Hrad Hohenzollern som prvý krát videla v mojom obľúbenom dokumente “Alpy zhora”. Zamilovala som sa do neho a hneď som začala plánovať, či je bližšie zo Slovenska cestou do Nemecka alebo bude vhodný ako výlet, keď budeme na dovolenke v Nemecku. Ďaleko bol aj zo Slovenska aj z Nemecka, ale Tomáš mi sľúbil, že sa tam pôjdeme pozrieť. Keďže je hrad na vrchole Švábkych Álb najvhodnejšie obdobie bola letná dovolenka nie zimná. Očaril ma svojou veľkosťou, miestom kde je postavený a dychberúcim výhľadom. Poďte so mnou na výlet na zámok, ktorý vlastnia a ešte stále obývajú, členovia pruskej kráľovskej línie Hohenzollern. Na fotky som si opäť zobrala ako posilu Nikon D5300 a objektív 18-200 mm 🙂


Mali sme smolu a Hohenzollernovci neboli na hrade, takže čaj sa nekonal 🙂 🙂 ale za to tam bolo veľké množstvo turistov 🙂 Cesta z nášho miesta pobytu v Nemecku bola naozaj dlháááá. Trvala skoro tri hodiny a išli sme cez rôzne dedinky a mestá. Mali sme na výber z dvoch možností, ale obidve boli rovnako dlhé, keď sa k nim pridali kolóny. Po dlhej ceste tlačenia sa na zadnom sedadle (boli sme piati) som konečne uvidela krásny zámok týčiaci sa na vrcholu kopca. Hneď som sa usmiala a všetkých som na to upozornila. Cesta však viedla stále rovno a hrad sme opäť skoro nevideli, nebojte sa, musíte sa predsa len nejako dostať pod zámok, len sa pekne držte navigácie a značiek. 
“Vyštverali” sme sa na posledné parkovisko, boli asi tri v rôznych úrovniach, odparkovali a rozutekali sa na wc 😀 Takže pozitívna správa je, že WC sú na parkovisku pod zámkom, hore si nie som istá. Ako to funguje s lístkami? Ako prvé si kupujete vstup na zámok v obchode so suvenírmi priamo na parkovisku a hneď vedľa je wc, vlastne nič iné tam nie je. Stojí 12 EUR, čo je celkom dosť na to, že sa tam nemôže ani fotiť, čo na druhej strane chápem kedže tam stále niekto býva. Potom sa rozhodnite, či chcete ísť hore na hrad autobusom alebo peši. My sme išli autobusom, pretože poriadne fúkalo a bolo dosť chladno. Cesta peši je však krásne upravená, dokonca tadiaľ išli aj s kočíkmi a ide cez les a stačia vám tenisky nie turistická obuv. Ak vám býva v autobuse zle tak bacha, lebo sú to poriadne zákruty a je možné, že nebudete v autobuse ani sedieť. Cesta peši trvá približne 25 minút, cesta autobusom asi 3 minúty. No čas, ktorý sme napríklad cestou späť strávili čakaním na autobus sme mohli zísť polovicu kopca. Ak bude pekné počasie určite odporúčam ísť peši. Lístok na autobus si kupujete u šoféra autobusu, stojí cca 1,50 EUR, je to malý autobus pre cca 35 ľudí. Autobus chodí takmer stále, hore a dole.
Autobus a aj pešia cesta vás dopraví pod hrad na parkovisko. Tu teta v okienku kontroluje lístky, je tam veľký nápis, že pred vstupom musíte ukázať lístky (ktoré podľa mňa ani nekontroluje len tak letmo zdvihla hlavu). Potom vás čakajú opäť zákruty po ceste až k samotnému hradu:)  Z parkoviska priamo hore na hrad, kde vás čaká prehliadka je to peši asi 5 minút, ale budete očarení krásnym výhľadom takže aj 15 minút 🙂 Potom keď budete hore vám odporúčam ísť sa najprv pozrieť na tabuľu o koľkej bude ďalšia prehliadka. My sme sa dosť oklamali a očarení okolím sme si najprv prešli hrad zvonku, čo nám trvalo asi 15 minút a poriadne ale fakt poriadne fúkalo (zoberte si šatky alebo niečo s kapucňou). Museli sme čakať asi 40 minút na ďalšiu prehliadku, pretože tú ktorá bola pre nás sme zmeškali 🙂 nevedeli sme, že to tak chodí. Takže kým sme čakali sme sa pozreli na suveníry, zistili sme že sa nedá ani za príplatok fotiť, pozreli sme si dve kaplnky a čakali čakali čakali.
Btw. takto vyzerá autobusová zastávka aj s časom odchodu a príchodu. V interiéri sa nedalo fotiť, to som už spomínala 🙂 Prehliadka bola celkom krátka asi 45 minútová s nemeckým výkladom. Super bolo, že na informáciách, priamo na hrade, sa dala zapožičať brožúra v angličtine za zálohu, ktorú vám potom vrátili. Takúto brožúru mala aj sprievodkyňa a ponúkala ju hneď na začiatku prehliadky. Neodporúčam opätky, pretože v hrade sa budete pohybovať s takými veľkými papučami, aby ste nepoškodili drevené parkety a v opätkoch ich asi neobujete. Hrad bol zvnútra veľmi pekný, ale nebolo to až také wow ako pri iných zámkoch. Zvonku bol dych berúci. Cestou späť sme sa zastavili na odpočívadle pod zámkom a urobila som si pár pekných záberov hradu. Všetky potrebné informácie nájdete na stránkach hradu TU >>>.

photo by Nikon D5300


******
Cestovateľské zážitky z Nemecka >>> CESTOVANIE
Našu originálnu tvorbu nájdete v záložke >>> ŠITIE
Návody na “urob si sám” projekty nájdete v záložke >>> DIY
Kontakt na mňa v časti >>> KONTAKT

******

You May Also Like

Leave a Reply