Minulý sobotu sme boli na výlete. Vybrali sme jednodňový zájazd do neďalekého Rakúska. Viete, že som nadšenec histórie a hradov a zámkov a cieľ nášho výletu nemohol byť iný 🙂 Zaujal ma zámok, na ktorom cisárovna Sisi s Františkom Jozefom strávila medové týždne. Ani som netušila ako a navštívili sme hneď tri zámky a tak sa číslo navštívených hradov a zámkov zvýšilo na 51 🙂 O každom si môžete prečítať nižšie. Z Bratislavy je to iba hodina cesty, takže sme nemusela ani tak skoro vstávať, aj keď sme išli z Banskej Bystrice. Počasie nám nakoniec vyšlo, v tom zmysle, že nepršalo. Inak bolo dosť chladno a asi som tam prechladla a už týždeň sa trápim s príznakmi choroby. Nevadí, stálo to za to 🙂 Prečítajte si o super výlete do Laxenburgu.

Cestou do Laxenburgu sme sa zastavili v rodinnej čokoládovni v Kitsee. Môj názor je, že nám to veľa nedalo, pozreli sme si tam asi 5 minútový film, potom nás previedli po fabrike, kde sme skoro nič nevideli, lebo bola sobota. Bolo to skôr iba lákadlo, nakúpiť si v ich podnikovej predajni. Čokoláda bola lacná, mohli ste aj všetko ochutnať. Druhá zastávka bola jaskyňa Hinterbrühl, ktorá ukrýva najväčšie podzemné jazero v Európe s plochou 6200 m2. Bola tam poriadna zima, vraj 9 stupňov, no ja by som zniesla aj zimnú vetrovku, šál a čižmy. Jazero bolo naozaj krásne, aj celá jaskyňa.  Fotky nám až tak nevyšli, väčšina je rozmazaná, preto som si robila skôr videá aby som mala nejakú spomienku. Vznikla však umelo, boli tam bane a po explózii tam vzniklo spomínané jazero. Sem by som vám určite odporúčala ísť, ale poriadne sa oblečte, ja som ocenila aj čiapku, rukavice a ponúkali tam aj deku. Mohli ste si ju požičať za 5 EUR.  Potom sme sa už presunuli do Laxenburgu.
Mária Terézia sa spolu s vnukom Františkom I. postarala o zveľadenie priľahlého parku. Kráľovná si chcela počas svojich výletov do Laxenburgu oddýchnuť v obklopení prírody. Kvôli tomu sa rozhodla rozšíriť pôvodný park až na rozlohu 280 hektárov. V súčasnosti sa pokladá za jednu z najlepších ukážok historického záhradníctva z prelomu 18. a 19. storočia na svete. Veľká časť areálu je ladená v pôvodnom duchu, aby sa uchovala atmosféra z čias, keď ešte žila táto panovníčka. K tomu však pridali aj niekoľko noviniek, ktoré slúžia na vyplnenie voľnočasových aktivít pre ľudí všetkých vekových kategórií.
Hlavné poslanie parku je ponúknuť každému návštevníkovi nejakú zaujímavú možnosť na aktívny oddych. V celom areáli sa nachádza až 10 kilometrov chodníkov. Tie sa využívajú na dlhé prechádzky, beh, jogging, ale aj na ľahšiu cyklistiku. Park je prispôsobený tak, že ponúka aj možnosti na orientačný beh. Pre deti je pripravených niekoľko detských ihrísk s preliezkami. Dospelí sa zas môžu zabaviť na minigolfe a na jazere pri zámku sa môžete plaviť na prenajatých člnoch. V parku je aj niekoľko častí vyhradených na piknik. Pravidelne sa tam organizujú rôzne podujatia, veľmi obľúbené sú hlavne letné záhradné slávnosti. My sme videli podujatie pre deti, vyzeralo to ako hradné slávnosti, všetci boli oblečení v historických kostýmoch a bolo to veľmi pekné.
Laxenburg sa nachádza iba 15 kilometrov od Viedne. Rozlohou ide o menšie mestečko, ktoré má však v rakúsko-uhorských dejinách veľmi významné miesto. Obľubovala ho už Mária Terézia, ktorá sa postarala o jeho najväčšie zveľadenie. Často tam chodievala aj Sisi. Okrem spomínaných medových týždňov sa jej v jednom z tunajších hradov narodil aj syn Rudolf. Cisárovná milovala krásne okolie Laxenburgu, často tam chodievala na prechádzky a vodievala si tam vzácne návštevy. Vďaka tomu sa mesto tešilo veľkému rozmachu a na jeho území postavili až tri zámky, ktoré patrili tejto významnej rodine. Franzensburg, Starý zámok a Blauer Hof.
Franzensburg – najmladší a podľa mnohých aj najkrajší zámok v Laxenburgu mal od začiatku najmä reprezentatívny účel. Postavený bol na ostrove uprostred jazera a posledné práce dokončili až v roku 1835. Práve toto miesto najviac bodovalo aj u cisárovnej Sisi a jej rodiny.
Najkrajšou časťou parku je práve zámok Franzensburg, ktorý je situovaný uprostred jazera. Dostanete sa tam pomocou kompy, keď jedna jazda stojí 60 centov. Zámok je prístupný od jari do neskorej jesene, presné dátumy sa každý rok menia. Cena vstupného do múzea je 10 eur pre dospelých návštevníkov a rovnaká suma sa platí aj za prehliadku veže a strechy, odkiaľ máte krásny výhľad na park. Pre jednotlivcov robia štyri prehliadky denne – o 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00. Veža je sprístupnená o 13:00 a 16:00. Organizované skupiny môžu ísť na prehliadku každú celú hodinu. Múzeum je zamerané najmä na dobový nábytok, keď si v ňom môžete pozrieť bohaté zastúpenie zbierky najlepších kúskov zariadenia rodiny Habsburgovcov. Zámok kvôli tomu dostal prezývku „malá pokladnica Rakúska“. V jeho priestoroch si môžete pozrieť aj niekoľko vzácnych skvostov rakúskeho umenia.
Starý zámok – i samotný názov hovorí o tom, že je najstarší z tejto trojice zámkov. Postavený bol v 14. storočí, ale postupne prešiel rozsiahlou rekonštrukciou, ktorá sa ukončila až v 17. storočí. Počas nej pribudli nové priestory a zámok výrazne zmenil aj rozloženie jednotlivých miestností.
Budova Starého zámku pôvodne nepatrila rodine Habsburgovcov. Tí ho však odkúpili v druhej polovici 14. storočia a urobili si z neho poľovnícky zámoček. V rakúskych dejinách má veľmi významné miesto. Kráľ Karol VI. práve na tomto mieste napísal dokument Pragmatická sankcia, ktorý umožnil preberať nástupníctvo na trón aj ženskému pokoleniu. Vďaka tomu sa Mária Terézia mohla stať kráľovnou a zastať jednu z najdôležitejších pozícií v Európe. V súčasnosti sa využíva iba tretina hradu. Veľkú časť z neho zničili počas tureckých nájazdov a i kvôli tomu sa monarchovia rozhodli neskôr vystavať radšej nové budovy. V jeho priestoroch momentálne sídli najväčší archív rakúskeho filmu. Mladší hrad Blauer Hof sa zase využíva na usporiadanie veľkých konferencií.
Blauer Hof – volajú ho tiež Nový zámok. Postavený bol v roku 1745, keď bola pri moci panovníčka Mária Terézia.
zdroj: časť textu, časť textu, letáky zo zámku 

Ak sa rozhodnete navštíviť toto krásne miesto, rozhodne odporúčam pozrieť si oficiálne stránky tieto. Sú tam uvedené ceny za vstup do parku, na zámok Franzensburg a aj všetky dôležité informácie. Majú tam všetko na sekundu naplánované. Presne určené časy vstupu do zámku pre verejnosť, pre skupiny, individuálne a pod. My sme išli ako skupina stálo nás to 12,50 EUR. Neboli sme však na strechách zámku, z kadiaľ je vraj krásny výhľad, ale nemali sme práve pekné počasie, takže by sme nič nevideli. Takisto je možnosť prejsť si park na vláčiku alebo si prenajať loďku a plaviť sa po jazere aj niekoľko hodín. Veľa ľudí to odporúča, no keby sme mali o trošku krajšie počasie, vyzeralo, že každú chvíľu začne pršať, tak by sme si loďku objednali 🙂 Na ostrov a zámok Franzensburg sa viete dostať aj cez most, nemusíte platiť 0,60 EUR za prevoz, podľa mňa je to čisto pre turistov, a brutálne predražené, lebo sme sa viezli asi 10 sekúnd 🙂

 
******
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na “urob si sám” projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

One comment

Skvělé! Děkuji za tip a teď už tam také chci. 😀
Mr. Kev

Leave a Reply