Počuli ste o meste Zakopané? Viete, kde sa nachádza? Mám pre vás ďalší tip na jednodňový výlet do susedného Poľska, kde sa toto čarovné mesto nachádza. Cestovala som s CK Intour. Ide o banskobystrickú CK, ktorej majiteľov osobne poznám, dôverujem im, a viem, že poskytujú skutočne kvalitu a chcú poskytnúť svojim klientom nezabudnuteľné zážitky bez zbytočných poplatkov za nástupné miesta alebo ešte nezmyselnejšie za sedenie v prvej polovici autobusu a podobne. Vopred napíšem, že ma neprosili o žiadnu recenziu, jednoducho, keď som s niečim spokojná, tak vám to odporučím. Poďme však k výletu, ktorý som absolvovala koncom marca. Zájazd do mesta Zakopané, o ktorom som dovtedy nepočula, bol spojený s nákupmi v Novom Targu, kde som takisto doteraz nebola. Cestovala som sama, čo mi nijako neprekážalo, pretože som si aspoň prečistila hlavu, mala som čas na čítanie knihy, ktorú nie a nie dočítať a mohla som obdivovať okolie, ísť kam chcem, bez toho aby som sa niekomu prispôsobovala (viem, znie to strašne, ale chcem iba nájsť čo najviac výhod 🙂 aby ste sa nebáli aj vy ísť na jeden deň spoznávať nové miesta, je to super). Ako to prebiehalo a čo všetko som zažila si môžete prečítať nižšie.

// kto sa pričinil na významnosti mesta a ďalšie zaujímavosti o meste Zakopane
Zakopané je okresné mesto v poľskom Malopoľskom vojvodstve. Je strediskom powiatu tatrzańskiego, najväčším mestom v bezprostrednej blízkosti Tatier a centrom cestovného ruchu, zimných športov, ktorému Poliaci hovoria „hlavné zimné mesto Poľska“. Na území, ktorého je administratívnym centrom, sa nachádza veľká časť poľského Tatranského národného parku. Zakopané je najvyššie položeným mestom v Poľsku. Centrálnym bodom mesta je križovatka ulíc Krupówki a Kościuszki. O rozvoj Zakopaného sa ako prvý pričinil Tytus Chałubiński, lekár, milovník prírody. Bol jedným z prvých priekopníkov klimatickej liečby a propagoval liečebné účinky tatranského podnebia. Veľký význam malo pre Zakopané objavenie horúcich prameňov v Jaszczuróvke. V roku 1885 bolo Zakopané uznané za kúpeľné mesto. Samotné kúpele boli založené v roku 1889. O rozvoj Zakopaného sa významnou mierou zaslúžil aj gróf Wladyslav Zamoyski, ktorý sa významnou mierou pričinil o založenie Tatranského národného parku, ktorému daroval nielen svoje pozemky, ale aj iné, kúpené prostredníctvom fondu, ktorý založil. Pomohol pri zalesňovaní týchto pozemkov. Spoločne s predstaviteľmi Poľský turisticko-vlastivedný spolok sa podieľal na rozvoji Zakopaného stavbou vodných diel, poštového úradu, škôl, múzeí a ďalších verejných budov. Zakopané má medzi turistickými strediskami v Poľsku absolútne dominantné postavenie. A to po celý rok, nielen v zime. Toto horské stredisko je plné návštevníkov aj v mimosezónnych termínoch. Má to viac dôvodov – takmer 40 000 000 Poliakov nemá veľa iných možností pri výbere miesta na trávenie zimnej dovolenky doma, ponuka služieb a zábavy je v Zakopanom takmer nekonečná, poloha mesta je vzhľadom na Tatry ideálna, turistické tradície sú tam stále živé. Obľúbenosť Zakopaného má základy ešte v 19. storočí – už vtedy sa v drevených kaviarničkách schádzala poľská intelektuálna a umelecká elita. Každý, kto už mal v branži nejaké meno, alebo si ho chcel vybudovať, musel sa ukázať v Zakopanom – prírodnom a vidieckom protipóle mestského prostredia Krakova či Varšavy. Spisovatelia, básnici, herci, žurnalisti, národní buditelia, horolezci. Možnosť kvalitnej turistiky, módneho športovania a vôbec pobytu v krásnom prostredí dreveníc pod strmými štítmi Tatier na dobrom vzduchu bola vždy veľmi lákavá. Významný podiel na tom má aj nezameniteľne typický podhorský – goralský – charakter Zakopaného. Hlavné ulice v centre majú stále budovy s typickou drevenou architektúrou.


// pozemná lanovka Gubałówka
Najobľúbenejšiu atrakciu je predovšetkým pozemná lanovka Gubałówka. V jej konečnej stanici nájdete okrem ďalších stánkov a kaviarní, najmä úžasný výhľad na celé okolie a ak vám bude priať počasie ako nám, tak uvidíte Tatry z poľskej strany v plnej kráse. Či je leto, alebo zima, vždy sa tam budete cítiť ako v inom svete a pokojne môžete relaxovať aj pri šálke kávy alebo len tak sedieť a pozorovať okolie. Okrem občerstvenia sa tam nachádza aj zábavná zóna pre deti, ktorú využijú najmä počas dobrého počasia. Dolná stanica lanovky sídli v podstate v centre mesta, takže prístup k nej je veľmi pohodlný. V lete odtiaľ vedie aj niekoľko cyklistických trás. Gubałówka leží na severnej strane mestečka a z nadmorskej výšky 1 123 m.n.m. sa otvára nádherný výhľad na celé mesto a Vysoké Tatry. Výhľad ako na jedno z alpských miest, skutočne 🙂 Cítila som sa ako v bavorských Alpách, ešte aj to sedenie na drevených stoloch mi to pripomínalo. 
// jedlo
K významnej časti domáceho turizmu patrí aj gastronómia. Niektoré pochúťky môžete ochutnať len tak na ulici a rýchlo sa občerstviť v niektorom zo stánkov. Tam si môžete pochutnať na vynikajúcich tradičných malých syrčekoch, ktorým ja nikdy neodolám a už je to taká tradícia, že si ich vždy dám. Volajú sa oscypek 🙂 a podávajú sa s brusnicami, mňamka. Mäsožravci si môžu pochutnať na tradičných klobáskach a pochúťok z kapusty. Z nej sa skladá aj typické jedlo bigos, ktoré dostanete v reštauráciách. Ide o zmes kyslej kapusty a bravčového mäsa dochuteného rôznymi koreninami. Poliaci robia aj výborné polievky. Z nich by ste mali ochutnať napríklad cviklovú. Do mnohých pokrmov pridávajú kôpor a milujú výrazné chute.


// slávna ulica Krupówki
Je málo turistických stredísk, na ktorých život by mala taký výrazný vplyv jedna ulica, ako je to v Zakopanom. Takmer celý turistický ruch sa tu koncentruje na slávnu ulicu Krupówki a jej najbližšie okolie. Kilometer dlhá ulica si dlhodobo udržuje charakter vyhľadávaného nákupného korza. Turisti z celého sveta ju vyhľadávajú hlavne pre zaujímavý mix nákupných možností a pôvodnej zástavby. Krupówki boli vždy plné turistov, v ostatnom období sa návštevnosť už podobá tokijskému metru v rannej špičke. Na “krupuvkach“ nájde turista všetko – stravovacie a možnosti občerstvenia od amerických fast foodov po kaviarničky so storočnou tradíciou, tradičnými receptami, špičkovou obsluhou a umeleckými originálmi na stenách či inde v interiéri (napríklad U wnuka, Kmicic), fotopredajne, internetové kaviarne, svetoznáme značky butikov vedľa obchodov s typickou poľskou ponukou – kožou vo všetkých podobách, výrobkami z vlny, suvenírov z dreva. Dá sa tu však navštíviť aj kino a divadlo, Tatranské múzeum, niekoľko galérií, nechať sa portrétovať alebo sa previezť po Zakopanom na koňmi ťahanom voze či saniach. Mne sa veľmi páčilo to, že nikde neboli veľké tabuľe s nápismi, bilbordy a plagáty. Obchody mali názvy, ktoré korešpondovali s dizajnom budovy t.j. ak bola fasáda drevená, tak bol aj nápis obchodu drevený a v rovnakej farbe. Áno, pre marketing nič moc, ale pre zachovanie tej úžasnej atmosféry a pokoja niečo úžasné. Krásne tam všetko ladilo a vyzeralo to nádherne. 

zdroj textu 


Ak ste milovníci architektúry, tak v Zakopanom dokážete stráviť aj celý deň. Mňa toto mesto nadchlo a určite by som ho chcela vidieť aj v lete. Ak ste milovníci relaxu a prechádzok, tak vám na toto mestečko stačí aj pol dňa. Po ceste zo Slovenska do Zakopaného môžete navštíviť Beliansku jaskyňu, Múzeum oravskej dediny v Zuberci alebo sa môžete zastaviť aj na Donovaloch, záleží na tom z kadiaľ vyrážate. Mne sa tu páčila tá pohoda, plno turistov, ktorí sa usmievali, vychutnávali si miestnu kuchyňu, veľa kaviarničiek, nádherná architektúra a samozrejme nezabudnuteľný výhľad na Tatry z poľskej strany v plnej kráse. V lete tu musí byť úplne nádherne aj na pešo aj na bicykli 🙂 Boli ste v Zakopanom? Máte rovnaký názor ako ja alebo sa vám tu nebodaj nepáčilo? Napíšte mi 🙂 

 

******
Ďalšie cestovateľské zážitky nájdete v záložke >>> CESTOVANIE
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie DIY projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT


******


You May Also Like

0 comments

o mestečku som počula, no netušila som, že je to tam také nádherné 🙂

Sabi z blogu Beautiful savage

Leave a Reply