Pôvodne som išla na vernisáž. Po ceste som “stretla” sekáč. Mala som iba malú kabelku a hovorím si výborne, idem sa iba pozrieť, však hádam nepôjdem na vernisáž z taškou (nemala som svoju plátenú, takže by som bola nútená niesť to v zelenom sáčku). Zamierila som si to už štandardne ku stojanu s označením XXL a potom k šatám. Do tej mini kabelky som nejakým zázrakom napchala aj sukňu aj šaty. Doteraz nerozumiem ako, pretože ako vidíte na fotke sukňa bola ušitá naozaj z veľa látky a šaty vám ukážem neskôr. Sukňa ma zaujala vzrom a potom materiálom. Skvelá na šaty aj sukňu, bola rozstrihnutá iba v švíkoch na bokoch a skladaná. Perfektná na ďalšie tvorenie. Ako som postupovala pri prešívaní sukne na šaty sa dočítate nižšie. Inšpirujte sa.


Najlepšie sa tvorí z kúskov, ktoré sú málo prestrihnuté, skladané a do gumičky. Táto sukňa bola ideálna a viem, že keby som ju nechala v obchode, tak ma to mrzí. Stála asi 1 €, má nádhernú tmavomodrú farbu, ktorá po prešití na šaty zrazu vyzerala ako čierna. Sukňa bola ušitá v Taliansku a označená je veľkosťou L, ale myslím, že bola 2x ako môj pás a na naše pomery minimálne XL. Materiál neviem ako sa volá resp. môžno by som ho označila ako šatovka, ale je trošku hrubší, prípadne niečo medzi šatovkou a úpletom. Označený je ako 100% viskóza. Bodky boli ako keby ručne potlačené resp. z rubovej strany boli výrazné hrbolčeky a aj sa cez ne ťažšie strihalo a šilo. Čo je viskóza?
Viskóza je zaradená do kategórie umelých vlákien, ale označuje sa ako “najprírodnejší“ umelý materiál spomedzi všetkých. Prezývaná je “umelá bavlna”. Využíva sa ako lacnejšia alternatíva ku klasickým prírodným materiálom, ako je napríklad bavlna, a iné. Cena viskózy je nižšia, no v správnej kombinácií s inými materiálmi nadobúda pocit mäkkosti, je príjemná na dotyk a je nekrčivá. Príjemne chladí a je vhodná na leto, nežmolkuje sa a nepriťahuje prach a napr.chlpy (vlasy). Odporúča sa látku najprv oprať, pretože sa môže zraziť.
Ako prvé som látku oprala, nechala vyschnúť, vyžehlila a potom som začala párať. Páranie išlo veľmi jednoducho, pretože stačilo rozpárať gumičku v páse a potom jeden bok. Párala som ale poriadne dlho, pretože bola poctivo obnitkovaná, zaendlovaná a nedala sa niť len tak vytiahnúť ako pri modeloch vyrobených v Číne. Tam iba potiahnete a spoj sa väčšinou “rozpadne”.
Rozhodla som sa, že zo sukni budú šaty. Mali sme naozaj veľa látky a bola by škoda urobiť iba sukňu a zvyšok nechať nevyužitý. Sukní mám aj tak dosť toto leto, pozri záložku sukne, takže vyhrali šaty. Nechcela som nič extra, najlepšie sa cítim v šatách prestrihnutých v páse s princesovým strihom. pri sukni mám vždy iba jednu podmienku, aby sa točila :).  Strih mi vystrihla mama na mieru a pustila som sa do šitia.
Najprv mi teda mama nakreslila strih, vystrihla a začala som špendliť jednotlivé časti dokopy. Najprv vrchný diel, potom spodný. Zašiť, vyskúšať a zaendlovať. Zips sme zvolili na boku a v páse jemné riasenie. Ušiť takéto šaty nie je veľmi zložité. Pre mňa je najzložitejšie zapracovanie prieramkov, výstrih mi už ide. Keď je všetko OK, potom sa vrchný diel a sukňa spoja, všije sa zips a je to. Vyzerá to, že sme ich ušili za hodinu, ale strávili sme nad tým asi pol dňa. Potom som ešte využila zvyšky látky na jedne módny doplnok, ale o tom v inom článku.Voilá a šaty sú na svete 🙂

foto: © Ivana Klepáčováfotky nie je možné použiť, kopírovať a ďalej šíriť bez súhlasu autorky
 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

Šaty sú naozaj krásne 🙂 aj keď sa robí refashion, mali by byť šaty hlavne kvalitné (potom ostáva už len to nepokaziť)… Ja si na tieto veci kupujem lacné a kvalitné veci, napr. z bolfu 🙂 Každopádne ďakujem za tip, idem hneď skúšať

Leave a Reply