Tento rok som navštívila vianočné trhy v troch mestách a dvoch štátoch. V dvoch mestách som bola po prvýkrát a v jednom som už bola v lete. Brno som navštívila ako prvé, hneď prvú adventnú nedeľu resp. sobotu. Cestovala som s CK intour a sprevádzala nás Daniela, s ktorou som už bola aj v Zahrebe (leto, zima) a na Plitvických jazerách. O Brne som nič nevedela, priznávam, no musím uznať, že ma očarilo a určite sa sem ešte vrátim v lete. Predpoveď počasia bola priaznivá, teploty nad nulou a slnečno, no bola príšerná zima, neskôr začal fúkať nepríjemný vietor a slnko svietilo asi 5 minút. V článku nižšie si môžete prečítať zaujímavosti o meste a aj o vianočných trhoch v Brne. Inšpirujte sa.

Cestou do Brna nám sprievodkyňa porozprávala zaujímavosti o hradoch v okolí, čím som spozornela a pomyselne som si ich pripísala na zoznam hradov, ktoré chcem navštíviť. Rozhodne Brno stojí za dvoj-trojdňový výlet a popozerať si aj okolie nie len priamo Brno. Zaujali ma aj informácie o vile Tugendhat. Zistila som však, že vstupenky sa kupujú aj polroka vopred. Tak asi načase si ich kúpiť. V Brne nás prekvapil chladný vietor, boli sme naobliekané, ale bol tak nepríjemný, že sa votrel pod kožu :). Brno je aj raj pre sekáče. Len tak sme sa chceli do jedného pozrieť a google mapy nám ponúkli aj tri vedľa seba. Otvorené boli do večera a boli plné mladých ľudí, čo ma prekvapilo. U nás sú väčšinou plné ľudí v pokročilom veku. Nemala som úplne náladu skúšať každý kúsok, v tomto čase som hľadala niečo na vianočný večierok. Vysnívala som si opasok z 80.rokov, široký, lesklý na pás, vystrihnutý do slzičky. A viete čo? Presne taký som našla a hneď už išiel aj so mnou. Veľmi ma to potešilo. Nejako som tušila, že ho nájdem v sekáči. Vianočný outfit mal byť v téme 1989 mohli sme ho mať buď v štýle 80.rokov alebo 90.rokov. Mal veľký úspech medzi kolegami a ja som sa v ňom cítila senzačne. Možno vám ho raz ukážem.

Prehliadku Brna sme začali pri Moravskej galérii. Moravská galéria v Brně vlastní štyri architektonicky pozoruhodné budovy: Pražákův palác, Uměleckoprůmyslové muzeum, Místodržitelský palác a Jurkovičovu vilu.  My sme obdivovali práve Místodržitelský palác.  Pred palácom bolo klzisko pod holým nebom. Pokračovali sme k malému modelu mesta. Pred najvyšším správnym súdom je soch aspravodlivosti od Mariuse Kotrby, ktorá znázorňuje muža zdvíhajúceho ťažký kváder, symbol spravodlnosti. Samozrejme o tejto soche existuje množstvo legiend a rônych názvov. Obyvatelia Brna sochu spravodlnosti označujú názvom: “Exekutor s pračkou, Člověk, co má zácpu, Náčelník z Přeletu nad kukaččím hnízdem nebo Koňafa”.  Ďalej sme pokračovali na Jakubském náměstí, kde sa nachádza kostol svätého Jakuba a takisto aj dům Jakub, v ktorom od roku 1993 sídli Divadlo Bolka Polívky. Pred kostolom je vstup do katakomb, ktoré sú vraj druhé najväčšie hneď po tých v Paríži, ktoré sme navštívili v máji.

Nakoniec sme sa prepracovali k Brněnskému orloj. Podobne ako socha spravodlivosti má aj tento orloj rôzne posmešná názvy, ktoré asi nebudem spomínať. Orloj je čierna kamenná plastika v tvare projektilu s hodinovým strojm vnútri, vypúsťajúci každý deň o 11.00 hodine guličku. Práve na túto guličku tam už stálo pár jedincov. Vraj má veľkú hodnotu resp. ju predávajú turistom a pekne an tom vedia zarobiť. Vytvorili ju sochári Oldřich Rujbr a Petr Kameník. Slávnostne bola odhalená 18. septembra 2010 pri príležitosti 365. výročia odolania mesta Brno pri švédskom obliehaní v dobe tridsaťročnej vojny, ktorá má pripomínať.  Ďalej sme sa presunuli k budove novej radnici, ktorá sa nachádza na Dominikánskom námestí. Pozornosť si zaslúžia dva vápencové balkóny z roku 1733. Zaujímavosťou je, že na ľavom z týchto balkónov rečnil Adolf Hitler, ktorý brnenskú radnicu navštívil v roku 1939. Za jeho prítomnosti boli krídla orlov prekryté zástavami s hákovým krížom. Neskôr z pravého balkónu v roku 1996 prehovorila anglická kráľovná Alžbeta II. Pôvodne mala mať príhovor na ľavom balkóne, ale odmietla to, práve kvôli tomu, že mal odtiaľ príhovor kedysi Hitler. Na nádvorí novej radnice sa nachádza aj fontána s 12 sochami, ktoré znázorňujú 12 mesiacov.
Neobišli sme ani Katedrálu svätého Petra a Pavla, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou a patrí k najvýznamnejším architektonickým pamiatkam južnej Moravy a tiež medzi najvýraznejšie brnianske dominanty (je znázornená i na českej desaťkorunáčke). Jej veže sú vysoké 84 metrov. Interiér má prevažne barokovú podobu, zatiaľ čo exteriér s dvoma vežami, postavenými v rokoch 1904 – 1905 podľa návrhu architekta Augusta Kirsteina, je prestavaný v štýle novogotiky. Potom sme sa trošku zohriali svařákem, ku ktorému som dostala aj perníček a podávali ho v poháriku za zálohu, ktorý som si buď mohla nechať alebo vrátiť. Ja som si ho nechala. Ďalšia zastávka bolo Divadlo Reduta, ktoré patrí medzi najstaršie divadelné budovy v strednej Európe. Pred divadlom je socha Mozarta, ktorý je stvárnený ako okrídlená postava s mužskou hlavou a detským telom, špičkou nohy sa dotýka klavíra. Telo zdobí iba jedno krídlo, čím autor naznačil tragický život hudobného génia, hlavu zdobí parochňa. 
Ako posledné pred rozchodom sme navštívili námestie s fontánou Parnas, ktorá je v barokovom štýle uprostred Zelného trhu od architekta Johanna Bernharda Fischera z Erlachu z rokov 1690–1696. Je chránená ako kultúrna pamiatka České republiky. Vianočné trhy boli veľmi pokojné, krásne, bol tak pokoj, vianočná atmosféra, jedlo od výmyslu sveta, trdelník mňaaam, trhy boli na viacerých námestiach a myslím že sme prešli väčšinu. Ceny boli rovnaké, čo sa mi páčilo, že si envytvárali hustú atmosféru. Krásny to bol výlet a ani sa mi nechcelo odísť. Brno má svoje čaro a ja som si už spísala zoznam, čo všetko chcem navštíviť aj zvnútra nie iba obdivovať zvonku. Budovy sú úplne nádherné, boli tu veľmi milí ľudia, cítila som sa tu bezpečne, nebol tu zmätok, chaos, nikto nezazeral zo stánkov (v Maďarsku všetci zazerali a boli nepríjemní), wow Brno ma veľmi milo prekvapilo a teším sa na ďalšie zážitky. Tento rok ma čaká ešte vianočná Praha, Drážďany a Zakopané, ale všetko postupne. 
Vrelo vám odporúčam zájazdy cez CK INTOUR, žiadne skryté a nezmyselné poplatky za nástup alebo miestenky, super sprievodcovia a zážitky. O toto odporúčanie ma nikto neprosil a píšem ho z vlastného presvedčenia. 

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply