Pri pohľade na sukňu predtým a potom sa môže zdať, že zostala rovnaká. Pri tomto prešití sukni mi išlo skôr o využitie látky, ktorá bola pekná a trénovania šitia ako o veľkolepé prešitie niekoľkoročnej sukni na trendy nový kúsok. Sukňa je oproti pôvodnej verzii kratšia a v páse má namiesto širokej gumičky, ktorá sa pri chôdzi posúvala neustále hore k prsiam, mašľu resp. ako keby opasok na zaväzovanie. Sukňu som šila úplne sama bez pomoci a konzultácie maminy, podľa časopisu Burda Easy jeseň/zima 2016. Bola to pre mňa výzva, či si dokážem niečo ušiť aj sama. Ako mi to išlo čítajte nižšie v článku. Sukňu som si ušila na neskorú letnú dovolenku do Egypta.
Sukňu som šila podľa Burda Easy ako som už spomínala vyššie. Burda Easy je skvelá v tom, že je v nej napísané všetko úplne do detailu t.j. aj začiatočník vie čo má robiť. V strihu nájdete časti na podsádku, pásik aj úplne všetko a nič si nemusíte domyslieť, že veď to je jasné, že to tam má byť, len vy ste na to nemysleli a teraz vám chýba látka 🙂 Strih je už vytlačený na hodvábnom papieri, takže stačí buď strihať alebo rovno prekopírovať na látku. Dokonca nájdete aj fotopostup resp. kreslený postup so šípkami popismi, no je to fakt samovzdelávanie 🙂

Sukňa je označená pod číslom 3 a je rozdelená na A a E, podľa toho akú dlhú chcete resp. AB sú rovnaké CD takisto a E je iná. Ja som mala látku iba na minisukňu, takže som pracovala s modelmi 3AB, ale veľmi sa mi páči aj model 3CD, má dva rozparky v prednej časti až ku stehnám. Viem si ju predstaviť z hrubšej látky a určite vyzerá veľmi sexi s odhalenými nohami (na ktorým budete mať samozrejme hrubé pančuchy). Vyberte si sukňu a sledujte písmenká pri jednotlivých bodoch v postupe, pretože niektoré kroky môžete prekročiť, lebo sa netýkajú vašeho modelu, ktorý ste si vybrali, napr. vrecká nemá každá sukňa.

//PRÍPRAVA LÁTKY
Keďže pracujeme z recyklovanou sukňou, ako prvé ju rozpárame. Robte to čo najopatrnejšie, neponáhľajte sa nikde. Každý centimeter budete potrebovať, uvidíte. Pôvodná sukňa bola zložená z pásika, v ktorej bola príliš hrubá a príliš pevná gumička, ktorá sa pri pohybe príliš posúvala smerom hore a z dvoch rovnakých častí – predný a zadný diel. Najťažšie bolo odpárať gumičku, ktorá bola k látke prišitá, nebola vtiahnutá na konci.Všetko som zvládla a nestratila som ani milimeter, tento krát sa mi to podarilo bez nechceného rozpárania v strede alebo zástrihov. Nakoniec som pásik prišila naspäť, aby som mala viac látky.

//STRIH

Vyberte strih, ktorý je mimochodom maximálne jednoduchý. Sú to dve – tri časti, podľa toho ktorú sukňu ste si vybrali. V prípade minisukne 3AB má strih iba dve časti + opasok sa robí na záver, ten na strihu nenájdete, lebo sú to dva rovné pásy, bolo by to zbytočné (teraz si asi trošku protirečím s tým, čo som písala vyššie, že v strihu nájdete všetko viem, ale v tabuľke nájdete presný rozmer dielu podľa veľkosti nebojte). Bočný diel sukne vystrihnete 4x a stredný diel sukne 2x so stredom v prehybe látky. 

//ŠITIE

Rozložte si stredný diel sukne a po bokoch k nemu pridajte po jednom bočnom dieli sukni. To isté urobíte 2x a vznikne vám predný a zadný diel. Všetko spolu zošpendlíte a voilá sukňa je na svete 🙂 OK nie je to také jednoduché. Zašite spolu diely, tak ako ste ich zošpendlite potom ich začistite (zaendlovať) na obnitkovacom stroji (alebo endlovací, neviem každý to inak volá). Tu si dajte ešte pozor pred samotným šitím, pretože na ľavej strane v hornej časti musíte nechať nezošitú dieru, pretože tadiaľ pôjde opasok, viazačka – všetko je v burde krásne naznačené, nakreslené, napísané. 
Pri tomto modeli postupujeme bod 1,2 a potom preskočíte až na 6,7,9,10,12. Ostatné vynechávate. V bode 7 je vysvetlené ako vytvoríte horný tunel pre viazačku, ako začistíte horný okraj. Nezabudnite, že sme nechávali dieru na viazačku 🙂
Potom prejdeme na bod 9 a spomínanú viazačku. Je to veľmi veľmi jednoduché. Podľa tabuľky na druhej strane (nie je na fotke) si namerajte dĺžku jednotlivých dielov viazačky a iba ju zošijete po krajoch, otočíte a viazačka je hotová, teda časť, ktorú bude vidno zo sukni. Mne nezostalo veľa látky, tak som musela improvizovať a nakoniec som časť, ktorá je otočená k sukni užila z jednofarebnej hnedo-ružovej látky, ktorá sa ku kvetovanej látke veľmi hodila.
Viazačku máme hotovú a na záver ju prichytíme na gumičku. V postupe je odporúčanie na hrubšiu asi 4cm gumičku, ale ja nemám rada až tak hrubú gumičky, použila som skoro o polovicu tenšiu. Zoberte si gumičku, dve zicherky a na každý koniec prichyťte viazačku. Všetko dole na fotkách. V podstate to je gumička, ktorá je zakončená viazačkou, rovnakou látkou ako sukňa. 
Tu vám ukazujem kde končí gumička a tam vlastne začína aj látka viazačky. Jednu časť si môžete prišiť o gumičku už na začiatku navliekania a druhú potom prispôsobiť na sebe tak, aby gumičku nebolo vidno 😉 Potom gumičku odstrihnite a prišite aj druhú viazačku o gumičku.

… vznikne  takýto opasok 🙂

Potom už iba navliecť a voilá až teraz je sukňa hotová. Ja som nemusela upravovať spodnú časť pretože, som ju už mala z predchádzajúcej sukni, ale ak ju vy nemáte tak nevynechajte bod 12, v ktorom to máte urobiť. 
Sukňa je na svete a myslím, že sa mi veľmi podarila, musím sa pochváliť 🙂 Šila som ju dva dni, ale to iba z dôvodu, že som hľadala náhradu, za viazačku, na ktorú mi nevyšla látka. Inak sa dá sukňa ušiť za dve – tri hodiny, možno aj rýchlejšie, len mne sa to trošku natiahlo, lebo som všetko dokumentovala 🙂 

ešte pár detailov …

… a takto som si ju užívala v Egypte 🙂 

VIAC MODELOV REFASHION/ RECYCLING >>>

You May Also Like

Leave a Reply