez ňu druhú stranu a takto zažehlite. Voilá a pútka sú na svete. Potom ich už iba rozstrihajte na toľko koľko potrebujete a takisto si prispôsobte aj šírku, aby sa vám dali prevliecť opasky, pásiky, no aby príliš neodstávali od látky. Stačí už iba prišiť k nohaviciam a je to.
Nohavice sa zošijú na stranách nohavíc a potom predný a zadný diel spolu, prišije sa pásik, pútka, všije sa zips, zakončí dĺžka, prišije gombík a je to. Ja viem, znie to jednoducho, ale v skutočnosti to trvá niekoľko hodín. 
Ako vidíte moja mama je ešte väčšia detailistka ako ja, a dokáže urobiť strih tak, aby na seba nadväzovali jednotlivé pásiky, či ide o opasok alebo samotné nohavice. Voilá, nohavice sú na svete a pripravené na nosenie. Vhodné sú na celoročné nosenie, a na zimu budú potrebné aj pančuchy. Mám z nich veľkú radosť.

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply