Pinterest je môj každodenný balzam pre oči aj dušu. Pri hľadaní inšpirácie na jesenné DIY som už tradične natrafila na rôzne postupy ako vyrobiť zo starého svetra rukavice, čiapku, čelenky, šál a dokonca aj ponožky, papuče a obliečky na vankúše. Pri každom jednom mi napadlo, “prečo by niekto strihal štrikovaný sveter?” “Nerozpadne sa?” “Nebudem ho musieť rovno vyhodiť?” a rôzne ďalšie pochybnosti. Rozhodla som sa, že tento rok niektoré DIY otestujem a ukážem vám ako si zo starých svetrov môžete vyrobiť palčiaky a obdarovať nimi napríklad aj svojich známych. Vlastnoručne vyrobené veci sú predsa neoceniteľný darček 🙂 Bola som spokojná s výsledkom a odporučila by som vám púšťať sa do strihania svetra? Čítajte ďalej. 


//falošný rolák

Na výrobu falošného roláka budete potrebovať iba sveter resp. rolák, nožnice a overlock alebo ihlu a niť. Oveľa jednoduchšie bude ak použijete takúto vestu ako mám na sebe ja. Kúpila som ju v sekáči za 1 EUR. Fajn investícia, keď ju kupujete s predstavou, že z nej vyrobíte minimálne dve ďalšie veci.
Oblečte si rolák a krajčírskou kriedou alebo špendlíkom si naznačte dĺžku. Falošný rolák by mal končiť na úrovní pŕs. Ak máte iba jeden kabát, pod ktorý chcete tento falošný rolák nosiť, oblečte si na vestu aj kabát a až tak si naznačte dĺžku. Dĺžka by mala byť taká, aby vám nebolo vidno koniec vo výstrihu. Vzadu nemusí byť rovnako dlhý ako vpredu, ale ja som za to aby bol rovnako dlhý na obidvoch stranách.
Rolák vyzlečte a rozložte na rovný povrch, najlepšie stôl. Pekne zarovnajte okraje a odstrihnite.Strihajte rovno, aby ste mali falošný rolák pekný a opäť niekde vo výstrihu nevytŕčal. Ak máte aj rukáv, tak ho v tomto bode odstrihnite.
Nakoniec na overlocku zaendlujte dĺžku, tak aby sa nestrapkal a nepúšťali sa do vrchu očká. Je to veľmi dôležité, aby ste zachytili každé očko, prejdite to celé aj dva krát. Môžete to začistiť aj ručne ihlou a niťou, ael bude vám to trvať oveľa dlhšie. Voilá a je to.
Takýto falošný rolák som našla na niekoľkých e-shopoch a ich cena je od 4 EUR až po 15 EUR. Záleží od značky. Je to celkom šikovná pomôcka ak ste teplomilné, nemáte v láske pod kabátom hrubé svetre, ale chcete si udržať krk v teple (či už kvôli prevencii pred chorobami alebo nechcete do výstrihu nosiť šatky). Tento DIY vám rozhodne odporúčam, je rýchly, jednoduchý a lacný. 
//čiapka a rukavice
Už na začiatku som sa obávala, že toto nebude veľmi dobrý nápad, ale pustila som sa do toho. Na čiapku a rukavice som využila odstrihnutý zvyšok vesty z prvého DIY  falošného roláku. Budete potrebovať čiapku, ktorá vám dobre padne, takisto aj obľúbené rukavice ako maketu, brmbolec a opäť nožnice, ihlu a niť.
Čiapku položte na okraj a vystrihnite. Je to veľmi jednoduché, nebojte sa strihať. Ak však plánujete vyrobiť aj rukavice nechajte si voľné miesto aj na tie. Odmerajte to všetko vopred ako budete strihať. Brmbolec si môžete buď vyrobiť z vlny alebo si môžete kúpiť hotový z nepravej kožušiny v galantérii. Potom ho buď prišite na pevno alebo takto na patentku ako ja. Brmbolec potom môžete použiť aj na iné čiapky.
Hmm poviem vám pravdu, že do výroby čiapky vám neodporúčam sa púšťať. Možno na to nie je vhodný takýto sveter aký som mala ja, pretože po odstrihnutí sa v spodnej časti veľmi roztiahol a čiapka vôbec na hlave nedržala a padala váhou brmbolca. Na čiapku potrebujete sveter, ktorý je uštrikovaný úplne inak a hlavne má pevný resp. elastický okraj – niečo takéto. Taký istý elastický kraj budete potrebovať aj na rukavice. Do tých som sa vôbec nepúšťala, keď som videla ako sa čiapka nepodarila. Nedajte sa teda oklamať peknými nastylovanými fotkami. Nie všetko je pravda 🙂 Postup vystrihnúť a je to je úplne zlý. Keby som vám to priamo nenapísala, možno by ste si na základe tejto fotky mysleli, že je čiapka super, hmmm? 🙂 
Záver je nasledovný. Falošný rolák určite vyskúšajte, no na čiapku a rukavice budete potrebovať úplne iný sveter, taký ktorý ma elastický okraj. Myslím ten okolo pása, prípadne aj na rukávoch, ten využijete na rukavice 🙂 

 
******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Ďalšie skvelé tipy a triky nájdete v záložke  >>> TIPY A TRIKY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply