Ako milovníčka módy, šitia a stylingu sa snažím neustále vzdelávať v tejto oblasti. Čítam rôzne magazíny, sem-tam si kúpim časopis (hlavne keď som v zahraničí), absolvujem rôzne kurzy a najčastejšie siahnem po knihe. Najnovší prírastok je kniha Módni kremny: styl subkultur. Poviem vám pravdu hneď ako som ju uvidela, tak sa mi rozsvietili oči a začala sa “hádka” medzi srdcom a rozumom. Srdce hovorilo “oooo aká krásna kniha, všetky štýly pokope, konečne, nemusíš si to pracne hľadať” a rozum spustil “áno, priznávam pekná kniha, hľadala si niečo také, ale kde si ju prosím ťa chceš dať? veď už nemáš miesto”. Ako vidíte zvíťazilo srdce a kniha je doma. Veľmi sa z nej teším a chcem inšpirovať aj vás, módnych nadšencov, a dať vám do povedomia skvelú literatúru, kde získate veľmi cenné informácie, ktoré určite využijete a budete tak lepšie rozumiem módnym štýlom, ktoré vznikli za posledných sto rokov. // základné informácie 
názov: Módni kmeny: styl subkultur

autor: Caroline Youngová
jazyk: český
cena: 9,99 EUR
počet strán: 256

väzba:  tvrdá

formát: 17 x 21 cm
vydavateľstvo:  Slovart
hmotnosť: 0,83 kg
rok vydania: 2017

// stručný obsah knihy (z e-shopu)
Jedinečná publikácia prináša prehľad módnych smerov a štýlov mladých ľudí za uplynulých sto rokov. V knihe sa dozviete, aké oblečenie je typické pre subkultúry, či už pre teddy boys, hippies alebo punk, a aké sú ich korene. Sleduje vývoj od emancipovaných tanečníc charlestonu cez swingujúcu mládež, mods, rockerov, hippies, pankáčov a vyznávačov emo štýlu až po dnešných hipsterov. Cesta každého štýlu je zmapovaná od počiatočného impulzu po odkaz, ktorý ovplyvnil a stále ovplyvňuje ďalšie štýly.


// môj názor na knihu
Po tejto knihe som v knihkupectve pokukovala už dlhšie. Vždy som sa presviedčala, že už ďalšiu knihu nepotrebujem, že to už moja knižnica neznesie a možno spadne 🙂 Ako vidíte kniha je doma a našla som jej aj miesto v preplnenej knižnici. Najbližšie si kúpim aj novú knižnicu, určite neprestanem kupovať knihy lebo ich milujem. Btw. pri poslednom sčítaní kníh, ich bolo cca 220, ale potom som našla ešte zopár u maminy a u kolegov, tak to číslo bude trošku vyššie. Poďme k tejto krásnej knihe, ktorá si získala moje srdce na prvý pohľad. 
Kniha ma zaujala už samotným obalom. Na titulke sú krásne nastajlované módne blogerky Francis Lola a Ellen V. Lora a na zadnej strane tvrdého obalu sú Rudeboys dvojčatá Chuka a Duben. Takisto sa mi páči aj tvrdá väzba a neštandardný formát knihy, ktorý nie je ani A4 ani A5, ale niečo medzi tým. Knihu preložila Ada Bartlová z anglického originálu Style tribes: The Fashion of Subcultures. Veľmi sa mi páči, že vydavateľstvo Slovart ponechalo rovnaký obal knihy ako na anglickom originále. Pri niektorých knihách vydavateľstvá v rôznych krajinách obálky menia a nie vždy je to šťastná voľba (pozri napríklad Jak se stát Pařížankou  a originál How to be Parisian ehm). Stránky v knihe sú z hrubého papiera, nie je to kriedový papier, ale taký hrubší kancelársky, čo dodáva knihe, napísala by som sexepíl, ale vlastne neviem ako inak to opísať 🙂 Jednoducho nepôsobí lacno. Striedajú sa v nej  čiernobiele aj plnofarebné strany s fotografiami, záleží od štýlu a samozrejme roku fotografií 🙂 
Kniha je skvelá literatúra pre všetkých, ktorých zaujíma móda, chcú rozumieť jednotlivým štýlom, ktoré sa v móde za posledných sto rokov vyskytli / vyvíjali a v súčasnosti sa k nim dizajnéri vracajú v modernejšej verzii (takže vlastne vznikajú stále nové a nové). Spolu tu nájdete rozpísaných až tridsať rôznych štýlov s množstvom zaujímavých informácií. Kniha začína citátom slávnej Coco Chanel “Móda sa netýka iba oblečenia. Móda je na nebi, na ulici, móda je v myšlienkach, v spôsobe nášho života, vo všetkom, čo sa deje.“, ktorý hovorí za všetko. 
Štýl a móda boli odjakživa prostriedok sebavyjadrenia a často spolu s hudbou slúžili k tomu, ako sa identifikovať s určitou ideológiou alebo subkultúrou. Móda je akt odporu proti norme, je to konkrétny životný štýl, ktorým sa odlišujeme od kultúry hlavného prúdu.  Neustále vznikajú nové subkultúry a nové kmene, ktoré v spoločnosti reprezentujú určitú náladu a okamžik. Len o nich ešte nevieme.
Každý štýl / módny kmeň je rozobratý v samostatnej kapitole. Kniha krásne popisuje ako daný štýl vznikol, prečo vznikol a čo k tomu viedlo. Dozviete sa aj čo daný výraz znamená, odkiaľ pochádza prípadne, čo pôvodne označoval a prečo sa stal označením daného štýlu / kmeňa. Okrem toho sa v jednotlivých kapitolách dozviete aké oblečenie bolo pre daný módny štýl typické, z akého materiálu sa šilo oblečenie, aké doplnky boli najvýraznejšie a aj mená najznámejších vyznávačov daného štýlu. V knihe nechýbajú ukážky a dobové fotografie, ktoré ja milujem. Veľmi oceňujem časovú os, ktorá je pri každej kapitole / danom štýle a vďaka nej si viete lepšie predstaviť, čo predchádzalo vzniku módneho štýlu, ale aj čo nasledovalo potom. Napríklad, že na vývoj daného štýlu mal vplyv nejaký film, potom vznikol štýl a nasledoval napríklad krach na burze, ktorý mal veľký vplyv na zánik tohto štýlu a vyvíjal sa nový.  
Na konci je prehľadný zoznam literatúry, podľa ktorej si môžete vyhľadať v zahraničnej literatúre viac informácii o štýle, ktorý vás zaujal. Nechýba ani register, kde môžete vyhľadávať podľa hesiel, rôznych výrazov a takisto aj zoznam autorov fotografií. Za mňa perfektne a prehľadné, hlavne ak si chcete o nejakom štýle vyhľadať viac. Knihu vám odporúčam všetkými desiatimi a určite mi napíšte, či ste ju čítali alebo či som vás inšpirovala k jej kúpe.  Knihu mám z e-shopu www.megaknihy.sk, kde v záložke “hobby ženy” nájdete ďalšie skvelé knihy na tému móda alebo štýl. Smelo do vyberania 🙂 


 


******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

0 comments

knihy určite neprestávaj kupovať! presne ako hovoríš, radšej novú skrinku 😀

Sabi z blogu Beautiful savage

Leave a Reply