Druhý deň okruhu po Pobaltí sme sa z Vilniusu presunuli do hlavného mesta Estónska, do Tallinnu. Keď si túto trasu zadáte do internetového vyhľadávača zistíte, že je to poriadne ďaleko. V autobuse sme boli asi 8 hodín a na prehliadku mesta sme sa dostali okolo tretej-štvrtej poobede. Vedela som o tom, takže pre mňa to nebolo žiadne prekvapenie. Pustila som si dva filmy, prečítala polovicu knihy a cesta mi ubehla ani neviem ako. Najprv sme si pozreli palácový komplex Kadriorg a potom aj centrum mesta, ktoré je považované za “stredovekú rozprávku”. V článku sa dočítate nielen o mojich cestovateľských zážitkoch a postrehoch, ale aj o zaujímavostiach o Kadriorge a Tallinne. Inšpirujte sa na ďalšie svoje výlety.

Po približne 8 hodinách cesty sme z autobusu vystúpili. Prvá zastávka bol palácový komplex Kadriorg, na ktorý som sa nesmierne tešila. Hrozilo, že tam nepôjdeme, pretože opravujú diaľnicu resp. hlavnú cestu a nevedeli sme sa dostať na druhú stranu. Bol to čistý chaos. Nakoniec sme našli cestu pomedzi závory a dočasné obchádzky. Nedostali sme sa však na breh fínskeho zálivu k soche Rusalky. Odfotili sme si ju iba z diaľky. Socha Rusalky, malej morskej víly, stojí na brehu mora v štvrti Kadriorg a pozerá do diaľky. Vyzerá 177 námorníkov ruskej lodi Rusalka, ktorá sa potopila vo Fínskom zálive v roku 1893 a všetci zahynuli. Tento pamätník vytvoril estónsky sochár Amandus Adamson v roku 1902, rok potom, ako uviedol Antonín Dvořák operu Rusalka, ktorou sa preslávil. Rusalka je morská víla slovanskej mytológie a socha svedčí o ruskom vplyve v tomto meste. Je tu aj palác Kataríny prvej, po ktorej dostala táto štvrť pomenovanie. Palác tu nechal postaviť Peter Veľký svojej druhej manželke Kataríne. Palác bol nádherný z jednej aj z druhej strany, záhrady boli takisto veľmi pekné. Palác bol však zatvorený a dnu sme neboli. Záhrada sa práve prebúdzala a kvetiny sa vysádzali. Nižšie, ružová budova, je prezidentský palác z roku 1938 v historizujúcom štýle inšpirovaný štýlom zámku. Zámok je neskoro-barokový až rano-klasicistický z roku 1718, navrhol ho Talian, Nicola Michetti. V súčasnosti je v zámku múzeum umenia. Záhrada je vo francúzskom štýle a park je v anglickom štýle. Taký mix ako celé Pobaltie :).
Ešte chcem podotknúť, že bola poriadna zima resp. chladno, na mikinu a vetrovku (mne napríklad takéto info v článok veľmi chýbajú, tak sa ich snažím vždy zaradiť do textu). Toto miesto malo byť, podľa predpovedi počasia, najteplejšie zo všetkých, kde sme boli, ale stále sme boli odkázaní na jesenné bundy, teplé ponožky a mikinu. Čiapku som už nemusela mať, ale členkové ponožky som si vymenila za dlhé 🙂 Ak sem pôjdete, tak myslite na to, že je tu počasie posunuté cca o mesiac dozadu (aj keď teraz neviem ako sa na to pozerať, je máj a v Banskej Bystrici sneží ehm). Tieto info o mesačnom posune máme od sprievodkyne, nevymyslela som si to. Mesto je vraj na úrovni St.Petersburgu. V lete tu slnko zapadá až niekedy pred polnocou a v zime ho takmer nevidno. Btw. vedeli ste, že po estónsky sa píše resp. ak sa má niečo vysloviť s dĺžňom, tak je to písmenko 2x napr. Tallinn. Tallinn si zachoval veľa zo svojho stredovekého charakteru a preto je dnes delené na horné a dolné mesto. Mestá boli od seba oddelené múrom. V hornom meste sedela šľachtická elita, dnes je sídlom estónskej vlády a parlamentu, a v dolnom meste žili kupci a remeselníci a mesto sa volalo Reval. V tejto časti sú aj opustené továrne a pozostatky komínov a podobne. Ak sa rozhodnete vychutnať si západ slnka, ktorý je mimochodom naozaj nádhernýýýý, my sme ho pozorovali z nepoužívaného móla, tak si dajte pozor na alko nápoje. Ten je povolený len do 22:00, potom je zakázaný. Btw. Fíni sú “zodpovední” až za 35% percent konzumu alkoholu v Estónsku. Jazdia sem na alkoholické výlety, pretože je to tu lacnejšie. My sme na trajekte ďalší deň na ceste do Fínska stretli nie jednu skupinku opitých Fínov, naozaj. 
V hornom meste je niekoľko zaujímavých budov. Nachádza sa tu najvyššia veža mestského opevnenia Dlhý Hermann, ktoré sa napájalo na niekdajší palác Kataríny II., v ktorom dnes sídli estónsky parlament. Protipólom  opevnenia je Tučná Margaréta v dolnom meste, cez ktorú sme do mesta vchádzali. Boli to vlastne predstavy Estóncov ako má vyzerať poriadny chlap a žena ehm. Oproti parlamentu je ortodoxná katedrála Alexandra  Nevského.  Estónci brali tento kostol vždy ako dôkaz ruskej nadvlády a neskôr komunistického režimu. Po osamostatnení Estónska sa ozvali dokonca aj hlasy žiadajúce zbúranie tejto katedrály, ale katedrála stojí a dnes je útočiskom Rusov žijúcich v Taline, ktorých tvorí až 44% obyvateľstva. Tallinnská evangelická katedrála – Dóm – nie je najvyšší kostol v meste. zdroj
V hornom meste je niekoľko vyhliadkových terás s úžasným výhľadom na staré mesto, prístav a na more aj na modernú výstavbu. V hornom meste sa však večer nežije, život sa presúva do dolného mesta. Dolné staré mesto vyzerá ako skanzen. Nové opravené hradby a červené strechy na vežiach vidno z ďaleka. Domy sú v rôznych architektonických štýloch, podľa kupcov ktorí v ňom bývali. Vysoké domy ako v Amsterdame zdobia pod strechou kladky s hákmi. Všade okolo sú reštaurácie, kaviarne a terasy. Za návštevu stojí aj budova Veľkej Gildy, kde je múzeum a vraj je zadarmo. My sme sa tam nedostali. Veľká Gilda združovala kupcov a bohatých ľudí. Malá Gilda združovala remeselníkov. Na radničnom námestí nájdete najstaršiu lekáreň z roku 1433, kde je takisto múzeum. Radnica na námestí je veľkou dominantou a nedá sa sa ju nevšimnúť. Navštívili sme niekoľko kostolov a nešla som sa vynadívať krásou interiérua j exteriéru. Bolo tu krásne, mesto mi prišlo trošku ako bludisko, na verejné wc zabudnite, našli sme iba jedno, také to, ktoré sa samé čistí a nevedela som z neho ísť von, bolo to miestami až strašidelné. V obchodoch išlo všetko pomaly a nikoho netrápil dlhý rad ľudí, ktorí chcú zaplatiť. Nevieš čítať na samoobslužnej pokladni (tých tam bolo plno) tak čakaj v rade drahá. Bola som z toho trošku nervózna, lebo som bola strašne hladná. Potom sme kdesi odbočili a ocitli sme sa zrazu pod starým mestom. Nevadí aspoň som objavila nové miesta. Nakoniec som si všimla západ slnka a tak sme utekali na staré nevyužívané mólo a urobili sme pár fotiek. Utekali sme lebo sme mali iba 10 minút do odchodu autobusu. Západ bol nádherný. Na tomto móle sa vraj stretávajú mladí, ktorí tu pijú a počúvajú hudbu a tak. Super! Mladých tam bolo požehnane a bola tam super atmoška.  Tallinn bol krásny, určite si nechajte na mesto aj celý deň nie iba pár hodín ako sme mali my. Isto sa tam dá super “zablúdiť” a objaviť veľa pekného, vychutnať si atmosféru na námestí a dať si niečo chutné. Všeobecne sa hovorí, že ak chcete spoznať nové miesto/mesto, tak zablúďte, však mobil vás nasmeruje opäť “domov”. Ďalšia zastávka budú fínskej Helsinky.

foto: © Ivana Klepáčová


 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

4 comments

to je krása 🙂

WHEN PIGS FLY

Nic ve zlém, ale podle toho co vím, zajímaje se o námořní historii, socha na podstavci neznázorňuje rusalku, nýbrž anděla (rusalky nemívají křídla). V jedné ruce drží zlacený dvouramenný kříž, druhou ukazuje na místo ztroskotání ("Tam se potopila loď!").
Jinak moc hezké čtení a snímky, klobouk dolů 🙂

🙂 Ďakujem … preverím si to ešte , toto nám povedala sprievodkyňa a možno som to ja zle zachytila a myslela inú sochu a ja som inú fotila … preverím, prípadne opravím v texte
pekný deň

http://zinochka.blogspot.com/2016/06/blog-post.html nie je to tam dobre vidno ale preložené je to ako Rusalka … aj tu https://et.wikipedia.org/wiki/Russalka_(monument)

Leave a Reply