Ďalší horúci víkend som strávila s Lussy v susednom Česku. Lednice a Valtice som túžila navštíviť už poriadne dlho, ale nikdy sa mi to nepodarilo. S Lussy sme sa dohodli pár mesiacov vopred, takže cesty späť už nebolo. Predpoveď počasia hovorila, že bude oblačno, okolo dvadsať stupňov, čiže ideálne počasie na výlet a prechádzku po zámockých záhradách. V skutočnosti bolo dvadsaťšesť stupňov, krásna jasná obloha a vydržali by sme aj v sandáloch a šortkách (bol začiatok mája). Bola som pripravená na dážď, zimu, no ani vo sne by mi nenapadlo, že si mám do ruksaku zobrať aj šortky. Do budúcna aspoň budem vedieť 🙂 Išlo o jednodňový poznávací zájazd počas ktorého sme mali v pláne navštíviť zámky Lednice, Valtice a v závere zájazdu sme mali stihnúť navštíviť aj Valtické pozdemí t.j. vináreň. Prečítajte si moje cestovateľské zážitky a inšpirujte sa 🙂

Cesta nám ubehla celkom rýchlo. Prvý krát sme videli, že by sprievodkyňa mala nie len slovný výklad o mieste kam cestujeme, ale na TV nám v autobuse pustila aj prezentáciu. To som skutočne videla prvý krát. Ako som v úvode spomínala, po príchode nás prekvapila vysoká teplota a ako prvé sme si vyzliekli mikiny a tričká s dlhým rukávom sme vymenili za tielka a jednoducho čo sa dalo sme vyzliekli 🙂 Valtický zámok bol neskutočne krásny už z diaľky a čím sme išli bližšie tak ma ohuroval viac a viac. Mali sme pár minút voľný program a potom sme išli na prehliadku zámku. 
Prehliadka zámku začala veľmi zábavne. Stáli sme pri vstupných dverách a prišiel k nám sprievodca. Spustil na nás angličtinu, tak mu naša sprievodkyňa vysvetlila, že s nami môže rozprávať po česky, že mi mu budeme rozumieť. Pozrela sa na nás s vydeseným výrazom v tvári a zopakoval “takže česky?” a odišiel na chvíľu preč. Vrátil sa a prešli sme do prvej miestnosti. Poviem pravdu, že sme mu veľmi zle rozumeli a miestami sme mali pocit, že rozpráva iným jazykom. Potom pribehla ďalšia sprievodkyňa, niečo povedala tomu chlapcovi, čo nás sprevádzal a jemu musel spadnúť poriadny kameň zo srdca, lebo ho vystriedala. Nakoniec nám vysvetlila, že je to maďarský študent na výmennom pobyte, ktorý sprevádza maďarské skupiny a česky sa učí iba dva mesiace. Všetko bolo teda vysvetlené a chápali sme ten jeho vydesený výraz tváre aj dôvod, prečo sme mu nerozumeli. Zámok bol nádherný, skutočne nádherný a veľmi ma očaril.


Potom sme mali asi dve hodiny voľno, ktoré sme využili na prehliadku zámockých záhrad. Sú skutočne rozsiahle a môžete sa po nich prechádzať pešo alebo cez jazero loďkou. My sme sa vybrali pešo. Išlo sa pomedzi stromy, takže nám nebolo až tak teplo. Náš cieľ bol Minaret, 62 metrov vysokú rozhľadňu.Ide o najstaršiu zachovalú rozhľadňu na českom území a zároveň o jediný minaret v Českej republike. Je to najvyššia stavba tohto typu mimo islamskej krajiny. Cesta zo zámku k minaretu trvala asi pol až trištvrte hodinu. Vstupné sa platí priamo pred vstupom na minaret, takže sa nemusíte obávať, že sa budete musieť niekde vracať pre lístky. Na minarete sú tri pochodia, na ktorých sa môžete zastaviť a vychutnať si pohľad a k najvyššej vedie 302 schodov. Nič pre klaustrofobikov, je to poriadne úzky priestor a ak nemáte kondičku tak sa aj pekne zadýchate. Nedajte sa odradiť a pekne choďte až hore, ten výhľad za to stojí. Hore a dole to trvá asi ďalšiu pol hodinu. Potom si môžete sadnúť okolo minaretu alebo jazera a chvíľu si vychutnať atmosféru. Naspäť môžete ísť druhou stranou okolo jazera, trvá to rovnako dlho. Btw. tomuto zámockému komplexu udeľujem najhoršie označený pre turistov. Chýbali tu značky v parku, kde sa nachádzate, či idete dobre, a ak tam boli nejaké mapky tak všade boli rovnaké t.j. miesto “tu sa nachádzate” bolo všade označené rovnako. Bol v tom háčik, a mapku ste si mali KÚPIŤ pri vstupe, na čo nás nikto neupozornil a všimli sme si to až keď sme tam ku koncu blúdili a hľadali wc. To som ešte nezažila, všade sú mapky zadarmo a dajú vám ich so vstupenkami, alebo sú dokonca priamo na vstupenkách. Bola som z toho sklamaná. 
Potom sme sa presunuli neďaleko k chrámu Tři Grácie. Nachádza sa približne 5 km od Valtíc a spája trasu s Lednicami, kam sme smerovali. Interiér je však verejnosti neprístupný. Neviem či sme mali šťastie alebo to je bežné, ale pár ľudí tam predávalo nápoje, všade bolo veľa ľudí (na to, že je to v lese a mimo cesty) a hrala tam veľmi príjemná hudba. Naozaj to lákalo si kúpiť iba pohár vínka a ľahnúť si do trávy a relaxovať.  Takmer každý tam prišiel na bicykli, to vidíte aj z fotky vyššie. Meno chrám dostal podľa sochy trojice nahých žien pred chrámom, ktorá zaujme na prvý pohľad. Všetci sa pri nich fotili aj ženy aj muži :D. Polkruhová klasicistická stavba je z dielne Jana Karla Engela. Čo je však na troch gráciach zaujímavé? V skutočnosti to žiadne grácie nie sú. Súsošie zobrazuje trio antických bohýň: Athénu, Afroditu a Artemis. Súsošie vytesal iba z jedného balvanu Leopold Fischer a pôvodne zdobilo zámocký park v Ledniciach. Vnady bohýň nedali panovníkom spať, a preto sa rozhodli vystavať im samostatné reprezentatívne sídlo, kde sú od roku 1825. Vo vnútri chrámu je salón s mozaikovou podlahou, má tvar polkruhu a podpiera ho dvanásť iónskych stĺpov. My sme mohli nahliadnuť aj dnu, takisto neviem či sme mali šťastie a interiér bol nádherný. 


Ďalšia zastávka bol zámok Valtice. Tento zámok bol v porovnaní s Lednicami niečo úplne iné. Možno si dajte trasu naopak 🙂 napr. Valtice a potom Lednice. Nehovorím, že som bola sklamaná z Valtíc, len že to už nebol taký wau efekt ako pri Ledniciach. Tu sme mali trošku smolu, pretože prebiehal vínny festival a veľká časť bola uzatvorená a prístupná iba na vstupenky. Opäť sme tam blúdili, ale tento krát za to nemohlo zlé značenie, ale práve uzatvorené časti, chýbalo nové “dočasné” značenie. Nevadí. Tu sme sa zdržali iba chvíľku, mrzí ma, že sme neboli ani v interiéri iba v exteriéri. S Lussy sme prešli po nádvorí, urobili pár fotiek, prešli si trh s handmade výrobkami (súčasť festivalu) a v tieni sa najedli. Dominantou Valtíc je barokový zámok s kaplnkou. Spoločne so zámockým parkom patrí do Lednicko-Valtického areálu, ktorý je zaradený do svetového kultúrneho a prírodného dedičstv UNESCO. Zámok sa zaraďuje medzi najrozsiahnelie svetské barokové stavby na Morave a je považovaný za jeden z najvýznamnejších pozostatkov ranobarokovej architektúry v strednej Európe. Valtický zámok bol s najväčšou pravdepodobnosťou vybudovaný neďaleko niekdajšieho stredovekého hradu, ktorý bol zmieňovaný už v roku 1193. Keď panstvo získali Lichtenštajnovci, tak tu postupne vytvorili súvislú pozemkovú držbu deviatich panstiev a v 2. polovici 16. storočia sa Valtice stali ich rodovým sídlom.(zdroj) Ak sa rozhodnete pre prehliadku, tak je sprístupnené prvé poschodie a vnútri 17 miestností zariadených v štýle baroka aj rokoka. Potom sme sa premiestnili do Valtického podzemí.
Valtické podzemí je unikátny súbor podzemného dedičstva historických vinných sklepov, ktoré sa darí vďaka aktivitám spoločnosti vinárstva Chateau Lednic epostupne odhalovať a sprístupňovať verejnosti. Ak ste milovníkmi vína, tak vám sem vrelo odporúčam ísť. Viac o histórii si môžete prečítať tu, je to veľmi zaujímavé. Napríklad sa dozviete že história podzemného priestoru siaha až do roku 1270 a predpokladajú, že objavia miesta, ktoré budú môcť označiť až románskych pôvodom. Ja nie som nejaký expert na víno, pijem ho naozaj sporadicky, ale tá atmosféra je tu super. Vonku bolo okolo 26-28 stupňov a v sklepoch bolo okolo 12. Takže poriadny teplotný šok a odporúčam zobrať si mikinu a možno aj deku, aby ste neochoreli. Neviem presne koľko sme platili vstupné, ale mali sme objednanú prehliadku a degustáciu. Najhoršie bolo, že tam nefungovali wc, resp. bolo ich tam dosť ale všetky boli nechutne upchaté, jednoducho im to v podzemí nejako nechcelo fungovať. Inak si viem predstaviť nejaké oslavy v tomto priestore a ako bonus bez signálu a mobilov. Dúfam, že ma Lussy nezabije, kvôli zverejneniu spoločných fotiek 🙂 
Na záver ešte pár informácii o Lednicko-Valtickom areáli a možno aj trošku viac inšpirácie, prečo ho navštíviť 🙂 Súčasná podoba areálu vznikla v polovici 19. storočia, kedy sa tunajší páni rozhodli prestavať pôvodne renesančný zámok do štýlu podobného anglickej tudorovskej gotike. Najdôležitejší podiel na prestavbe zámockého areálu mal vtedajší lichtenštajnský dvorný architekt Jiří Wingelmüller, na podobe samotného zámku sa ale podieľal napríklad aj architekt Josef Kornhaüsel. Krásny skleník, ktorý prilieha tesne k zámku, mal na starosti Angličan P. H. Desvignes. Zámok však uchváti nie len exteriérom ale aj interiérom. Mňa úplne dostali krásne vyzerávané kazetové stropy a takisto aj schodisko v knižnici a bolo vyrobené z jedného stromu. Neuveriteľné. Schodisko bolo prudko fotogenické a farba schodiska tvorila nádhernú kombináciu s tyrkysovými tapetami a nábytkom. Krása pre oči aj dušu. K najveľkolepejším častiam zámku patrí vstupná hala, kde je vyrezávané schodisko zabudované len do múru a kde visí majestátny mosadzný luster so 116 ramenami, ktorý váži takmer 700 kilogramov. Unikátny je napríklad aj čínsky salón s ručne maľovanými tapetami alebo lovecký salón s trofejami nielen z Európy, ale aj z Afriky. Lednické panstvo patrilo rodu Lichtenštajnovcov dohromady bezmála 700 rokov a od 17. storočia slúžil práve tamojší zámok ako ich hlavné letné sídlo. Vďaka tomu postupne vznikal rozsiahly areál, na ktorý potrebujete aspoň 2-3 hodiny, je to naozaj rozsiahle a isto sa nechcete naháňať. Tesne k zámku prilieha veľkolepá francúzska záhrada a skleník, kde nájdete pravdepodobne najstaršiu a najvzácnejšiu skleníkovú rastlinu v Čechách. Možno ide až o pol tisícročia starý cykas Encephalartos altensteinii. Na záhradu plynulo nadväzuje rozľahlý krajinársky park s unikátnou zbierkou stromov, kde sa môžete len tak prechádzať. Za zámkom nájdete vyhĺbený rybník s niekoľkými ostrovmi, niektoré z nich prepájajú drevené mosty. Veľmi zaujímavou stavbou je aj tunajší minaret z konca 18. storočia, napodobenina zrúcaniny Janův hrad alebo lovecký zámoček. (zdroj)

 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

Tam je nááádherně!! 🙂

Nela z blogu Růžová rtěnka

Leave a Reply